Kurz rubl

Aktuální a kompletní informace o platných mezinárodních sankcích vůči Rusku, nemožnosti uzavírat v Citfin směnné obchody v měně RUB a o podmínkách pro zahraniční platební styk do/z Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Moldavské republiky.

Kurzovní lístek rubl a dalších měn

Země Měna Deviza střed  
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7280 Více »
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6300 Více »
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3135 Více »
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4025 Více »
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6985
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3500 Více »
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9978
Kurz RUB Ruský rubl 100 RUB 36,6450 Více »
Kurz DKK Dánská koruna 1 DKK 3,3229
Kurz SEK Švédská koruna 1 SEK 2,3696
Kurz NOK Norská koruna 1 NOK 2,4418
Kurz CAD Kanadský dolar 1 CAD 18,4410
Kurz JPY Japonský jen 100 JPY 18,2500
Kurz AUD Australský dolar 1 AUD 16,5910
Kurz CNY Čínský jüan 1 CNY 3,5027

RUB

Zobrazené devizové kurzy jsou orientační. Pro individuální směnný kurz "devizy nákup" a "devizy prodej" volejte +420 234 092 020.

Chci směňovat

O kurzu rubl

Ruská ekonomika a ruská měna vždy byla a stále je velmi úzce spjata s cenou ropy na světových trzích, která koncem 90. let spadla na tehdejší minima pod 12 USD/barel. To mělo devastující dopad na státní rozpočet. Udržení pevně stanoveného pásma klíčového kurzu USDRUB v mezích 5 – 7 rublů za dolar stálo ruskou ekonomiku ztrátu téměř všech „životních funkcí“. Ekonomický chaos v zemi a ztráta veškeré důvěry trhů vedla ke zvýšení sazby až na neuvěřitelných 150 %. Devizové rezervy se tenčily závratnou rychlostí a Moskva vyhlásila, že není schopna splácet své krátkodobé závazky. Půjčka od MMF poskytla jen zanedbatelný oddych.

Moskva nakonec musela kurz rublu uvolnit a ponechat ho trhu. Následuje více než dvacetileté období neustálého oslabování a ruská měna se v roce 2015 dostala až na tehdejší historická minima, kdy se kurz rubl nacházel nad 80 rubly za kurz dolar.

Ruská centrální banka v posledních měsících zvedala pozvolna sazbu a dostala se až na 9,5 %. Po útoku Ruska na Ukrajinu a bezprecedentního pádu rublu se NBR ze dne na den rozhodla zvednout sazbu na 20 % a zdá se, že v tomto ohledu není řečeno zdaleka vše.

 

Je kurz rublu pro mě výhodný?

Ruská ekonomika se aktuálně pod tíhou mezinárodních sankcí stává silně destabilizovanou. Obchodování s rublem je nyní na FOREXu prakticky znemožněno, většina bank v měně rubl nyní neprovádí žádné transakce.

Před útokem Ruska na Ukrajinu byla díky vývozu svého nerostného bohatství ruská ekonomika relativně stabilní. Evropa včetně ČR je na dodávkách klíčových komodit stále závislá. V dobách míru slabý ruský rubl podporoval tamní export, což bylo pro ruskou ekonomiku klíčové.

Válečný stav a aktuální restrikce na ruský rubl mají velký vliv i na dramatický růst cen ropy na světových trzích.

Aktuality kurzu rubl

28. 4. 2022 – Nárůst averze k riziku

Regionálním měnám nepomáhá očekávání výraznějšího zvyšování sazeb na dolaru, splnění ruských výhružek ohledně dodávek plynu a s tím spojený obecný nárůst averze k riziku. Investoři pak mají tendenci volit „bezpečný přístav“ typu amerického dolaru. Pohyby by regionálním měnám zcela jistě způsobily novinky ohledně dodávek ruského plynu do Evropy.

21. 4. 2022 – Rusko trvá na rublech při platbách za plyn

Slábnutí by měnám střední Evropy mohl přinést přelom měsíce, protože tehdy by Rusko mohlo, dle prohlášení prezidenta Putina z konce března, vyžadovat platby za plyn pouze v rublech, což zatím naprostá většina evropských zemí odmítla. Česká republika patří k zemím, které nemají dodávky plynu z Ruska v zásadě jak nahradit.

11. 4. 2022 – Putin prohlásil, že má Maďarsko díky dlouhodobým smlouvám 5x levnější plyn

Pragmatický přístup Viktora Orbána vedl k tomu, že velmi prozřetelně uzavřel během loňského roku patnáctiletý kontrakt na dodávky zemního plynu z Ruska. Prvního února tak Vladimír Putin prohlásil, že díky dlouhodobým smlouvám má Maďarsko 5x levnější plyn než zbytek Evropy.

6. 4. 2022 – Další sankcionování Ruska na stole

Západ hledá nové cesty k dalšímu sankcionování Ruska. Evropa řeší ukončení odběru ruského uhlí. Pro dnešek bude vedle dění kolem války na Ukrajině klíčový zápis ze zasedání Fedu (FOMC minutes), které se konalo 15. a 16. března.

