V lednu zažily tržby maloobchodníků studenou sprchu

Leden byl po prosincovém „okně“, kdy byly obchody krátce otevřeny, další celý měsíc, ve kterém Češi nemohli jít nakupovat přímo. To se negativně projevilo na tržbách maloobchodníků, kterým meziročně klesly tržby o 9 %, což je mnohem výraznější propad, než jaký čekaly trhy. Meziměsíčně šly dolů o 6,6 %.

Vláda svými opatřeními podsekla spotřebu a výhled nevypadá vůbec dobře. Podle posledních průzkumů roste počet Čechů, kteří si nemohou dovolit spořit a počítají s tím, že se v následujících měsících jejich finanční situace zhorší. Dále roste počet lidí, kteří se obávají rostoucí nezaměstnanosti. To vše se projevuje na tržbách maloobchodníků velmi elasticky. Dokud lidé nezačnou věřit, že se jejich vlastní situace bude zlepšovat, budou ve svých výdajích velmi obezřetní.

Lidé neutrácejí už ani za potraviny. Tržby maloobchodníků s potravinami šly dolů o 4,1 %, u nepotravinářského zboží to bylo o 11,7 %. Prodej přes internet či zásilkovou službu vzrostl o 34,5 % a stále se drží skvěle.

V dalším měsíci se dá čekat opět masivní propad, ale počínaje březnem se situace zlepší. Nejlépe by na tom měly být kasy maloobchodníků statisticky v dubnu, jelikož v tomto měsíci loni meziročně klesly tržby o 10,2 %. Nebude se jednat o zlepšení situace, ale projeví se vliv nízké srovnávací základny z loňského roku. Na ucelený obrázek o maloobchodních tržbách si budeme muset počkat až na příští rok.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.