Euro nejlevnější od února

Oslabený dolar vystřelil středoevropské měny do silnějších pozic. Německé námluvy s Čínou jako pozitivní faktor pro evropské trhy. Americké volby do Kongresu dnes nejspíše zkomplikují situaci Joe Bidenovi.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 7. 11. 2022 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,3720 24,3240 - 0,2 %
USDCZK 24,5360 24,3270 - 0,85 %
EURUSD 0,9933 0,9999 + 0,66 %
PLNCZK 5,1985 5,1995 + 0,02 %
GBPCZK 27,7530 27,8825 + 0,47 %

Včera na české koruně probíhalo nestandardně výrazné posilování vůči euru, když naše národní měna zakončila den na 24,28 EURCZK, ačkoli denní obchodování začínala na 24,40 EURCZK. Tento vývoj se ještě prohloubil během dnešního rána, kdy se koruna skrze kurz 24,25 dostala proti jednotné evropské měně na nejsilnější pozici od únoru tohoto roku. Stejně tak včera posiloval maďarský forint, který se během pondělí z kurzu 402 EURHUF vyhoupl na 400 EURHUF. Podobně jako česká koruna těžil z výrazného oslabení amerického dolaru vůči euru. Ze středoevropských měn se nepodařilo výrazněji využít situaci pouze polskému zlotému, který nakonec pouze uhájil kurz 4,68 EURPLN. Posilování měn středoevropského prostoru výrazně podpořila i nedávná kontroverzní návštěva německého kancléře Olafa Scholze v Číně, která měla pozitivní vyznění, kdy čínský prezident například ve svých vyjádřeních ohledně rusko-ukrajinského konfliktu výrazně překročil linii dosavadních výroků, které se výrazně zastávaly ruského prezidenta a kritizovaly USA a NATO. V českém prostředí ale můžeme spekulovat i o nových devizových intervencích ČNB, které by mohly mít vývoj kurzu do značné míry na svědomí. Pro dnešek očekáváme, že se česká koruna bude pohybovat v pásmu 24,26 – 24,40 EURCZK.

Americký dolar včera proti jednotné evropské měně výrazně oslaboval a v noci se dokonce krátce podíval nad hranici parity. Tento výsledek ale euro neudrželo, takže dnes se obchodování na eurodolaru započíná těsně pod hranicí 1,00 EURUSD.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

V 9 hodin dnes dorazí meziroční a meziměsíční srovnání českých maloobchodních tržeb za měsíc září, kdy se očekává již šestý meziměsíční pokles v řadě. Dále bude ve stejný čas zveřejněn aktuální podíl nezaměstnaných osob v ČR za říjen. Zejména se ale v 10 hodin dopoledne dozvíme stav devizových rezerv ČNB, kde se očekává pokles hodnoty ze 135,98 bil. USD na 131 bil. USD. Z Maďarska v 9 hodin dopoledne dorazí výsledky maloobchodních tržeb a průmyslové produkce za září. Očekáváme, že čísla budou odrážet výrazné zpomalení tamní ekonomiky. Stav maloobchodních tržeb se dozvíme v 11 hodin dopoledne i z Polska, kde je předpovídáno meziměsíčně drobné zlepšení.

Očekávané finanční události v Evropě

Meziměsíční a meziroční srovnání maloobchodních tržeb za září dorazí v 11 hodin i pro eurozónu.

Očekávané finanční události ve světě

Poledne přinese z USA data o vývoji optimismu v podnikatelském segmentu (NFIB index). Mnohem zajímavější ale bude, jak vyzní dnešní volby do Kongresu, které významně ovlivní další směřování USA v řadě témat včetně vztahu k válce na Ukrajině. Z historické zkušenosti se dá usuzovat, že demokraté v čele s prezidentem Bidenem nejspíše ztratí část svých křesel ve prospěch favorizovaných republikánů, což by americkému prezidentovi značně ztížilo manévrovací prostor.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.