30. 3. 2022 – Americká administrativa varuje, že Rusko se pouze snaží získat čas

Dobrá nálada byla na trzích patrná již od otevření evropských trhů ačkoliv plánované mírové jednání Rusko-Ukrajina v Turecku ještě ani nezačalo. Ruská strana si pochvala konstruktivnost jednání a přislíbila výrazné omezení vojenských operací v blízkosti Kyjeva. Trhy uvěřily, že by se diplomatická jednání mezi oběma stranami mohla konečně začít posouvat tím správným směrem. Tomu ale příliš nevěří americká administrativa, která naopak varuje, že Rusko se pouze snaží získat čas, aby přeskupila svoje síly. Americký ministr zahraničí A. Blinken nebere ruské sliby vážně s odkazem na dřívější ruské lži. Důležité, jak sám Blinken uvedl, jsou hlavně činy. Obavy vyvolává i vzkaz, který údajně Putin předal ruskému oligarchovi Abramovičovi, že Putin chce Ukrajinu zničit.

29. 3. 2022 – Dnes proběhne jednání v Istanbulu

Trhy hledají naději v dalších jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem, i když podle vyjádření obou stran dnešní jednání v Istanbulu zřejmě žádný průlom nepřinese.

24. 3. 2022 – Putin chce platby ze zahraničí v RUB

Putin požaduje platby za ropu a zemní plyn v ruských rublech. Důsledkem tohoto vyjádření bylo posílení ruského rublu, výrazně rostl zemní plyn (16 %) a ropa.

22. 3. 2022 – Z Ruska nechodí téměř žádná data

Z ruské ekonomiky nechodí v posledních týdne téměř žádná nová data. V pátek 18/3 ponechala NBR sazby na stávajících 20 %, což není žádným překvapením. Boj s robustní inflací na jedné straně a na druhé nepoškodit ekonomiku vysokými sazbami jsou mlýnské kameny, mezi kterými se ruští centrální bankéři rozhodují. Správné řešení není, takže sazba je beze změny. Zajímavé bude sledovat, zda a v jakém formátu budou chodit makroekonomická čísla z Ruska za měsíc březen. Na nich totiž nejlépe uvidíme dopad sankcí západu.

18. 3. 2022 – Ruská centrální banka už sazby nezvedá

Dnes zasedala centrální banka Ruska a na programu měla možné další utažení měnových podmínek. To se však nekoná a sazby zůstávají na 20 %. NBR uvedla, že ruská ekonomika vstupuje do fáze rozsáhlé strukturální transformace, takže inflace bude zcela jistě krátkodobě růst. Zpět na 4 % by se růst cen měl dostat opět v roce 2024. Prohlášení NBR absolutně nekoresponduje s počínáním si Ruska na Ukrajině a nejen tam. Vyjádření ruských centrálních bankéřů o strukturální transformaci ruské ekonomiky je však pochopitelné.

15. 3. 2022 – Barel ropy za 100 dolarů

Jelikož se válka na Ukrajině nijak výrazně nevyvíjí ani jedním směrem, trhy reagují na neeskalující se situaci snížením ceny ropy. Dnes ráno atakuje hladinu 100 dolarů za barel. Je dokonce pravděpodobné, že ropa reaguje na jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která naznačují dílčí shody obou stran. Na celkovém obrázku se nic nemění a stačí opět nepatrné zhoršení situace a ropa znovu vystřelí nahoru.

11. 3. 2022 – Citfin neprovádí odchozí platební styk do Ruska a Běloruska

Od pátku 11. března 2022 nerealizujeme v Citfin žádné platby do Ruska a Běloruska. Zastavení platebního styku do těchto dvou zemí se týká všech odchozích plateb.

10. 3. 2022 – Trhy se uvolnily, co dál?

Rubl dnes otevírá v blízkosti hranic 119 USDRUB a 153,7 EURRUB. Ropa se mírně umoudřila a ráno se obchoduje v blízkosti 114,50 dolarů za barel. To je po několika dnech nad hladinou 133 USD/barel příjemná změna.

Drahé kovy však dál stoupají, což je neklamný signál stále přetrvávající nejistoty na trzích. Unci zlata lze pořídit za 1980 dolarů a stříbra za 25,40 dolarů. Oba kovy v posledních dnech zažívají výrazný nárůst cen. Důvodem je obava na trzích z budoucího vývoje. Celý článek najdete ZDE.

9. 3. 2022 – Hra nervů se stupňuje

Mezi Ruskem a Evropou létají výhrůžky a odpojení ropy a plynu z obou stran. Z Ruska by to byl trest za sankce západu, z Evropy by to znamenalo rozšíření sankcí. Evropa i Rusko se navzájem potřebují, ale za delší konec provazu přeci jen tahá Evropa, protože je ekonomicky nesrovnatelně silnější. Celý článek najdete ZDE.

