Kurz rubl

Aktuální a kompletní informace o platných mezinárodních sankcích vůči Rusku, nemožnosti uzavírat v Citfin směnné obchody v měně RUB a o podmínkách pro zahraniční platební styk do/z Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Moldavské republiky.

Kurzovní lístek rubl a dalších měn

Země Měna Deviza střed  
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120 Více »
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470 Více »
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790 Více »
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220 Více »
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550 Více »
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Kurz RUB Ruský rubl 100 RUB 43,8150 Více »
Kurz DKK Dánská koruna 1 DKK 3,3097
Kurz SEK Švédská koruna 1 SEK 2,2488
Kurz NOK Norská koruna 1 NOK 2,3924
Kurz CAD Kanadský dolar 1 CAD 18,6712
Kurz JPY Japonský jen 100 JPY 17,7000
Kurz AUD Australský dolar 1 AUD 16,5776
Kurz CNY Čínský jüan 1 CNY 3,5499

RUB

Zobrazené devizové kurzy jsou orientační. Pro individuální směnný kurz "devizy nákup" a "devizy prodej" volejte +420 234 092 020.

Chci směňovat

O kurzu rubl

Ruská ekonomika a ruská měna vždy byla a stále je velmi úzce spjata s cenou ropy na světových trzích, která koncem 90. let spadla na tehdejší minima pod 12 USD/barel. To mělo devastující dopad na státní rozpočet. Udržení pevně stanoveného pásma klíčového kurzu USDRUB v mezích 5 – 7 rublů za dolar stálo ruskou ekonomiku ztrátu téměř všech „životních funkcí“. Ekonomický chaos v zemi a ztráta veškeré důvěry trhů vedla ke zvýšení sazby až na neuvěřitelných 150 %. Devizové rezervy se tenčily závratnou rychlostí a Moskva vyhlásila, že není schopna splácet své krátkodobé závazky. Půjčka od MMF poskytla jen zanedbatelný oddych.

Moskva nakonec musela kurz rublu uvolnit a ponechat ho trhu. Následuje více než dvacetileté období neustálého oslabování a ruská měna se v roce 2015 dostala až na tehdejší historická minima, kdy se kurz rubl nacházel nad 80 rubly za kurz dolar.

Ruská centrální banka v posledních měsících zvedala pozvolna sazbu a dostala se až na 9,5 %. Po útoku Ruska na Ukrajinu a bezprecedentního pádu rublu se NBR ze dne na den rozhodla zvednout sazbu na 20 % a zdá se, že v tomto ohledu není řečeno zdaleka vše.

 

Je kurz rublu pro mě výhodný?

Ruská ekonomika se aktuálně pod tíhou mezinárodních sankcí stává silně destabilizovanou. Obchodování s rublem je nyní na FOREXu prakticky znemožněno, většina bank v měně rubl nyní neprovádí žádné transakce.

Před útokem Ruska na Ukrajinu byla díky vývozu svého nerostného bohatství ruská ekonomika relativně stabilní. Evropa včetně ČR je na dodávkách klíčových komodit stále závislá. V dobách míru slabý ruský rubl podporoval tamní export, což bylo pro ruskou ekonomiku klíčové.

Válečný stav a aktuální restrikce na ruský rubl mají velký vliv i na dramatický růst cen ropy na světových trzích.

Aktuality kurzu rubl

23. 9. 2022 – Ruský akciový trh koriguje ztráty po středečním oznámení Vladimira Putina o částečné mobilizaci

Ruský akciový trh koriguje ztráty po středečním oznámení Vladimira Putina o částečné mobilizaci. Nejbližší makroekonomická data z Ruska jsou na programu příští středu.

22. 9. 2022 – Ruský akciový index RTS včera odepsal 2,5 %

Ruský akciový index RTS včera odepsal 2,5 % v návaznosti na ranní oznámení prezidenta Putina, který ohlásil částečnou vojenskou mobilizaci pro „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině. Rubl na tuto informaci výrazněji nereagoval.

21. 9. 2022 – Rusko vyhlásilo částečnou mobilizaci

Z Ruska již dnes přišla hlavní zpráva o vyhlášení částečné mobilizace. Z ekonomických dat bude večer zveřejněn index cen průmyslových výrobců – ty by měly zpomalit svůj meziroční růst na 5,7 %.

20. 9. 2022 – Ruský rubl spadl na hranici 64 EURRUB

Ruský rubl sice v pátek povstal jako fénix z popela, se začátkem nového týdne ale znovu „shořel“ a namísto 60 rublů za jedno euro spadl na hranici 64 EURRUB.

19. 9. 2022 – Ruská centrální banka v pátek dle očekávání snížila základní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka v pátek dle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,5 procenta. Své rozhodnutí banka opřela o slábnoucí inflaci, kdy je cílem zlevnit úvěry a zpomalit tak propad ekonomiky.

16. 9. 2022 – Příjmy z ruské ropy a plynu poklesly

Agentura Bloomberg zveřejnila údaje ruského ministerstva financí, kde je patrný pokles příjmů z ruské ropy a plynu. Během srpna klesly tyto příjmy o více než 3 procenta na 671,9 mld. rublů, tedy na nejnižší úroveň od loňského června. Z důvodu války na Ukrajině došlo k omezení dodávek a speciálních slev.

15. 9. 2022 – Zítra zasedá ruská centrální banka

Zítra zasedá a o sazbách rozhoduje ruská centrální banka. S výjimkou čínské jde o jedinou centrální banku z „velkých“ ekonomik, která zřejmě opět sníží úrokové sazby.

14. 9. 2022 – Kvůli západním sankcím se Rusko více orientuje na asijské trhy

Rusku se ztenčují příjmy z prodeje ropy a plynu – v srpnu byl příjem nejnižší za poslední rok. Kvůli západním sankcím se Rusko více orientuje na asijské trhy, kam ale prodává za nižší ceny.

13. 9. 2022 – Ruský akciový index otevřel týden růstem

Z Ruska se tento týden vyjma pátečního zasedání centrální banky nic důležitého nedozvíme, kurz rublu se drží ve stále stejných mantinelech jako poslední týdny, ruský akciový index otevřel týden růstem.

12. 9. 2022 – Rusko jedná o výstavbě dalšího plynovodu do Číny

Rusko jedná o výstavbě dalšího plynovodu do Číny, který má vést přes mongolské území. Moskva se zároveň dohodla s Mongolskem, že ruská společnost Rosněfť bude do Mongolska dodávat ropné produkty.

9. 9. 2022 Z Ruska dnes dorazí data o růstu HDP a míry inflace

Z Ruska dnes dorazí revidovaný údaj o růstu HDP za druhé čtvrtletí tohoto roku, potvrzen by měl být 4% pokles v meziročním srovnání. Zároveň také bude zveřejněna srpnová míra inflace.

8. 9. 2022 – Nikl z Ruska do USA vzrostl o 70 %, do EU o 22 %

Evropská unie a USA zvýšily dovoz hlavních průmyslových kovů z Ruska. Podle agentury Reuters vzrostl import niklu z Ruska do USA od března do června v meziročním srovnání o 70 procent, zatímco do EU zaznamenal dovoz hliníku nárůst o 22 %.

7. 9. 2022 – Srpnový výsledek prodeje vozidel v Rusku

Z Ruska jsme se včera dočkali srpnového výsledku prodeje vozidel. V meziročním srovnání se prodeje propadly o 62,4 %, jde o něco lepší výsledek, než jsme byli svědky v předchozích měsících.

6. 9. 2022 – S&P Global PMI index

S&P Global PMI index v srpnu ve službách dále poklesl pod hranici 50 bodů. To pak způsobilo pokles kompozitního PMI indexu k hranici 50 bodů.

5. 9. 2022 – Z Ruska dnes dorazí data indexu nákupních manažerů

Z Ruska dnes dorazí data indexu nákupních manažerů za srpen. Později v týdnu se dozvíme ještě ruskou srpnovou míru inflace.

