Česká koruna se vrací k hodnotám z doby před posledním zasedáním ČNB

Středoevropské měny během pondělí většinou oslabovaly. Česká koruna se vrací zpět na hodnoty, které panovaly před posledním zasedáním ČNB. Americkému dolaru se daří, hlavní měnový pár se dostal pod hranici 1,07 EURUSD.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 6. 11. 2023 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,4320 24,4750 + 0,18 %
USDCZK 22,7430 22,7840 + 0,18 %
EURUSD 1,0743 1,0742 - 0,01 %
PLNCZK 5,4805 5,4965 + 0,29 %
GBPCZK 28,1830 28,2215 + 0,14 %

Pondělní obchodování se po několika dnech opět neslo ve znamení návratu naší domácí měny zpět do starých známých pozic. Na měnovém páru s eurem byla koruna na konci dne těsně pod 24,50 EURCZK. Během noci a dnes ráno už se dostala výrazně nad tuto hranici a dál slábne. Vůči polskému zlotému koruna už skoro rok vytrvale tahá za slabší konec provazu a dál ztrácela také včera, dnes „startovala“ z hodnoty 5,50 PLNCZK. Je ale fakt, že po říjnových volbách, které polské měně nahrály, nyní zažívá měnový pár PLNCZK relativní klid a ustálení situace. Velmi podobný vývoj po volbách vidíme u zlotého i vůči euru – kurz se včera a obecně velmi často i v poslední dny držel na 4,45 EURPLN. Jediný úspěch včera přišel pro korunu v rámci regionu na měnovém páru s forintem, vůči kterému posílila na 15,48 CZKHUF. Na měnovém páru s eurem se forint držel podobně jako zlotý celý den bez výraznějších pohybů. Maďarský forint sráží těžká ekonomická situace v zemi a vývoj, který moc nenahrává v tomto ohledu změně. Mezinárodní měnový fond ve své říjnové zprávě snížil výhled tamní ekonomiky z růstu o 0,5 procenta na pokles o 0,3 procenta. Forint obecně vůči euru z dlouhodobého hlediska neustále více a více oslabuje a dá se čekat, že trend se jen tak nezmění. Naprostým opakem je dlouhodobý vývoj koruny a eura. Zlotý je pak uprostřed těchto trendů s dlouhodobým velmi mírným oslabováním. Pro dnešek na české koruně očekáváme pohyb v pásmu 24,52 – 24,62 EURCZK.

Na hlavním měnovém páru odpoledne začal dolar posilovat a dnes ráno už se mu podařilo dostat na 1,069 EURUSD. Lze očekávat, že neschopnost Evropy v čele s Německem vrátit se k růstu, který ale stagnoval už před Covidem, bude v kontrastu se vzdalující se ekonomikou USA dělat euru v budoucnu konstantní potíže. Česká koruna vůči dolaru propadla včera na 22,80 USDCZK, během noci a dnes ráno se ale ztráty prohloubily ještě výrazně víc a aktuálně koruna oslabuje na 22,96 USDCZK.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Maďarská průmyslová produkce za září příliš nezazářila. Předběžný meziroční pokles o 7,3 % se blížil těm horším odhadům, nějak výrazně na rozdíl od německých výsledků ale nepřekvapil. V 9 hodin dopoledne byly zveřejněny české zářijové maloobchodní tržby. Meziměsíční pokles o 0,4 % a meziroční o 4 % jsou výsledky, které výrazně překonávají obavy a prognózy, které před jejich zveřejněním panovaly.

Očekávané finanční události v Evropě

Průmyslová produkce v Německu za září propadla, když namísto očekávané stagnace vyšel pokles o 1,4 %. Index cen průmyslových výrobců dorazí v 11 hodin také pro eurozónu. I tady se očekává pomalejší tempo než minulé hodnoty.

Očekávané finanční události ve světě

Odpoledne se dozvíme aktuální obchodní bilanci v USA, zřejmě se mírně zhorší již tak záporný výsledek. Kromě toho zazní projevy několika členů Fedu.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.