8. 3. 2022 – Rusko vyhrožuje vypnutím Nord Stream 1

Včerejší v pořadí 3. jednání mezi Ruskem a Ukrajinou nepřineslo žádný posun. Rusko vyhrožuje vypnutím Nord Stream 1. Západ zřejmě chystá další sankce. I nadále platí, že makrodata jsou druhořadá a středem vesmíru je situace kolem invaze na Ukrajině a dění na vybraných komoditách.

8. 3. 2022 – Německo opět zklamalo

Rubl vůči dolaru se stále pohybuje v blízkosti 135 USDRUB a to i za předpokladu, že nelze zobchodovat. Teoreticky rublu může pomoci vyjádření německého kancléře o tom, že Německo nehodlá zastavit dodávky ropy a plynu z Ruska. Je to stejný scénář jako na začátku války na Ukrajině. Tehdy se však Německo vzpamatovalo a zapojilo se i do dodávek zbraní Ukrajincům. Nyní odmítnutí ropy a plynu Německo zdůvodňuje jejich nutností pro evropskou ekonomiku. Financování ruské války tak pokračuje a dlouhodobý paradox se nemění, kdy na jedné straně živíme Rusko, na druhé proti němu skrze Ukrajince bojujeme.

7. 3. 2022 – Ropa dál padá, benzín zdražuje

Cena ropy se dnes ráno pohybovala kolem 130 USD/barel a ceny benzínu už snad nikde nezačínají trojkou. Kvůli nejistotě na trzích letí cena ropy nahoru a hned tak se nezastaví. V Evropě je nyní aktuální dilema – kdo odstřihne Evropu od ruské ropy dřív, Rusko nebo sama Evropa? Převzetí iniciativy by bylo příjemnou změnou a v rámci zpřísnění sankcí, by Evropa neměla dodávat Rusku už žádné peníze na válku. Čím déle bude s tímto krokem otálet, tím hůře pro nás všechny. Cena benzínu na českých čerpacích stanicích se nejspíš vyšplhá k 60 korunám za litr a maximum ropy 147,50 USD/barel z roku 2008 je jen otázkou času. Jediným faktorem, který způsobí zlevnění je zastavení války na Ukrajině.

4. 3. 2022 – Platební styk v měně RUB

Od pondělí 7. března 2022 nerealizujeme v Citfin žádné platby v měně RUB. Zastavení platebního styku v této měně se týká všech odchozích i příchozích plateb.

3. 3. 2022 – Odstřižení ruských bank od SWIFTu

Zástupci EU se dohodli, že dne 12. března 2022 od mezinárodního platebního systému SWIFT odstřihnou sedm ruských bank. Rozhodnutím budou zasaženy banky VTB, Bank Rossiya, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank a VEB.RF. Níže uvedené BIC/SWIFT kódy bank budou toho dne ze systému odpojeny a nebude možné s nimi provádět žádné zahraniční příchozí ani odchozí transakce. Citfin se již nyní na odpojení ruských bank ze SWIFTu procesně připravuje.

Děkujeme vám za pochopení!

Seznam BIC/SWIFT kódů bank, které budou 12. března 2022 odpojeny ze SWIFTu:

VTBRRUMM – JSC VTB BANK

VTCARUMM – JSC VTB CAPITAL

MOSWRUM2 – BM-BANK JOINT-STOCK COMPANY

POSBRUMM – POST BANK JOINT STOCK COMPANY

CNOVRUMM – NOVIKOMBANK JSC

PRMSRUMM – Promsvyazbank PJSC

JSNMRUMM – BANK OTKRITIE FINANCIAL CORPORATION(PUBLIC JOINT-STOCK COMPANY)

OBJSRUMM – OTKRITIE BROKER JOINT STOCK COMPANY

RUIDRUMM – ROSGOSSTRAKH BANK

ROSYRU2P – The Rossiya Bank

SOMRRUMM – SOVCOMBANK

DALVRU8X – ORIENT EXPRESS BANK

BFEARUMM – VEB Bank (Vnesheconombank)

EXIRRUMM – Eximbank of Russia JSC

3. 3. 2022 – Průměrný Rus bral v prosinci necelých 23 000 korun

Ještě koncem loňského roku bojovalo Rusko s inflací stejně, jako zbytek světa. Zatímco nominální mzdy v prosinci vzrostly o 12,3 %, reálné šly nahoru jen o 3,4 %. Podstatnou část z mezd běžným Rusům tehdy ukrojila inflace. I přes slušný nárůst mezd bral v prosinci 2021 průměrný Rus 77 994 rublů, což bylo přepočteno tehdejším kurzem necelých 23 000 korun. V dalších měsících se to rapidně změní, protože ruská inflace poroste výrazně rychleji a běžní Rusové na to budou drtivě doplácet. Jejich reálná mzda půjde dolů. Celý článek ZDE.

