Zdražování v Česku nabralo na síle, ceny vzrostly o 3,4 %

Ceny v ČR opět dramaticky nabírají na rychlosti. V červenci se spotřebitelská inflace vyhoupla na meziroční tempo 3,4 %, což je výrazně nad očekáváním trhů. Dnešní číslo doslova vyrazilo dech. Stejným tempem se zdražovalo naposledy v červenci loňského roku. Podobně je tomu i v meziměsíčním vyjádření, kde ceny vzrostly o 1 %.

Na robustním růstu cen se nejvíce podílelo zdražování automobilů a to o 5,4 % a pohonných hmot, které oproti loňskému červenci vzrostly o 18,5 %.

Masivní růst cen, kterého jsme svědky, je největší riziko a zdroj obav pro spotřebitele. Ještě koncem loňského roku to byla ztráta zaměstnání. Nezaměstnanost však stagnuje na 3,7 % a zatímco počet volných pracovních míst roste, počet uchazečů o zaměstnání klesá. To znamená, že ztráta pracovního místa nyní příliš nehrozí. O to více je na zřeteli růst cen zboží na pultech obchodů.

ČNB letos už dvakrát zvedla klíčovou sazbu na 0,75 % a zdá se, že jestřábí rétorika nebude ke zkrocení spotřebitelské inflace stačit, takže třetí utažení měnových podmínek na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud si centrální bankéři udrží protiinflační komentáře a zároveň se třetím zvýšením sazeb projeví připravenost k dalšímu podobného zásahu, spotřebitelská inflace poleví a postupně zamíří pod 2,5 %.

Problém zůstává v konstrukci inflace. Její podstatná část je totiž „importovaná“ a jde na vrub zdražování vstupů do výroby na světových trzích a zpožďování dodávek, takže zahraniční dovozci jdou s cenou nahoru. S tímto vlivem ČNB mnoho nenadělá, přesto půjdou domácí sazby v dohledné době nejspíš nahoru a hranice 1 % do konce roku padne. 

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.