Zlato nad 1700 USD za unci

Naposledy bylo zlato nad touto hladinou začátkem října 2012. Tehdy jeho ceny atakovaly hranici 1793 USD/unci. Vůbec nejsilnější bylo zlato v září 2011, kdy se cena dostala až nad 1900 USD/unci.

V minulých dnech se zlato dostalo nad magickou hranici 1700 dolarů za unci a zdá se, že nic nestojí v cestě dalšímu posilování. Není náhodou, že existuje faktická korelace mezi cenou zlata a ropy. Obě komodity jsou kotované v dolarech, čímž odpadá přepočet přes případnou další měnu.

Poměr mezi cenou ropy a zlata

V říjnu 2012, kdy naposledy zlato atakovalo vyšší úrovně než dnes, se ropa WTI pohybovala těsně nad hranicí 91 dolarů za barel. Tehdy cena barelu ropy činila 5,1 % ceny zlata unce. V září 2011 se zlato dostalo až nad historicky nejvyšší hladinu 1900 USD/unci a ropa se tehdy obchodovala kolem 83,60 USD/barel. Poměr byl na úrovni 4,40 %. Pokud se vyhneme extrémům v cenách ropy, pak zjistíme, že dlouhodobý poměr mezi oběma komoditami se pohybuje kolem úrovně 5 %. Existují výjimky, jako například červenec 2008, před pádem Lehman Brothers, kdy se ropa obchodovala až za 145 USD/barel. Poměr obou cen dosáhl neuvěřitelných 15,50 %.

Za posledních 10 let má tento poměr tendenci se mírně snižovat, avšak letos je to propad z loňských 4 % na dnešních 1,29 %. Důvod je jasný, v meziročním vyjádření se cena zlata zvedla o 32 %, ale ropa klesla o plných 65 %.

Omezení produkce ropy nemusí pomoci

V minulých dnech se hlavní producenti ropy OPEC+ dohodli, že sníží těžbu téměř o 10 mil. barelů denně s cílem zvýšení její ceny. V reakci na tuto dohodu se ropa WTI sice dostala k 28 USD/barel, ale následovala další korekce zpět. Poptávka je tedy natolik slabá, že ani aktuální omezení těžby nebude na zvýšení ceny ropy stačit. Nad rámec aktuální politiky OPEC+ může přijít další snížení produkce, ale ani to nemusí na ceně ropy nic změnit. Je dokonce možné, že poměr mezi ropou a zlatem se může podívat až k 1 %.

Problémy budou mít zejména země, jejichž státní rozpočty jsou významně ovlivněny právě cenou ropy na světových trzích. Dochází k paradoxní situaci, kdy se snižuje těžba, ale cena černého zlata klesá. To může mít katastrofální následky na rozpočty těchto zemí.  

Co bude dál

Hloubka dnešního ekonomického poklesu a turbulencí na trhu lze doložit i tím, že v krizovém roku 2009 poměr mezi zlatem a ropou byl 7,2 %. Z pohledu technické analýzy má před sebou zlato dvě silné hranice, a sice 1790 USD/unci a 1915 USD/unci. Problém při predikování cen komodit je ten, že technická analýza odpoví jen na některé otázky. Nebereme-li do úvahy nová naleziště zlata či technologie těžby ropy, pak prim při nákupu aktiv hraje averze k riziku. Jelikož se situace kolem koronaviru v USA zatím nijak nelepší, je pravděpodobné, že cena zlata, jakožto bezpečného aktiva v dobách nejistoty, poroste dál. Hranici 1800 USD/unci může zlomit velmi rychle.

Další růst cen zlata směrem k 1900 USD/unci je reálný. Pokud se koronavirus nebude dařit zkrotit, padne i tato hranice. Pozitivní zprávy o zvládání šíření nemoci zejména v USA by mohly vystavit zlatu stopku. To bude postupně čelit výprodejním tlakům, jak se bude zlepšovat ekonomická situace ve světě.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.