2. 3. 2022 – Rubl dál padá k 111,65 USDRUB

Další den války znamená pro rubl pokračující pád. Zdá se, že jediné, co dokáže rubl ochránit před jeho devastací je uklidnění situace a klid zbraní. To se však nekoná a ruská agrese nabírá dál na síle.  Čím více budou ruské jednotky tlačit, tím více bude jejich měna oslabovat. Sázka V. Putina na rychlý konec bojů nevychází a pokračující boje drtivě dopadají na ruskou ekonomiku, úspory běžných Rusů i na státní kasu. Financování války bude pro něj stále obtížnější a západní sankce drží ruskou ekonomiku v šachu.

1. 3. 2022 – Sankce v praxi

Ruský index nákupních managerů ve výrobě je pod magickými 50b.

Jakmile se tento index dostane pod hranici 50 bodů, je to všeobecně považováno za vykázání pádu. Únorový výsledek z Ruska, na který už má bezpochyby dopad i aktuální válka na Ukrajině a ruská agrese, skončil na 48,6b. Lednový výsledek byl na 51,8b., takže se jedná o drtivý propad. Dílčí data ukazují na prudký pokles zahraničních i domácích zakázek, zaměstnanost v jednotlivých sektorech jde dolů a ceny rostou nejrychleji za 8 měsíců. Jedná se o jednoznačný dopad sankcí na ruskou ekonomiku ze strany zbytku světa. Skutečnost je o to horší, že Rusko vyvolalo válku a sankce byly zavedeny až ve druhé polovině února, a přesto je dnešní výsledek velmi špatný. Dá se čekat, že březnový výsledek bude daleko horší.

28. 2. 2022 – Nemožnost obchodování v RUB

Vážení klienti,

informujeme vás, že s ohledem na situaci a mezinárodní sankce vůči Rusku Citfin aktuálně neuzavírá žádné směnné obchody v měně RUB. Toto opatření platí do odvolání.

Děkujeme vám za pochopení.

28. 2. 2022 – Vysoké sazby decimují běžné Rusy

Vysoké sazby budou mít devastující dopad na běžný život Rusů. S inflací se nejspíš stejně nepodaří nic zásadního udělat, na druhé straně NBR nemůže jinak. Pokud by takto nezvedla sazby reálné riziko hyperinflace by bylo výrazně vyšší.

Běžní Rusové trpí. Vysoká inflace ničí jejich úspory a zdražuje život. Běžné zboží se může velmi rychle stát podpultovým a extrémně drahým. Vysoké sazby navíc zvedají ceny úvěrů jak pro domácnosti, tak pro firmy. Následující měsíce budou pro Rusy skutečně velmi drsné.

28. 2. 2022 – Ruská centrální banka zvedá sazby na 20 %

Ruská centrální banka dnes ráno zvedla základní sazbu z 9,5 % na 20 %. Tento extrémní skok je dramatický, ale logický. NBR nemá příliš mnoho dalších možností. Tímto se ruští centrální bankéři snaží omezit inflaci, která čelí ruská ekonomika pod tíhou sankcí a dalších reakcí celého světa na ruskou agresi.

25. 2. 2022 – Druhý sankční balíček vůči Rusku

Vážení klienti,

informujeme vás, že o víkendu Evropská unie v rámci tzv. druhého sankčního balíčku znovu zpřísnila mezinárodní sankce vůči Rusku z důvodu jeho pokračující agrese proti Ukrajině.

S účinností od 25. února 2022 je zcela zakázán vývoz zboží a technologií dvojího užití do Ruska nebo pro použití tamtéž. Stejně tak je zakázána i související technická pomoc a zprostředkovatelské služby, financování nebo finanční pomoc. Detailní rozpis aktuálních zákazů naleznete zde:

Vezměte prosím na vědomí, že všechny platby směřující do/z Ruska budou v Citfin podléhat ještě hlubší kontrole než doposud, a tím může dojít ke zpoždění provedení transakcí. Dále vás informujeme, že z rozhodnutí Citfin budeme stejně přistupovat i k platbám směřujícím do/z Běloruska.

Děkujeme vám za pochopení.

22. 12. 2021 – Ruské průmyslové ceny v listopadu brutálně vzrostly

Ceny v průmyslu se v Rusku v listopadu vyhouply na 29,2 % y/y růstu, což je od června letošního roku nejvyšší číslo. O brutálních 62,3 % vzrostly totiž ceny v rámci těžby surovin a v rámci zpracovatelského průmyslu šly ceny nahoru o 23,7 %. Rubl se drží poměrně stabilní i naproti dnešním špatným zprávám na hladině 73,70 USDRUB.