2. 9. 2022 – Kurz ruského rublu se na přelomu měsíce stabilizoval

Stejně jako z celé řady dalších ekonomik i z Ruska dorazí Index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb. Kurz ruského rublu se na přelomu měsíce stabilizoval u hranice 61 EURRUB.

1. 9. 2022 – Ruský HDP s lepším výsledkem

Včera dorazila celá řada červencových dat z ruské ekonomiky. Maloobchodní tržby meziročním poklesem o 8,8 % v zásadě kopírovaly očekávání. HDP se v meziročním vyjádření snížilo o 4,3 %, což je o něco lepší výsledek, než se kterým se počítalo. Otázkou samozřejmě je, jak moc se dá ruským výsledkům, v době válečného konfliktu, vlastně věřit.

31. 8. 2022 – Z Ruska nás dnes čeká řada dat

Z Ruska nás dnes čeká řada dat. Červencová míra nezaměstnanosti by měla vzrůst na 4,1 %. Červencové maloobchodní tržby by měly klesnout téměř o 9 % meziročně. Reálné mzdy by měly meziročně klesnout o 6%. HDP by měl zaznamenat meziroční pokles o 5,5 %.

30. 8. 2022 – Ruský rubl se v pondělí obchodoval kolem 0,40 RUBCZK

Rusko plánuje příští měsíc obnovit po šestiměsíční pauze prodej domácích dluhopisů. Ruský rubl se v pondělí obchodoval kolem 0,40 RUBCZK.

29. 8. 2022 – Kurz ruského rublu vůči světovým měnám končil obchodní týden bez výraznějších změn

„Směrodatný“ kurz ruského rublu vůči světovým měnám končil obchodní týden bez výraznějších změn. Dařilo se akciovému indexu MOEX, který uzavřel nejvýše od června.

26. 8. 2022 – Ruský rubl se na závěr týdne obchoduje bez výraznějších pohybů

Ruský rubl se na závěr týdne obchoduje bez výraznějších pohybů, akciový trh včera mírně rostl, trhy budou mít k dispozici kurzotvorná data v rámci ruské ekonomiky až příští týden.

25. 8. 2022 – Žádná kurzotvorná data z Ruska

Tento týden žádná kurzotvorná data z Ruska nedorazí. Příští týden ve středu se dočkáme zveřejnění červencových výsledků maloobchodních tržeb, míry nezaměstnanosti a meziročního vývoje HDP.

24. 8. 2022 – Za poslední měsíc rubl proti společné evropské měně zpevnil o cca 7 %

Z Ruska dnes v podvečer dorazí červencový výsledek tamní průmyslové produkce, počítá se s jejím meziměsíčním poklesem o 2,4 %. Za poslední měsíc rubl proti společné evropské měně zpevnil o cca 7 %.

23. 8. 2022 – Ruský trh nadále těží z výrazné podpory energetického sektoru

Ruský index MOEX v pondělí uzavřel na téměř dvouměsíčním maximu. Ruský trh nadále těží z výrazné podpory energetického sektoru a taktéž nestabilní situace v rámci dodávek plynu do Evropy.

22. 8. 2022 – EURRUB se obchoduje lehce pod 60

Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla. Jednalo se o první celé čtvrtletí, kdy se do vývoje ekonomiky už plně promítl dopad západních sankcí. EURRUB se obchoduje lehce pod 60.

19. 8. 2022 – Rubl se proti americkému dolaru celý den obchodoval pod hranicí 60 USDRUB

Agentuře Reuters se podařilo nahlédnout do odhadu ruského ministerstva hospodářství. Rusko předpokládá, že se cena ruského plynu letos zdvojnásobí na 730 dolarů za 1000 metrů krychlových. Rubl se proti americkému dolaru celý den obchodoval pod hranicí 60 USDRUB.

18. 8. 2022 – Index cen výrobců v červenci zaznamenal výrazné zpomalení

Index cen výrobců v červenci zaznamenal výrazné zpomalení. Meziročně se ceny zvýšily pouze o 6,1 % oproti hodnotě 11,3 % z předchozího měsíce. Agentura Reuters zveřejnila také prognózu ruského ministerstva hospodářství, které zlepšilo odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu. Nyní očekávají propad o 4,2 %, v minulém čtvrtletí předpověď počítala s poklesem až o 7,8 %.

17. 8. 2022 – Rubl se proti dolaru stabilně obchoduje

Po turbulentních týdnech a měsících se v srpnu kurz rublu „zklidnil“ a proti dolaru se stabilně obchoduje poblíž hranice 61 USDRUB. Dnes dorazí výsledek výrobní inflace (PPI) za červenec.

16. 8. 2022 – EURRUB se drží kolem hladiny 62,00

Na data z Ruska si počkáme do zítra, kdy bude zveřejněn index výrobních cen za červenec. EURRUB se drží kolem hladiny 62,00.

15. 8. 2022 – Meziroční pokles ekonomiky o 4 % byl mírně lepší, než očekávání ruské centrální banky

V pátek v podvečer dorazil předběžný výsledek ruského HDP za 2Q 2022. Meziroční pokles ekonomiky o 4 % byl mírně lepší, než očekávání ruské centrální banky. Pro 3Q 2022 pak předpokládá pokles ruského hospodářství o 7 %.

12. 8. 2022 – V podvečer dorazí předběžný údaj o hrubém domácím produktu z Ruska

V podvečer dorazí předběžný údaj o hrubém domácím produktu z Ruska za druhé čtvrtletí tohoto roku. První kvartál ukázal na meziroční růst o 3,5 %, což byl výsledek pod tržním očekáváním. Nutno dodat, že kondice ruské ekonomiky výrazně trpí v souvislosti se slábnoucí domácí poptávkou a zejména v důsledku rusko-ukrajinské války a souvisejících mezinárodních sankcí.

11. 8. 2022 – Ruská centrální banka jako jediná snižuje úrokové sazby

Ruská centrální banka je aktuálně jedinou centrální bankou v Evropě, která snižuje úrokové sazby a i pro zářijové zasedání se aktuálně počítá s dalším utažením měnové politiky. Očekává se snížení základní sazby o 50 bb.

10. 8. 2022 – Dnešní den přinese data o inflaci z Ruska

Dnešní den přinese také data o inflaci z Ruska. Ta by měla za červenec poklesnout na 15,3 %

9. 8. 2022 – Hlavní akciový index MOEX včera opět ztrácel

Hlavní akciový index MOEX včera opět ztrácel. Oznámení, že některým zahraničním investorům bude umožněno obnovit obchodování s ruskými akciemi, vyvolalo výprodej, a tak moskevská burza odložila otevření akciového trhu zahraničním investorům ze „spřátelených“ zemí, čímž zmírnila včerejší ztráty.

8. 8. 2022 – Ruský rubl celý pátek tančil lehce pod 0,4 RUBCZK

Rusko s Tureckem navázalo na víkendovém jednání v Soči užší spolupráci. Pět tureckých bank se připojí k ruskému platebnímu systému Mir a Turecko začne za ruský plyn a ropu platit částečně v rublech. Turecko sice v minulosti odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, sankce na Rusko ale neuvalilo. Ruský rubl celý pátek tančil lehce pod 0,4 RUBCZK.

5. 8. 2022 – Kurz rublu od začátku ruské invaze nereflektuje nabídku a poptávku

Ruský rubl se posledních dnech drží spíše slabší, když se kurz ustálil u hranice 62,50 EURRUB. Kurz rublu od začátku ruské invaze nereflektuje nabídku a poptávku a je do značné míry určován ruskou centrální bankou.

4. 8. 2022 – Ruské HDP pokleslo o 7,8 %

Byť vrcholní ruští představitelé říkají něco jiného, z ekonomických dat je patrné, jakou ránu tamní ekonomice zasadily uvalené sankce. Utrpěla např. výroba aut, která je aktuálně o 96,7 procenta nižší než v loňském roce. Ruské HDP, dle tamní centrální banky, letos pokleslo o 7,8 %, odhady západních institucí predikují pokles možná až o 15 %.

