Růst mezd si udržuje svižnou dynamiku

Dnes byla zveřejněna statistika mezd za třetí čtvrtletí. Mzdy podle ČSÚ vzrostly nominálně meziročně o 8,5 %. Po odečtení inflace pak reálný růst mezd zpomalil meziročně na 6,0 % z předchozích 6,2 %.

I přes mírné zpomalení si tak růst mezd udržuje poměrně vysokou dynamiku, v posledních letech nevídanou. Růst mezd je vzhůru tlačen nejen přetrvávajícím napětím na trhu práce, ale i poměrně výrazným zvyšováním platů ve státní sféře. Právě tam je nyní růst nejrychlejší – nejrychleji nyní rostou platy ve školství, kde růst přesahuje 13 %. Oproti tomu v průmyslu je růst téměř poloviční: 7,1 %.

Růst mezd bude pokračovat i v příštím roce, ovšem dynamika zřejmě mírně poklesne. Rychleji opět porostou platy ve veřejné sféře. Firmy sice také budou nadále zvyšovat mzdy poměrně výrazně, ale po letošním výrazném nárůstu budou opatrnější – jednak musí reflektovat růst produktivity, jednak současný vysoký růst mezd se poměrně výrazně projeví v poklesu ziskovosti firem.

Na druhé straně se ale současná situace projeví v rostoucí spotřebě domácností, který zůstane tahounem růstu české ekonomiky. Silná poptávka se bude projevovat i v růstu cen a ČNB by tak i příští rok měla pokračovat ve zvyšování sazeb.

 

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.