15. 11. 2021 – Tento týden dorazí odhad růstu HDP

Během tohoto týdne se dozvíme odhad růstu ruského HDP za 3.Q. I když se jedná o první odhady, jedná se o stěžejní číslo. Trhy počítají se zpomalením růstu z 10,5 % na pouhý růst v pásmu 4,2 – 4,6 % y/y. Pokud se čísla potvrdí bude to znamenat studenou sprchu a odhalení faktu, že ruská ekonomika jde řádně šlápla na brzdu. Za poslední čtyři dny se rubl propadl z 70,50 USDRUB k 73,00 USDRUB. Dnes ráno otevíráme obchodování na 72,30 USDRUB.

1. 11. 2021 – Kurz rubl pokračuje v korekcích

V posledních dnech se kurz rubl vrací a odevzdává zisky, které získal. Dnes ráno se dokonce obchoduje nad 71,05 USDRUB, což je výrazný odklon od hranic, na kterých jsem se pohybovali v předchozím týdnu. Nic nepomohla ani dobrá data z ruské ekonomiky v podobě vyššího růstu PMI indexu ve výrobě za říjen. Klíčová čísla o inflaci dorazí ve středu. Do té doby nepočítáme, že by se kurz rubl měl tendenci vracet pod 70,00 USDRUB.

29. 10. 2021 – Trvalejší zdolání 70,00 USDRUB se nezdařilo

Ve dnech 25/10 – 27/10 se rublu dařilo a pokusil se zdolat hladinu 70,00 USDRUB. To se mu nakonec přeci jen podařilo a na tyto dny se posunul dokonce na 69,205 USDRUB. N8sledující hodiny budou pro rubl velmi zajímavé, protože odpoledne nás čeká tamní zářijová nezaměstnanost, srpnový růst mezd, zářijové maloobchodní tržby a den zakončí meziroční HDP ruské ekonomiky za září. v pondělí dál přísun dat z Ruska pokračuje v podobě indexu nákupních manažerů ve výrobě. Ropa je v posledních dnech volatilní a mírně padá vlivem plnících se zásobníků v USA. Rubl má před sebou dny, kdy se bude pohybovat v širším pásmu kolem 70,00 USDRUB.

26. 10. 2021 – Kurz rubl se po více než roce vrátil pod 70 USDRUB

Včera ráno se kurz rubl po delší době vrátil pod hladinu 70 rublů za jeden dolar. Naposledy jsme pod touto hranicí byli na přelomu června a července loňského roku. Rublu se daří navzdory tomu, že covidová data z Ruska chodí velmi špatná. Během tohoto týdne dorazí z Ruska vlna zpráv. V první řadě to bude průmyslová produkce za září, nezaměstnanost, růst mezd, maloobchodní tržby a HDP za září. ČR se může koncem týdne pochlubit pouze odhadem růstu HPD za 3.Q 2021.

13. 10. 2021 – Kurz rubl nabírá dech, obchodní bilance je ve slušné kondici

Ruský zahraniční obchod je ve velmi slušné kondici. Za srpen vykázal přebytek 17,113 mld. USD, což je třetí nejvyšší číslo od začátku 2019. Pozitivní je také fakt, že další dva lepší výsledky jsou z posledních dvou předchozích měsíců, takže by se mohlo blýskat na lepší časy. S růstem cen ropy na světových trzích roste i naděje na vyšší příjmy do státní kasy. Kurz rubl se v posledních dnech pokouší zdolat hranici 71,50 USDRUB, ale to se mu zatím nepodařilo a dnes se vrátil mírně zpět na 51,80 USDRUB.

6. 10. 2021 – Kurz rubl se dál drží pod 72,50 USDRUB

Včerejší zprávou číslo jedna byl index nákupních manažerů za září ve službách. Ten vzrostl na 50,5 bodu. Srpnová data vykázala dramatický pokles na 49,3b. Hranice 50b. je zlomová, protože představuje rozdíl mezi růstem a poklesem indikátoru. Převalení se přes tuto hladinu je pro Rusko dobrou zprávou. Rubl na data nikterak zvlášť nereaguje a už od poloviny září se pohybuje v širokém pásmu kolem střední hodnoty 73,00 USDRUB.

23. 9. 2021 – Průmysl padá, naopak ceny v průmyslu letí vzhůru, kurz rubl posiluje

Rusko se potýká, podobně jako další země, s fenoménem, kdy průmyslová produkce padá dolů. Včerejší nejnovější čísla za srpen ukázala na růst výroby o 4,7 %, což je pomalejší růst než v červnu a daleko za očekáváním trhů. Na druhé straně průmyslové ceny (PPI) meziročně vzrostly o těžko uvěřitelných 28,6 %. V červnu „jen“ o 28,1 %, takže seny rostou brutálním tempem, navíc lehce zrychlují. Rusko není výjimkou, prakticky všechny země se potýkají s inflací, ale nikoli v tomto měřítku. Kurz rubl v posledních dnech posílil ze 73,50 USDRUB na 72,70 USDRUB v reakci na očekávání dalšího zvyšování sazeb ze strany ruské centrální banky.