3. 8. 2022 – Ruský index nákupních manažerů v červenci vzrostl

Ruský index nákupních manažerů v červenci vzrostl na 52,2 bodu. Ten tak roste již 4. měsíc v řadě od prudkého propadu v březnu po začátku války na Ukrajině.

2. 8. 2022 – Rubl se v pondělí obchodoval za 0,3845 – 0,3912 RUBCZK

Kreml hlásí, že Nord Stream 1 má závažné závady, které nutně potřebují bezodkladnou opravu. Rusko minulý týden snížilo dodávky plynu a plynovod jede zhruba na 20 % své kapacity. Rubl se v pondělí obchodoval za 0,3845 – 0,3912 RUBCZK.

1. 8. 2022 – Vladimír Putin podepsal zákaz kryptoměnových plateb v Rusku

Vladimír Putin podepsal zákaz kryptoměnových plateb v Rusku. Nakupovat a těžit kryptoměny je tam zatím nadále legální. V ruském parlamentu se nyní schvalují další dva zákony zaměřené na regulaci těžařů a na omezení firem obchodujících s kryptoměnami. V pátek se rubl obchodoval mezi 61,30 -63,84 EURRUB.

29. 7. 2022 – Rubl proti koruně celý čtvrtek lehce ztrácel

Rusko a Ukrajina v předešlých dnech podepsali dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem umožňující vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů. Rubl proti koruně celý čtvrtek lehce ztrácel, končil 0,3966 RUBCZK.

28. 7. 2022 – Data z Ruska dopadla výrazně lépe, než se čekalo

Z Ruska jsme včera dostali řadu dat. Podle nich ruská ekonomika v červnu meziročně klesla o 4,9 %. Maloobchod se v červnu propadl o 9,6 %, průmysl pouze o 1,8 %. Nezaměstnanost zůstala na 3,2 %. Celkově data dopadla výrazně lépe, než se čekalo.

27. 7. 2022 – Pro ruský rubl dnes bude důležitá červnová nezaměstnanost a maloobchodní tržby

Pro ruský rubl dnes bude důležitá červnová nezaměstnanost a maloobchodní tržby. Plynový gigant Gazprom také oznámil, že toky plynu do Německa budou i nadále omezeny kvůli údržbě další turbíny plynovodu Nord Stream I, což zvýšilo nejistotu energetických příjmů pro Rusko.

26. 7. 2022 – Gazprom od středy opět sníží dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1

Z Ruska jsme včera i dnes bez ekonomických dat. Důležitá zpráva ale přišla včera z Ruska pro Evropu – Gazprom totiž od středy opět sníží dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 na 20 %. EURRUB se drží kolem 60,00 EURRUB.

25. 7. 2022 – Ruská centrální banka v pátek snížila svou základní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka v pátek snížila svou základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na osm procent. Cílem je podpořit domácí ekonomiku, na kterou mají negativní vliv západní sankce. Banka rovněž předpověděla, že se v letošním roce HDP Ruska sníží o 4 až 6 procent.

22. 7. 2022 – Ruské akcie opět uzavřely na nových minimech

Ruské akcie opět uzavřely na nových minimech. Akcie Gazpromu klesly o 2 % po obnovení toků plynu do Německa přes plynovod Nord Stream 1, přičemž zůstávají na 40% kapacitě, která byla zavedena od pozastavení dodávek.

21. 7. 2022 – V Rusku byl včera zveřejněn index cen výrobců za červen

V Rusku byl včera zveřejněn index cen výrobců za červen. ten překvapivě výrazně zpomalil na 11,3 %, když ještě před měsícem byl téměř 20 % a před dvěma měsíci nad 30 %.

20. 7. 2022 – EURRUB se nadále drží na silných úrovních kolem 57 EURRUB.

Také z Ruska dnes bude zveřejněn index cen v průmyslu – ten by ale měl zpomalit pod 17 % meziročně. EURRUB se nadále drží na silných úrovních kolem 57 EURRUB.

19. 7. 2022 – Gazprom zvyšuje obavy z možné odstávky plynu po dokončení údržby plynovodu Nord Stream 1.

Ruský gigant Gazprom oznámil svému největšímu odběrateli v Německu, společnosti Uniper, zprávu o zásahu vyšší moci, což může teoreticky znamenat snahu vymanit se z odpovědnosti za neplnění závazků. Gazprom tak zvyšuje obavy z možné odstávky plynu po dokončení údržby plynovodu Nord Stream 1.

18. 7. 2022 – Ceny energií nadále zůstávají jedním z hlavních pro-inflačních rizik.

V příštích dnech by měla skončit plánovaná odstávka plynovodu Nord Stream 1. Zatím je těžké předvídat, co se stane a zda Rusko dodávky plynu obnoví. Ceny energií nadále zůstávají jedním z hlavních pro-inflačních rizik.

15. 7. 2022 – Evropská unie připravuje sedmý balíček sankcí proti Rusku

Evropská unie připravuje sedmý balíček sankcí proti Rusku. Už teď je ale jasné, že omezení se nebudou vztahovat na dodávky zemního plynu. Agentuře Reuters to potvrdil premiér Petr Fiala. Řada členských zemí EU zůstává na ruském plynu nadále závislá.

14. 7. 2022 – Akciový index MOEX založený na rublu ve středu klesl o 2,8 %

Akciový index MOEX založený na rublu ve středu klesl o 2,8 % a uzavřel tak na hodnotě, které se dotkl v den ruské invaze na Ukrajinu. Situaci nepomáhá stále nejistý výhled ruských energetických příjmů a vývoz do Evropy. Akcie Gazpromu uzavřely téměř 3% poklesem poté, co bylo oznámen, že nedokáže předvídat další vývoj ohledně dodávek prostřednictvím svého plynovodu Nord Stream I.

13. 7. 2022 – Ruskému rublu se poslední týden vydařil

Ruskému rublu se poslední týden vydařil, když proti euru posílil o více než 10 %. Neuškodila mu tak klesající cena ropy posledních dní. Cena severomořské ropy Brent se totiž poprvé od konce dubna podívala pod hranici 100 USD za barel.

12. 7. 2022 – Na akciích nejvíce ztrácel Gazprom

Začátek týdne nevyšel ruským akciím, hlavní akciový index MOEX uzavíral na čtyřměsíčním minimu. Nejvíce ztrácel Gazprom, investoři se tak stále více obávají dalšího snižování dodávek plynu do Evropy.

11. 7. 2022 – Kreml počítá s propadem ruské ekonomiky o 12 %

Největší americká banka JP Morgan zveřejnila prognózu ruské ekonomiky na tento rok, ta počítá s propadem jen o 3,5 procenta. Kreml zatím počítá s propadem o 12 %, tento svůj odhad hodlá aktualizovat a přiblížit jej směrem k odhadům amerických bank.

8. 7. 2022 – Ruský rubl posílil

Ruský rubl včera opět posílil, hodnotě této měny pomohlo i zvýšení týdenních výsledků spotřebitelských cen, což zmírňuje očekávání dalšího snižování úrokových sazeb ze strany centrální banky.

7. 7. 2022 – Rubl proti euru od začátku července oslabil o 19 %, proti dolaru je to dokonce o 26 %

Rubl postupně odevzdává zisky posledních dní, když proti euru od začátku července oslabil o 19 %, proti dolaru je to dokonce o 26 %. Důvodem je pokles ceny ropy a obava z hlubších světových hospodářských problémů, které by znamenaly pokles poptávky po ropě tzn. hlavním prodejním artiklu Ruska.

4. 7. 2022 – První prázdninový den přinesl rublu mírnou korekci předchozích zisků

První prázdninový den přinesl rublu mírnou korekci předchozích zisků, když proti dolaru oslabil z 53,00 USDRUB na 55,00 USDRUB. V posledních dnech se na přední stránky světových médií dostala informace o nevyplacení dividend společností Gazprom, jejíž akcie v návaznosti utrpěly ztráty ve výši cca 35 %.

