Zlato se dostává na devítiletá maxima

Zlato se nyní obchoduje těsně pod hranicí 1860 dolarů za unci. Takto silné bylo naposledy v září roku 2011. Tehdy se začátkem tohoto měsíce dostalo dokonce na své historicky nejvyšší hodnoty, kdy se obchodovalo za téměř 1903 USD/unci.

Prolomení této hranice se zdá být otázkou času. Při pohledu na graf vidíme, že býčí trajektorie je jasně nastavená a zlatu nic nebrání k dalšímu zdražení.

V roce 2011 dosáhlo svého historického vrcholu také stříbro, avšak od té doby se jeho cena významně propadla a dnes není ani poloviční. Zatímco koncem dubna 2011 se stříbro obchodovalo za téměř 48,50 USD/unci, dnes se prodává za méně než 22,50 USD/unci. Přesto se dnešní cena blíží sedmiletému maximu.

Zabrzdit růst ceny zlata může jediná věc a tou je ústup obav investorů z dalšího vývoje šíření koronaviru. Pokud se situace začne zlepšovat, počty nakažených se ve vyspělých zemích budou snižovat a čísla z jednotlivých ekonomik začnou vykazovat růstové prvky, averze k riziku se otočí a přijdou rychlé výprodeje zlata. To by mělo za následek velmi rychlý pád drahého kovu.

V dobách nejistoty obecně drahé kovy, především zlato, platí za bezpečnou investici. Sousloví vysoká averze k riziku v praxi znamená, že pokud hráči na trhu vnímají situaci jako rizikovou, přesunou svá aktiva do bezpečnějších, jejich averze k riziku tedy roste. Pokud trhy nevykazují vysokou rizikovost, averze k němu klesá a investoři jsou ochotni podstupovat i vyšší riziko.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.