10. 9. 2021 – Kurz rubl v pásmu 72,70 – 73,40 USDRUB

Tento týden byl na ruská data bohatý. Rusko se, stejně jako prakticky všechny země, potýká s růstem cenové hladiny. V srpnu tamní ceny rostly meziročně tempem 6,7 %. Dnes se dozvíme finální číslo o růstu HDP za 2.Q, odhady ukazují na nárůst o 10,3 %. Dnes také zasedá ruská centrální banka, která podle odhadů zvedne sazbu na 6,75 % a bude tak pokračovat v utahování měnových šroubů podobně, jako to dělá ČNB. Přeci jen s inflací 6,7 % se toho mnoho jiného dělat ani nedá. Tento krok, společně s jestřábími komentáři, může znamenat vzpruhu pro rubl a ten by mohl zamířit pod 72 rublů za dolar.

1. 9. 2021 – Ruský index nákupních manažerů ve výrobě v srpnu dál padá

PMI v Rusku za srpen klesl na 46,5b. a jedná se o třetí po sobě jdoucí pád této statistiky a signalizuje to další zhoršení provozních podmínek v ruských podnicích. Dnešní špatný výsledek jde na vrub snižujícím se zakázkám, a to jak domácím, tak zahraničním. Kurz rubl se drží kolem 73,20 USDRUB.

26. 8. 2021 – Rubl padá kvůli ekonomickým výsledkům

V první polovině června se rubl podíval až k hranici 71,70 USDRUB, o měsíc později se dotknul až úrovně 75 rublů za jeden dolar. Od té doby se obchoduje v širokém pásmu kolem 73,50 USDRUB. Vůči koruně se v posledním měsíci rozkročil do pásma 0,2910 – 0,2970 RUBCZK. Rubl se mírně propadl kvůli neuspokojivým makro číslům. Prodej aut klesl meziročně o 4,2 % a ceny ve stejném měsíci vzrostly o 6,5 %. Ve 2.Q letošního roku se ruská ekonomika zvedla o 10,3 % y/y a jedná se tak o první čtvrtletí růstu po čtyřech po sobě jdoucích kvartálech propadů. Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o neuvěřitelných 28,1 % a průmyslová výroba vskočila jen o 6,8 %, čímž zklamala trhy, ty čekaly růst více než o 8 %. Přesto se nejedná o zásadně špatné výsledky a je pravděpodobné, že se rubl udrží kolem 74,00 USDRUB. Vůči koruně situaci komplikují další kroky ČNB, které přijdou do konce tohoto roku. Hranici 0,3000 RUBCZK považujeme za nepřekročitelnou.

20. 5. 2021 – Extrémně volatilní rubl částečně koriguje ztráty

Ještě začátkem dubna jsme se nacházeli těsně pod 80,00 USDRUB, ani ne o dva měsíce později jsme opět u hranice 73,50 USDRUB. Data z ruské ekonomiky vyznívají mírně lépe, než jak trhy čekají, ale v zásadě se nikdy nejedná o velké překvapení. Odhady budoucích čísel se vždy velmi blíží následnému výsledku. Diplomatická roztržka mezi ČR a Ruskem pomalu ustává a její oživení přijde nejspíš až budou ČR opouštět ruští diplomaté. Faktický dopad na kurzy zatím není žádný. K prolomení hranice 70,00 USDRUB v tuto chvíli nevidíme důvod, rubl se nejspíš bude dále obchodovat v širokém pásmu 70,00 – 80,00 USDRUB.

19. 4. 2021 – Trhy na diplomatickou roztržku mezi ČR a Ruskem začínají pomalu nereagovat, rubl ztrácí.

Domácí měna od rána mírně posiluje a pohybuje lehce nad 21,50 USDCZK. Rubl začal ztrácet a padá ze 76,10 USDRUB k aktuálním 76,30 USDRUB, stále se však nejedná o zásadní pohyb. Koruna si své pozice mírně vylepšila a dnes ráno otevírá v blízkosti 0,2840 korun za jeden rubl. Odhlédneme-li od politického rozměru celé roztržky, další eskalace nikomu z ekonomického pohledu nepomůže. Pokud se celý „spor“ udrží ve slovních přestřelkách a vypovězení diplomatů, ekonomické dopady nejspíš nebudou hluboké. V případě, že dojde na nějakou formu dalšího zpřísnění sankcí vůči Rusku ze strany našich partnerů v rámci NATO a EU je možné, že rubl začne výrazněji ztrácet.

6. 4. 2021 – Ani krása Vladimíra Putina rublu nedokáže pomoci

Zatímco začátek roku znamenal pro rubl poměrně slušné zisky a dostal se tak až k 73 rublů za dolar, v půlce března si sáhl dokonce na 72,70 USDRUB. To však bylo ze strany ruské měny vše a velmi rychle začala zisky odevzdávat. To na konci března znamenalo propad rublu až k 76,70 USDRUB. Za pouhých devět dní tak rubl propadl o více než 5 %. O jeho pád se postaral sílící dolar, který atakoval hranici 1,1800 EURUSD. Dokud budou na trzích přetrvávat pozitivní očekávání brzo rostoucí americké inflace a tedy dřívější reakce FEDu, rubl se bude dál stáčet ke slabším úrovním a nic na tom nezmění ani to, že je V. Putin ze všech Rusů nejkrásnější.