1. 7. 2022 – Ruská ekonomika prohloubila svůj předchozí pokles

Podle včera zveřejněných dat ruská ekonomika v květnu poklesla meziročně o 4,3 % a prohloubila tak svůj předchozí pokles za duben. I přes včerejší pokles se ale rubl drží nadále na silných úrovních vůči euru, aktuálně 53,78 EURRUB.

30. 6. 2022 – Ruský rubl proti dolaru neprolomil technickou hranici

Ruský rubl ve středu nerozšiřoval zisky předchozího týdne a nakonec proti dolaru neprolomil technickou hranici z března 2015 v podobě hranice 51,50 USDRUB. Kurz ruského rublu nicméně už není řadu měsíců tvořen tržně na základě nabídky a poptávky.

27. 6. 2022 – Rusko nesplácí své dluhy a je jedno proč

Fakt, že Rusko na splacení má a uhradit dluhy chce, je sice lepší varianta, než že by se skutečně země ocitla v platební neschopnosti, ale na trhy to má podobný efekt. K věřitelům se peníze jednoduše nedostanou, a to je hlavní problém. V budoucnu bude tedy ochota půjčovat Rusku nižší, resp. Rusko si bude půjčovat za vysoký úrok, protože věřitelé nebudou mít jistotu, že nepřijdou další sankce na základě chování Ruské federace a tím pádem se jejich pohledávky stanou na dlouhou dobu nedobytné.

9. 6. 2022 – V Rusku není poptávka ani nabídka aut

Prodej aut v Rusku padl na absolutní dno a je nejnižší v historii sledování této statistiky od roku 2006. Meziročně se v Rusku za květen prodalo o neuvěřitelných 83,5 % aut méně než loni. Celkově tak Rusové v květnu koupili pouze 24 268 aut. Podle nejnovějších dat se ruská inflace vyšplhala až k 18 %, což je nejrychlejší tempo zdražování od ledna 2002, takže se dá předpokládat, že nákup auta nechávají Rusové na lepší časy. V květnu fungovaly v zemi jen dvě automobilky, zatímco před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu jich bylo přes dvacet. Sankce západu proti Rusku tak nesou své ovoce.

7. 6. 2022 – V Rusku se přestala prodávat auta

V Rusku se v květnu meziročně propadlo o 83,5 % méně vozů než ve stejný měsíc loňského roku.  Jedná se o nejhorší výsledek v historii země. Dopad sankcí a války na Ukrajině drtivě dopadá na běžné Rusy.

2. 6. 2022 – Rusové mají na výplatní pásce necelých 25 000 korun

Podle nejnovějších údajů se tamní dubnová nezaměstnanost snížila na rovná 4 % a je tak nejnižší v historii Ruské federace. Analytici počítaly s jejím nárůstem na 4,3 %. Ruští statistici uvádějí, že počet lidí bez práce se snížil na 3 mil, zatím co zaměstnaných na 71,9 mil. Tamní reálné příjmy šly nahoru o 3,6 %. Nutno zdůraznit, že se jedná o reálné příjmy, tedy mzdy, ve kterých je již započítaná inflace a které přesto slušně rostou. Trhy všeobecně počítaly s poklesem o robustních 4,5 %. Nominální mzdy v Rusku šly totiž o neuvěřitelných 20,9 % nahoru. Průměrný Rus tak v březnu údajně viděl na výplatní pásce 66 757 rublů.

31. 5. 2022 – Další sankce proti Rusku

Tvrdá ekonomická opatření prošla a další balíček sankcí proti Rusku je na světě. Evropa si další esa v rukávu ještě nechává. Stopka na dovoz ropy s výjimkami pro některé země vč. ČR budou znamenat možný nárůst cen ropy a další ekonomické problémy Ruska.

28. 4. 2022 – Nárůst averze k riziku

Regionálním měnám nepomáhá očekávání výraznějšího zvyšování sazeb na dolaru, splnění ruských výhružek ohledně dodávek plynu a s tím spojený obecný nárůst averze k riziku. Investoři pak mají tendenci volit „bezpečný přístav“ typu amerického dolaru. Pohyby by regionálním měnám zcela jistě způsobily novinky ohledně dodávek ruského plynu do Evropy.

21. 4. 2022 – Rusko trvá na rublech při platbách za plyn

Slábnutí by měnám střední Evropy mohl přinést přelom měsíce, protože tehdy by Rusko mohlo, dle prohlášení prezidenta Putina z konce března, vyžadovat platby za plyn pouze v rublech, což zatím naprostá většina evropských zemí odmítla. Česká republika patří k zemím, které nemají dodávky plynu z Ruska v zásadě jak nahradit.

11. 4. 2022 – Putin prohlásil, že má Maďarsko díky dlouhodobým smlouvám 5x levnější plyn

Pragmatický přístup Viktora Orbána vedl k tomu, že velmi prozřetelně uzavřel během loňského roku patnáctiletý kontrakt na dodávky zemního plynu z Ruska. Prvního února tak Vladimír Putin prohlásil, že díky dlouhodobým smlouvám má Maďarsko 5x levnější plyn než zbytek Evropy.

6. 4. 2022 – Další sankcionování Ruska na stole

Západ hledá nové cesty k dalšímu sankcionování Ruska. Evropa řeší ukončení odběru ruského uhlí. Pro dnešek bude vedle dění kolem války na Ukrajině klíčový zápis ze zasedání Fedu (FOMC minutes), které se konalo 15. a 16. března.

30. 3. 2022 – Americká administrativa varuje, že Rusko se pouze snaží získat čas

Dobrá nálada byla na trzích patrná již od otevření evropských trhů ačkoliv plánované mírové jednání Rusko-Ukrajina v Turecku ještě ani nezačalo. Ruská strana si pochvala konstruktivnost jednání a přislíbila výrazné omezení vojenských operací v blízkosti Kyjeva. Trhy uvěřily, že by se diplomatická jednání mezi oběma stranami mohla konečně začít posouvat tím správným směrem. Tomu ale příliš nevěří americká administrativa, která naopak varuje, že Rusko se pouze snaží získat čas, aby přeskupila svoje síly. Americký ministr zahraničí A. Blinken nebere ruské sliby vážně s odkazem na dřívější ruské lži. Důležité, jak sám Blinken uvedl, jsou hlavně činy. Obavy vyvolává i vzkaz, který údajně Putin předal ruskému oligarchovi Abramovičovi, že Putin chce Ukrajinu zničit.

29. 3. 2022 – Dnes proběhne jednání v Istanbulu

Trhy hledají naději v dalších jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem, i když podle vyjádření obou stran dnešní jednání v Istanbulu zřejmě žádný průlom nepřinese.

24. 3. 2022 – Putin chce platby ze zahraničí v RUB

Putin požaduje platby za ropu a zemní plyn v ruských rublech. Důsledkem tohoto vyjádření bylo posílení ruského rublu, výrazně rostl zemní plyn (16 %) a ropa.

22. 3. 2022 – Z Ruska nechodí téměř žádná data

Z ruské ekonomiky nechodí v posledních týdne téměř žádná nová data. V pátek 18/3 ponechala NBR sazby na stávajících 20 %, což není žádným překvapením. Boj s robustní inflací na jedné straně a na druhé nepoškodit ekonomiku vysokými sazbami jsou mlýnské kameny, mezi kterými se ruští centrální bankéři rozhodují. Správné řešení není, takže sazba je beze změny. Zajímavé bude sledovat, zda a v jakém formátu budou chodit makroekonomická čísla z Ruska za měsíc březen. Na nich totiž nejlépe uvidíme dopad sankcí západu.

18. 3. 2022 – Ruská centrální banka už sazby nezvedá

Dnes zasedala centrální banka Ruska a na programu měla možné další utažení měnových podmínek. To se však nekoná a sazby zůstávají na 20 %. NBR uvedla, že ruská ekonomika vstupuje do fáze rozsáhlé strukturální transformace, takže inflace bude zcela jistě krátkodobě růst. Zpět na 4 % by se růst cen měl dostat opět v roce 2024. Prohlášení NBR absolutně nekoresponduje s počínáním si Ruska na Ukrajině a nejen tam. Vyjádření ruských centrálních bankéřů o strukturální transformaci ruské ekonomiky je však pochopitelné.

15. 3. 2022 – Barel ropy za 100 dolarů

Jelikož se válka na Ukrajině nijak výrazně nevyvíjí ani jedním směrem, trhy reagují na neeskalující se situaci snížením ceny ropy. Dnes ráno atakuje hladinu 100 dolarů za barel. Je dokonce pravděpodobné, že ropa reaguje na jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která naznačují dílčí shody obou stran. Na celkovém obrázku se nic nemění a stačí opět nepatrné zhoršení situace a ropa znovu vystřelí nahoru.

11. 3. 2022 – Citfin neprovádí odchozí platební styk do Ruska a Běloruska

Od pátku 11. března 2022 nerealizujeme v Citfin žádné platby do Ruska a Běloruska. Zastavení platebního styku do těchto dvou zemí se týká všech odchozích plateb.

10. 3. 2022 – Trhy se uvolnily, co dál?

Rubl dnes otevírá v blízkosti hranic 119 USDRUB a 153,7 EURRUB. Ropa se mírně umoudřila a ráno se obchoduje v blízkosti 114,50 dolarů za barel. To je po několika dnech nad hladinou 133 USD/barel příjemná změna.

Drahé kovy však dál stoupají, což je neklamný signál stále přetrvávající nejistoty na trzích. Unci zlata lze pořídit za 1980 dolarů a stříbra za 25,40 dolarů. Oba kovy v posledních dnech zažívají výrazný nárůst cen. Důvodem je obava na trzích z budoucího vývoje. Celý článek najdete ZDE.

9. 3. 2022 – Hra nervů se stupňuje

Mezi Ruskem a Evropou létají výhrůžky a odpojení ropy a plynu z obou stran. Z Ruska by to byl trest za sankce západu, z Evropy by to znamenalo rozšíření sankcí. Evropa i Rusko se navzájem potřebují, ale za delší konec provazu přeci jen tahá Evropa, protože je ekonomicky nesrovnatelně silnější. Celý článek najdete ZDE.

8. 3. 2022 – Rusko vyhrožuje vypnutím Nord Stream 1

Včerejší v pořadí 3. jednání mezi Ruskem a Ukrajinou nepřineslo žádný posun. Rusko vyhrožuje vypnutím Nord Stream 1. Západ zřejmě chystá další sankce. I nadále platí, že makrodata jsou druhořadá a středem vesmíru je situace kolem invaze na Ukrajině a dění na vybraných komoditách.

8. 3. 2022 – Německo opět zklamalo

Rubl vůči dolaru se stále pohybuje v blízkosti 135 USDRUB a to i za předpokladu, že nelze zobchodovat. Teoreticky rublu může pomoci vyjádření německého kancléře o tom, že Německo nehodlá zastavit dodávky ropy a plynu z Ruska. Je to stejný scénář jako na začátku války na Ukrajině. Tehdy se však Německo vzpamatovalo a zapojilo se i do dodávek zbraní Ukrajincům. Nyní odmítnutí ropy a plynu Německo zdůvodňuje jejich nutností pro evropskou ekonomiku. Financování ruské války tak pokračuje a dlouhodobý paradox se nemění, kdy na jedné straně živíme Rusko, na druhé proti němu skrze Ukrajince bojujeme.

7. 3. 2022 – Ropa dál padá, benzín zdražuje

Cena ropy se dnes ráno pohybovala kolem 130 USD/barel a ceny benzínu už snad nikde nezačínají trojkou. Kvůli nejistotě na trzích letí cena ropy nahoru a hned tak se nezastaví. V Evropě je nyní aktuální dilema – kdo odstřihne Evropu od ruské ropy dřív, Rusko nebo sama Evropa? Převzetí iniciativy by bylo příjemnou změnou a v rámci zpřísnění sankcí, by Evropa neměla dodávat Rusku už žádné peníze na válku. Čím déle bude s tímto krokem otálet, tím hůře pro nás všechny. Cena benzínu na českých čerpacích stanicích se nejspíš vyšplhá k 60 korunám za litr a maximum ropy 147,50 USD/barel z roku 2008 je jen otázkou času. Jediným faktorem, který způsobí zlevnění je zastavení války na Ukrajině.

4. 3. 2022 – Platební styk v měně RUB

Od pondělí 7. března 2022 nerealizujeme v Citfin žádné platby v měně RUB. Zastavení platebního styku v této měně se týká všech odchozích i příchozích plateb.

3. 3. 2022 – Odstřižení ruských bank od SWIFTu

Zástupci EU se dohodli, že dne 12. března 2022 od mezinárodního platebního systému SWIFT odstřihnou sedm ruských bank. Rozhodnutím budou zasaženy banky VTB, Bank Rossiya, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank a VEB.RF. Níže uvedené BIC/SWIFT kódy bank budou toho dne ze systému odpojeny a nebude možné s nimi provádět žádné zahraniční příchozí ani odchozí transakce. Citfin se již nyní na odpojení ruských bank ze SWIFTu procesně připravuje.

Děkujeme vám za pochopení!

Seznam BIC/SWIFT kódů bank, které budou 12. března 2022 odpojeny ze SWIFTu:

VTBRRUMM – JSC VTB BANK

VTCARUMM – JSC VTB CAPITAL

MOSWRUM2 – BM-BANK JOINT-STOCK COMPANY

POSBRUMM – POST BANK JOINT STOCK COMPANY

CNOVRUMM – NOVIKOMBANK JSC

PRMSRUMM – Promsvyazbank PJSC

JSNMRUMM – BANK OTKRITIE FINANCIAL CORPORATION(PUBLIC JOINT-STOCK COMPANY)

OBJSRUMM – OTKRITIE BROKER JOINT STOCK COMPANY

RUIDRUMM – ROSGOSSTRAKH BANK

ROSYRU2P – The Rossiya Bank

SOMRRUMM – SOVCOMBANK

DALVRU8X – ORIENT EXPRESS BANK

BFEARUMM – VEB Bank (Vnesheconombank)

EXIRRUMM – Eximbank of Russia JSC

3. 3. 2022 – Průměrný Rus bral v prosinci necelých 23 000 korun

Ještě koncem loňského roku bojovalo Rusko s inflací stejně, jako zbytek světa. Zatímco nominální mzdy v prosinci vzrostly o 12,3 %, reálné šly nahoru jen o 3,4 %. Podstatnou část z mezd běžným Rusům tehdy ukrojila inflace. I přes slušný nárůst mezd bral v prosinci 2021 průměrný Rus 77 994 rublů, což bylo přepočteno tehdejším kurzem necelých 23 000 korun. V dalších měsících se to rapidně změní, protože ruská inflace poroste výrazně rychleji a běžní Rusové na to budou drtivě doplácet. Jejich reálná mzda půjde dolů. Celý článek ZDE.

2. 3. 2022 – Rubl dál padá k 111,65 USDRUB

Další den války znamená pro rubl pokračující pád. Zdá se, že jediné, co dokáže rubl ochránit před jeho devastací je uklidnění situace a klid zbraní. To se však nekoná a ruská agrese nabírá dál na síle.  Čím více budou ruské jednotky tlačit, tím více bude jejich měna oslabovat. Sázka V. Putina na rychlý konec bojů nevychází a pokračující boje drtivě dopadají na ruskou ekonomiku, úspory běžných Rusů i na státní kasu. Financování války bude pro něj stále obtížnější a západní sankce drží ruskou ekonomiku v šachu.