 

22. 2. 2021 – Rubl další posílení nezvládl

Ještě v minulém týdnu to vypadalo nadějně. Rubl se doslova z horní strany opřel o hranici 73 rublů za dolar, ale hranici nedokázal pokořit a od této rezistence se odrazil na dnešních téměř 75 USDRUB. Rubl nedokáže využít ani vyšší cenu ropy, která hraje do karet ruskému rozpočtu. Dnes se sice EURUSD nachází nad 1,2100 EURUSD, ale v půlce minulého týdne posílil až téměř k 1,2000 EURUSD. V našich predikcích předpokládáme větší oslabení dolaru v řádu měsíců, takže do konce roku bychom se mohli bavit o posílení rublu a jeho pohodlné zdolání hranice 73,00 USDRUB.

11. 2. 2021 – Rubl zastavil posilování

Od začátku února, kdy se rubl pohyboval až téměř u hranice 76 USDRUB, se zpět posunul k silnějším úrovním a dnes se obchoduje v blízkosti 73,75 USDRUB. Další útok na hladinu 73 rublů za dolar může přijít velmi rychle. V posledních dvou dnech se cena ropy dostala nad 60 USD/barel a zdá se, že se nad touto hladinou udrží. TO je dobrá zpráva pro rubl, který by se na základě toho mohl znovu pokusit zdolat hranici 73 USDRUB.

18. 1. 2021 – Hranice 73,00 USDRUB stále odolává

Celkem dvakrát v tomto roce se rubl pokusil zdolat hranici 73 USDRUB, ale ani tentokrát se mu to nepodařilo. Přítrž dalšímu posilování udělala opětovně zvýšená averze k riziku, která volná aktiva nasměrovala do náručí dolaru. ten na to konto posiluje a dostává se nad 74,20 USDRUB. Hlavní zprávou tohoto týdne bude inaugurace J. Bidena. Zatčení A. Navalného je politování hodná událost, trhy na to však nereagují. Smutné na celé situaci je fakt, že i když Rusko učiní takovýto krok, který je ve svobodném světě nemyslitelný, nikoho to vlastně příliš nepřekvapí. Rusko prostě není, pokud vůbec někdy bylo, svobodné. Pro ruskou ekonomiku je však zásadní cena ropy a ta za poslední dny ztrácí. Z 57,40 USD/barel se propadla až k 54,50 USD/barel. Nízká cena ropy znamená pro ruskou ekonomiku skutečný problém. V dalších týdnech se nejspíš dočkáme dalšího ataku hranice 73,00 USDRUB a nemůžeme vyloučit její zdolání. Dolar by měl během letošního roku ztrácet v návaznosti na zotavení jednotlivých ekonomik a návratu k normálu.

28. 12. 2020 – Posilování rublu zastaveno

Zdá se, že vše, co měl rubl v rukávu, už ukázal a jeho posilování se zastavilo. Dnes se obchoduje těsně pod 74 USDRUB. Další jeho posílení by bylo možné jen za předpokladu, že by dolar dál padal. Jelikož se koncem roku začalo testovat v mnoha zemích včetně USA a otázka brexitu je zodpovězena, pád dolaru se v dalších dnech zřejmě konat nebude. Naopak rubl může začít pomalu odevzdávat své zisky. Slabší rubl by navíc mohl pomoci ruskému exportu, takže státní tlak na sílící ruskou měnu nejspíš nebude.

14. 12. 2020 – Rubl po čtyřech měsících pod 73 USDRUB

Naposledy byl rubl pod touto hladinou v srpnu. Následně vystoupal až téměř k 81 USDRUB, pak už je jen dlouhé posilování, které vzhledem k vývoji averze k riziku, nekončí. Rubl těží ze slabého dolaru stejně, jako ostatní měny. Sám o sobě není nikterak silný. Proti koruně se v minulém týdnu držel v pásmu 29,45 – 29,70 RUBCZK. Tento týden je doslova nabitý zprávami z Ruska. Začínáme průmyslovou výrobou a cenami v průmyslu, pokračujeme nezaměstnaností, maloobchodními tržbami, mzdami a končíme zasedáním CBR.

7. 12. 2020 – Rubl pokračuje v posilování

Za poslední měsíc a půl se rubl k dolaru dostal z téměř 81 USDRUB až k dnešním 74,35 USDRUB. Rubl neposiluje kvůli dobrým číslům z tamní ekonomiky, ale pouze díky slábnoucímu dolaru. Ruské ekonomické události ukazují na růst inflace a na nižší aktivitu. Rubl se tedy může opřít zejména o slabý dolar a v posledních dnech také o sílící ropu. OPEC+ nakonec zvedl produkci černého zlata, ale nijak dramaticky. V kontextu ekonomické situace ve světě je to logické. Pandemická čísla se sice zlepšují jen pomalu, ale vakcína dává velkou naději. Optimismus na trzích je velký a riziková averze klesá. To vše jsou důvody k tomu, že by cena ropy ani s vyšší produkcí nemusela výrazně spadnout.