1. 3. 2022 – Sankce v praxi

Ruský index nákupních managerů ve výrobě je pod magickými 50b.

Jakmile se tento index dostane pod hranici 50 bodů, je to všeobecně považováno za vykázání pádu. Únorový výsledek z Ruska, na který už má bezpochyby dopad i aktuální válka na Ukrajině a ruská agrese, skončil na 48,6b. Lednový výsledek byl na 51,8b., takže se jedná o drtivý propad. Dílčí data ukazují na prudký pokles zahraničních i domácích zakázek, zaměstnanost v jednotlivých sektorech jde dolů a ceny rostou nejrychleji za 8 měsíců. Jedná se o jednoznačný dopad sankcí na ruskou ekonomiku ze strany zbytku světa. Skutečnost je o to horší, že Rusko vyvolalo válku a sankce byly zavedeny až ve druhé polovině února, a přesto je dnešní výsledek velmi špatný. Dá se čekat, že březnový výsledek bude daleko horší.

28. 2. 2022 – Nemožnost obchodování v RUB

Vážení klienti,

informujeme vás, že s ohledem na situaci a mezinárodní sankce vůči Rusku Citfin aktuálně neuzavírá žádné směnné obchody v měně RUB. Toto opatření platí do odvolání.

Děkujeme vám za pochopení.

28. 2. 2022 – Vysoké sazby decimují běžné Rusy

Vysoké sazby budou mít devastující dopad na běžný život Rusů. S inflací se nejspíš stejně nepodaří nic zásadního udělat, na druhé straně NBR nemůže jinak. Pokud by takto nezvedla sazby reálné riziko hyperinflace by bylo výrazně vyšší.

Běžní Rusové trpí. Vysoká inflace ničí jejich úspory a zdražuje život. Běžné zboží se může velmi rychle stát podpultovým a extrémně drahým. Vysoké sazby navíc zvedají ceny úvěrů jak pro domácnosti, tak pro firmy. Následující měsíce budou pro Rusy skutečně velmi drsné.

28. 2. 2022 – Ruská centrální banka zvedá sazby na 20 %

Ruská centrální banka dnes ráno zvedla základní sazbu z 9,5 % na 20 %. Tento extrémní skok je dramatický, ale logický. NBR nemá příliš mnoho dalších možností. Tímto se ruští centrální bankéři snaží omezit inflaci, která čelí ruská ekonomika pod tíhou sankcí a dalších reakcí celého světa na ruskou agresi.

25. 2. 2022 – Druhý sankční balíček vůči Rusku

Vážení klienti,

informujeme vás, že o víkendu Evropská unie v rámci tzv. druhého sankčního balíčku znovu zpřísnila mezinárodní sankce vůči Rusku z důvodu jeho pokračující agrese proti Ukrajině.

S účinností od 25. února 2022 je zcela zakázán vývoz zboží a technologií dvojího užití do Ruska nebo pro použití tamtéž. Stejně tak je zakázána i související technická pomoc a zprostředkovatelské služby, financování nebo finanční pomoc. Detailní rozpis aktuálních zákazů naleznete zde:

Vezměte prosím na vědomí, že všechny platby směřující do/z Ruska budou v Citfin podléhat ještě hlubší kontrole než doposud, a tím může dojít ke zpoždění provedení transakcí. Dále vás informujeme, že z rozhodnutí Citfin budeme stejně přistupovat i k platbám směřujícím do/z Běloruska.

Děkujeme vám za pochopení.

22. 12. 2021 – Ruské průmyslové ceny v listopadu brutálně vzrostly

Ceny v průmyslu se v Rusku v listopadu vyhouply na 29,2 % y/y růstu, což je od června letošního roku nejvyšší číslo. O brutálních 62,3 % vzrostly totiž ceny v rámci těžby surovin a v rámci zpracovatelského průmyslu šly ceny nahoru o 23,7 %. Rubl se drží poměrně stabilní i naproti dnešním špatným zprávám na hladině 73,70 USDRUB.

15. 11. 2021 – Tento týden dorazí odhad růstu HDP

Během tohoto týdne se dozvíme odhad růstu ruského HDP za 3.Q. I když se jedná o první odhady, jedná se o stěžejní číslo. Trhy počítají se zpomalením růstu z 10,5 % na pouhý růst v pásmu 4,2 – 4,6 % y/y. Pokud se čísla potvrdí bude to znamenat studenou sprchu a odhalení faktu, že ruská ekonomika jde řádně šlápla na brzdu. Za poslední čtyři dny se rubl propadl z 70,50 USDRUB k 73,00 USDRUB. Dnes ráno otevíráme obchodování na 72,30 USDRUB.

1. 11. 2021 – Kurz rubl pokračuje v korekcích

V posledních dnech se kurz rubl vrací a odevzdává zisky, které získal. Dnes ráno se dokonce obchoduje nad 71,05 USDRUB, což je výrazný odklon od hranic, na kterých jsem se pohybovali v předchozím týdnu. Nic nepomohla ani dobrá data z ruské ekonomiky v podobě vyššího růstu PMI indexu ve výrobě za říjen. Klíčová čísla o inflaci dorazí ve středu. Do té doby nepočítáme, že by se kurz rubl měl tendenci vracet pod 70,00 USDRUB.

29. 10. 2021 – Trvalejší zdolání 70,00 USDRUB se nezdařilo

Ve dnech 25/10 – 27/10 se rublu dařilo a pokusil se zdolat hladinu 70,00 USDRUB. To se mu nakonec přeci jen podařilo a na tyto dny se posunul dokonce na 69,205 USDRUB. N8sledující hodiny budou pro rubl velmi zajímavé, protože odpoledne nás čeká tamní zářijová nezaměstnanost, srpnový růst mezd, zářijové maloobchodní tržby a den zakončí meziroční HDP ruské ekonomiky za září. v pondělí dál přísun dat z Ruska pokračuje v podobě indexu nákupních manažerů ve výrobě. Ropa je v posledních dnech volatilní a mírně padá vlivem plnících se zásobníků v USA. Rubl má před sebou dny, kdy se bude pohybovat v širším pásmu kolem 70,00 USDRUB.

26. 10. 2021 – Kurz rubl se po více než roce vrátil pod 70 USDRUB

Včera ráno se kurz rubl po delší době vrátil pod hladinu 70 rublů za jeden dolar. Naposledy jsme pod touto hranicí byli na přelomu června a července loňského roku. Rublu se daří navzdory tomu, že covidová data z Ruska chodí velmi špatná. Během tohoto týdne dorazí z Ruska vlna zpráv. V první řadě to bude průmyslová produkce za září, nezaměstnanost, růst mezd, maloobchodní tržby a HDP za září. ČR se může koncem týdne pochlubit pouze odhadem růstu HPD za 3.Q 2021.

13. 10. 2021 – Kurz rubl nabírá dech, obchodní bilance je ve slušné kondici

Ruský zahraniční obchod je ve velmi slušné kondici. Za srpen vykázal přebytek 17,113 mld. USD, což je třetí nejvyšší číslo od začátku 2019. Pozitivní je také fakt, že další dva lepší výsledky jsou z posledních dvou předchozích měsíců, takže by se mohlo blýskat na lepší časy. S růstem cen ropy na světových trzích roste i naděje na vyšší příjmy do státní kasy. Kurz rubl se v posledních dnech pokouší zdolat hranici 71,50 USDRUB, ale to se mu zatím nepodařilo a dnes se vrátil mírně zpět na 51,80 USDRUB.

6. 10. 2021 – Kurz rubl se dál drží pod 72,50 USDRUB

Včerejší zprávou číslo jedna byl index nákupních manažerů za září ve službách. Ten vzrostl na 50,5 bodu. Srpnová data vykázala dramatický pokles na 49,3b. Hranice 50b. je zlomová, protože představuje rozdíl mezi růstem a poklesem indikátoru. Převalení se přes tuto hladinu je pro Rusko dobrou zprávou. Rubl na data nikterak zvlášť nereaguje a už od poloviny září se pohybuje v širokém pásmu kolem střední hodnoty 73,00 USDRUB.

23. 9. 2021 – Průmysl padá, naopak ceny v průmyslu letí vzhůru, kurz rubl posiluje

Rusko se potýká, podobně jako další země, s fenoménem, kdy průmyslová produkce padá dolů. Včerejší nejnovější čísla za srpen ukázala na růst výroby o 4,7 %, což je pomalejší růst než v červnu a daleko za očekáváním trhů. Na druhé straně průmyslové ceny (PPI) meziročně vzrostly o těžko uvěřitelných 28,6 %. V červnu „jen“ o 28,1 %, takže seny rostou brutálním tempem, navíc lehce zrychlují. Rusko není výjimkou, prakticky všechny země se potýkají s inflací, ale nikoli v tomto měřítku. Kurz rubl v posledních dnech posílil ze 73,50 USDRUB na 72,70 USDRUB v reakci na očekávání dalšího zvyšování sazeb ze strany ruské centrální banky.

10. 9. 2021 – Kurz rubl v pásmu 72,70 – 73,40 USDRUB

Tento týden byl na ruská data bohatý. Rusko se, stejně jako prakticky všechny země, potýká s růstem cenové hladiny. V srpnu tamní ceny rostly meziročně tempem 6,7 %. Dnes se dozvíme finální číslo o růstu HDP za 2.Q, odhady ukazují na nárůst o 10,3 %. Dnes také zasedá ruská centrální banka, která podle odhadů zvedne sazbu na 6,75 % a bude tak pokračovat v utahování měnových šroubů podobně, jako to dělá ČNB. Přeci jen s inflací 6,7 % se toho mnoho jiného dělat ani nedá. Tento krok, společně s jestřábími komentáři, může znamenat vzpruhu pro rubl a ten by mohl zamířit pod 72 rublů za dolar.

1. 9. 2021 – Ruský index nákupních manažerů ve výrobě v srpnu dál padá

PMI v Rusku za srpen klesl na 46,5b. a jedná se o třetí po sobě jdoucí pád této statistiky a signalizuje to další zhoršení provozních podmínek v ruských podnicích. Dnešní špatný výsledek jde na vrub snižujícím se zakázkám, a to jak domácím, tak zahraničním. Kurz rubl se drží kolem 73,20 USDRUB.

26. 8. 2021 – Rubl padá kvůli ekonomickým výsledkům

V první polovině června se rubl podíval až k hranici 71,70 USDRUB, o měsíc později se dotknul až úrovně 75 rublů za jeden dolar. Od té doby se obchoduje v širokém pásmu kolem 73,50 USDRUB. Vůči koruně se v posledním měsíci rozkročil do pásma 0,2910 – 0,2970 RUBCZK. Rubl se mírně propadl kvůli neuspokojivým makro číslům. Prodej aut klesl meziročně o 4,2 % a ceny ve stejném měsíci vzrostly o 6,5 %. Ve 2.Q letošního roku se ruská ekonomika zvedla o 10,3 % y/y a jedná se tak o první čtvrtletí růstu po čtyřech po sobě jdoucích kvartálech propadů. Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o neuvěřitelných 28,1 % a průmyslová výroba vskočila jen o 6,8 %, čímž zklamala trhy, ty čekaly růst více než o 8 %. Přesto se nejedná o zásadně špatné výsledky a je pravděpodobné, že se rubl udrží kolem 74,00 USDRUB. Vůči koruně situaci komplikují další kroky ČNB, které přijdou do konce tohoto roku. Hranici 0,3000 RUBCZK považujeme za nepřekročitelnou.

20. 5. 2021 – Extrémně volatilní rubl částečně koriguje ztráty

Ještě začátkem dubna jsme se nacházeli těsně pod 80,00 USDRUB, ani ne o dva měsíce později jsme opět u hranice 73,50 USDRUB. Data z ruské ekonomiky vyznívají mírně lépe, než jak trhy čekají, ale v zásadě se nikdy nejedná o velké překvapení. Odhady budoucích čísel se vždy velmi blíží následnému výsledku. Diplomatická roztržka mezi ČR a Ruskem pomalu ustává a její oživení přijde nejspíš až budou ČR opouštět ruští diplomaté. Faktický dopad na kurzy zatím není žádný. K prolomení hranice 70,00 USDRUB v tuto chvíli nevidíme důvod, rubl se nejspíš bude dále obchodovat v širokém pásmu 70,00 – 80,00 USDRUB.

19. 4. 2021 – Trhy na diplomatickou roztržku mezi ČR a Ruskem začínají pomalu nereagovat, rubl ztrácí.

Domácí měna od rána mírně posiluje a pohybuje lehce nad 21,50 USDCZK. Rubl začal ztrácet a padá ze 76,10 USDRUB k aktuálním 76,30 USDRUB, stále se však nejedná o zásadní pohyb. Koruna si své pozice mírně vylepšila a dnes ráno otevírá v blízkosti 0,2840 korun za jeden rubl. Odhlédneme-li od politického rozměru celé roztržky, další eskalace nikomu z ekonomického pohledu nepomůže. Pokud se celý „spor“ udrží ve slovních přestřelkách a vypovězení diplomatů, ekonomické dopady nejspíš nebudou hluboké. V případě, že dojde na nějakou formu dalšího zpřísnění sankcí vůči Rusku ze strany našich partnerů v rámci NATO a EU je možné, že rubl začne výrazněji ztrácet.

6. 4. 2021 – Ani krása Vladimíra Putina rublu nedokáže pomoci

Zatímco začátek roku znamenal pro rubl poměrně slušné zisky a dostal se tak až k 73 rublů za dolar, v půlce března si sáhl dokonce na 72,70 USDRUB. To však bylo ze strany ruské měny vše a velmi rychle začala zisky odevzdávat. To na konci března znamenalo propad rublu až k 76,70 USDRUB. Za pouhých devět dní tak rubl propadl o více než 5 %. O jeho pád se postaral sílící dolar, který atakoval hranici 1,1800 EURUSD. Dokud budou na trzích přetrvávat pozitivní očekávání brzo rostoucí americké inflace a tedy dřívější reakce FEDu, rubl se bude dál stáčet ke slabším úrovním a nic na tom nezmění ani to, že je V. Putin ze všech Rusů nejkrásnější.

22. 2. 2021 – Rubl další posílení nezvládl

Ještě v minulém týdnu to vypadalo nadějně. Rubl se doslova z horní strany opřel o hranici 73 rublů za dolar, ale hranici nedokázal pokořit a od této rezistence se odrazil na dnešních téměř 75 USDRUB. Rubl nedokáže využít ani vyšší cenu ropy, která hraje do karet ruskému rozpočtu. Dnes se sice EURUSD nachází nad 1,2100 EURUSD, ale v půlce minulého týdne posílil až téměř k 1,2000 EURUSD. V našich predikcích předpokládáme větší oslabení dolaru v řádu měsíců, takže do konce roku bychom se mohli bavit o posílení rublu a jeho pohodlné zdolání hranice 73,00 USDRUB.

11. 2. 2021 – Rubl zastavil posilování

Od začátku února, kdy se rubl pohyboval až téměř u hranice 76 USDRUB, se zpět posunul k silnějším úrovním a dnes se obchoduje v blízkosti 73,75 USDRUB. Další útok na hladinu 73 rublů za dolar může přijít velmi rychle. V posledních dvou dnech se cena ropy dostala nad 60 USD/barel a zdá se, že se nad touto hladinou udrží. TO je dobrá zpráva pro rubl, který by se na základě toho mohl znovu pokusit zdolat hranici 73 USDRUB.