30. 11. 2020 – Ropa skoro za 50 USD/barel, ale nepovedlo se

Za poslední minimálně dva týdny se rubl ustálil v širším pásmu kolem 76 USDRUB. Dnes otevírá na 76,12 USDRUB. Dalšímu posílení rublu brání především blížící se jednání OPEC. Ještě koncem minulého týdne to vypadalo, že ropa se pokusí o prolomení hladiny 50 USD/barel, ale to se nepodařilo a dnes se černé zlato obchoduje pod 47,50 USD/barel. Situace kolem voleb v USA se uklidňuje, což přináší podporu rizikovějším aktivům, z čehož by mohl těžit částečně i rubl.

25. 11. 2020 – Rubl pokračuje v plíživém posilování

Za poslední dny se rubl dostal až k 75,35 USDRUB, takže dále pokračuje v posilování, ale jeho tempo se výrazně zpomalilo. Není divu. Data z ruské ekonomiky nejsou vůbec příznivá, a zatímco na trzích panuje snížená averze k riziku, takže hráči na trhu přesouvají svá aktiva do rizikovějších měn, do takto rizikových jako je rubl se jim zase nechce. Situace, při které dolar slábne a těží z toho ostatní měny, ještě zřejmě nějakou dobu potrvá, a proto není vyloučeno, že rubl bude pokračovat v pozvolném posilování. V pátek se dočkáme především ruské spotřebitelské důvěry za listopad, což může být zajímavý údaj. Do pátku zůstává ruský kalendář událostí prázdný.

23. 11. 2020 – Rubl po lepších datech mírně posiluje na 75,75 USDRUB

Konec minulého týdne se nesl ve znamení ruských dat. HDP za říjen kleslo o 4,7 %, což je hlubší propad, než v předchozích dvou měsících. Maloobchodní tržby klesly o 2,4 % a nezaměstnanost se snížila na 6,3 %, obě čísla jsou mírně lepší, než jak je trhy očekávaly. Rubl to podpořilo v posilování, které bylo způsobeno spíše částečným odevzdáním zisků dolaru. Další data přijdou až v pátek tohoto týdne, a sice spotřebitelská důvěra a korporátní zisky. S výrazným posílením rublu nepočítáme.

19. 11. 2020 – Začátkem listopadu se rubl propadl až nad 80 rublů za dolar

Rubl má za sebou rallye, která začala nad 80 rubly za dolar, a skončila před pár dny na 75,50 USDRUB. Dnes ráno rubl otevřel na 76,47 USDRUB. Ruská průmyslová produkce za říjen spadla o téměř 6 % a další data dorazí zítra. Konkrétně to budou maloobchodní tržby, HDP a nezaměstnanost. Všechna tři čísla dostaneme za říjen. Rubl má tedy potenciál zažít svižnější konec týdne.

 

Časté dotazy

Sankce znamenají omezení činností sankcionovaných osob, organizací, společností, průmyslových odvětví a nebo zemí s cílem změnit chování sankcionované osoby nebo subjektu.

Sankce jsou ukládány zejména v reakci na ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti, včetně šíření a financování terorismu, porušování lidských práv, úplatkářství, korupce a obchodu s drogami.

Cílem sankcí je vyvolat určité politické chování nebo změnit stávající chování. Jedná se o politický nástroj, kterým se vlády snaží donutit druhou stranu, aby ukončila určitou aktivitu. Sankce jsou implementovány různými způsoby a prostředky.

Spojené státy, Spojené království a EU zavádějí sankční balíčky v rychlém sledu, přičemž o další vlně sankcí se již diskutuje. To znamená, že dopad na platební transakce se neustále mění a nelze jej s jistotou předvídat. 

Aktuální platné sankce najdete na stránkách Finančního analytického úřadu.

Vzhledem k tomu, že na trhu nastala taková situace, která nedovoluje objektivně realizovat platební transakce v měně RUB, od pondělí 7. března 2022 Citfin neprovádí žádné platby v této měně. Zastavení platebního styku v měně RUB se týká všech odchozích i příchozích plateb.

Od pátku 11. března 2022 nerealizujeme v Citfin žádné platby do Ruska a Běloruska. Zastavení platebního styku do těchto dvou zemí se týká všech odchozích plateb.


      Jsem klient Citfin

    Odesláním údajů nám umožňujete zpracování osobních údajů v rozsahu definovaném v dokumentu Informace o zpracování klientských osobních údajů Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Proti tomuto zpracování vašich osobních údajů můžete kdykoliv vznést námitku zasláním e-mailu na adresu marketing@citfin.cz.