18. 1. 2021 – Hranice 73,00 USDRUB stále odolává

Celkem dvakrát v tomto roce se rubl pokusil zdolat hranici 73 USDRUB, ale ani tentokrát se mu to nepodařilo. Přítrž dalšímu posilování udělala opětovně zvýšená averze k riziku, která volná aktiva nasměrovala do náručí dolaru. ten na to konto posiluje a dostává se nad 74,20 USDRUB. Hlavní zprávou tohoto týdne bude inaugurace J. Bidena. Zatčení A. Navalného je politování hodná událost, trhy na to však nereagují. Smutné na celé situaci je fakt, že i když Rusko učiní takovýto krok, který je ve svobodném světě nemyslitelný, nikoho to vlastně příliš nepřekvapí. Rusko prostě není, pokud vůbec někdy bylo, svobodné. Pro ruskou ekonomiku je však zásadní cena ropy a ta za poslední dny ztrácí. Z 57,40 USD/barel se propadla až k 54,50 USD/barel. Nízká cena ropy znamená pro ruskou ekonomiku skutečný problém. V dalších týdnech se nejspíš dočkáme dalšího ataku hranice 73,00 USDRUB a nemůžeme vyloučit její zdolání. Dolar by měl během letošního roku ztrácet v návaznosti na zotavení jednotlivých ekonomik a návratu k normálu.

28. 12. 2020 – Posilování rublu zastaveno

Zdá se, že vše, co měl rubl v rukávu, už ukázal a jeho posilování se zastavilo. Dnes se obchoduje těsně pod 74 USDRUB. Další jeho posílení by bylo možné jen za předpokladu, že by dolar dál padal. Jelikož se koncem roku začalo testovat v mnoha zemích včetně USA a otázka brexitu je zodpovězena, pád dolaru se v dalších dnech zřejmě konat nebude. Naopak rubl může začít pomalu odevzdávat své zisky. Slabší rubl by navíc mohl pomoci ruskému exportu, takže státní tlak na sílící ruskou měnu nejspíš nebude.

14. 12. 2020 – Rubl po čtyřech měsících pod 73 USDRUB

Naposledy byl rubl pod touto hladinou v srpnu. Následně vystoupal až téměř k 81 USDRUB, pak už je jen dlouhé posilování, které vzhledem k vývoji averze k riziku, nekončí. Rubl těží ze slabého dolaru stejně, jako ostatní měny. Sám o sobě není nikterak silný. Proti koruně se v minulém týdnu držel v pásmu 29,45 – 29,70 RUBCZK. Tento týden je doslova nabitý zprávami z Ruska. Začínáme průmyslovou výrobou a cenami v průmyslu, pokračujeme nezaměstnaností, maloobchodními tržbami, mzdami a končíme zasedáním CBR.

7. 12. 2020 – Rubl pokračuje v posilování

Za poslední měsíc a půl se rubl k dolaru dostal z téměř 81 USDRUB až k dnešním 74,35 USDRUB. Rubl neposiluje kvůli dobrým číslům z tamní ekonomiky, ale pouze díky slábnoucímu dolaru. Ruské ekonomické události ukazují na růst inflace a na nižší aktivitu. Rubl se tedy může opřít zejména o slabý dolar a v posledních dnech také o sílící ropu. OPEC+ nakonec zvedl produkci černého zlata, ale nijak dramaticky. V kontextu ekonomické situace ve světě je to logické. Pandemická čísla se sice zlepšují jen pomalu, ale vakcína dává velkou naději. Optimismus na trzích je velký a riziková averze klesá. To vše jsou důvody k tomu, že by cena ropy ani s vyšší produkcí nemusela výrazně spadnout.

30. 11. 2020 – Ropa skoro za 50 USD/barel, ale nepovedlo se

Za poslední minimálně dva týdny se rubl ustálil v širším pásmu kolem 76 USDRUB. Dnes otevírá na 76,12 USDRUB. Dalšímu posílení rublu brání především blížící se jednání OPEC. Ještě koncem minulého týdne to vypadalo, že ropa se pokusí o prolomení hladiny 50 USD/barel, ale to se nepodařilo a dnes se černé zlato obchoduje pod 47,50 USD/barel. Situace kolem voleb v USA se uklidňuje, což přináší podporu rizikovějším aktivům, z čehož by mohl těžit částečně i rubl.

25. 11. 2020 – Rubl pokračuje v plíživém posilování

Za poslední dny se rubl dostal až k 75,35 USDRUB, takže dále pokračuje v posilování, ale jeho tempo se výrazně zpomalilo. Není divu. Data z ruské ekonomiky nejsou vůbec příznivá, a zatímco na trzích panuje snížená averze k riziku, takže hráči na trhu přesouvají svá aktiva do rizikovějších měn, do takto rizikových jako je rubl se jim zase nechce. Situace, při které dolar slábne a těží z toho ostatní měny, ještě zřejmě nějakou dobu potrvá, a proto není vyloučeno, že rubl bude pokračovat v pozvolném posilování. V pátek se dočkáme především ruské spotřebitelské důvěry za listopad, což může být zajímavý údaj. Do pátku zůstává ruský kalendář událostí prázdný.

23. 11. 2020 – Rubl po lepších datech mírně posiluje na 75,75 USDRUB

Konec minulého týdne se nesl ve znamení ruských dat. HDP za říjen kleslo o 4,7 %, což je hlubší propad, než v předchozích dvou měsících. Maloobchodní tržby klesly o 2,4 % a nezaměstnanost se snížila na 6,3 %, obě čísla jsou mírně lepší, než jak je trhy očekávaly. Rubl to podpořilo v posilování, které bylo způsobeno spíše částečným odevzdáním zisků dolaru. Další data přijdou až v pátek tohoto týdne, a sice spotřebitelská důvěra a korporátní zisky. S výrazným posílením rublu nepočítáme.

19. 11. 2020 – Začátkem listopadu se rubl propadl až nad 80 rublů za dolar

Rubl má za sebou rallye, která začala nad 80 rubly za dolar, a skončila před pár dny na 75,50 USDRUB. Dnes ráno rubl otevřel na 76,47 USDRUB. Ruská průmyslová produkce za říjen spadla o téměř 6 % a další data dorazí zítra. Konkrétně to budou maloobchodní tržby, HDP a nezaměstnanost. Všechna tři čísla dostaneme za říjen. Rubl má tedy potenciál zažít svižnější konec týdne.

Časté dotazy

Sankce znamenají omezení činností sankcionovaných osob, organizací, společností, průmyslových odvětví a nebo zemí s cílem změnit chování sankcionované osoby nebo subjektu.

Sankce jsou ukládány zejména v reakci na ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti, včetně šíření a financování terorismu, porušování lidských práv, úplatkářství, korupce a obchodu s drogami.

Cílem sankcí je vyvolat určité politické chování nebo změnit stávající chování. Jedná se o politický nástroj, kterým se vlády snaží donutit druhou stranu, aby ukončila určitou aktivitu. Sankce jsou implementovány různými způsoby a prostředky.

Spojené státy, Spojené království a EU zavádějí sankční balíčky v rychlém sledu, přičemž o další vlně sankcí se již diskutuje. To znamená, že dopad na platební transakce se neustále mění a nelze jej s jistotou předvídat. 

Aktuální platné sankce najdete na stránkách Finančního analytického úřadu.

Vzhledem k tomu, že na trhu nastala taková situace, která nedovoluje objektivně realizovat platební transakce v měně RUB, od pondělí 7. března 2022 Citfin neprovádí žádné platby v této měně. Zastavení platebního styku v měně RUB se týká všech odchozích i příchozích plateb.

Od pátku 11. března 2022 nerealizujeme v Citfin žádné platby do Ruska a Běloruska. Zastavení platebního styku do těchto dvou zemí se týká všech odchozích plateb.


      Jsem klient Citfin

    Odesláním údajů nám umožňujete zpracování osobních údajů v rozsahu definovaném v dokumentu Informace o zpracování klientských osobních údajů Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Proti tomuto zpracování vašich osobních údajů můžete kdykoliv vznést námitku zasláním e-mailu na adresu marketing@citfin.cz.