Rozhodnutí o tom, že krize nebude

Po opětovném nastartování ekonomiky se bude situace v ČR rychle zlepšovat. Klíčem bude domácí poptávka, rozběhnutí našich zahraničních obchodních partnerů a především pozitivní nahlížení na budoucnost. Debatováním o krizi ničeho nedosáhneme.

Kdo má e-shop s rozvozem vyhrává

Různých oborů a firem se vládní opatření proti koronaviru dotkla s odlišnou intenzitou. Společnosti i celá odvětví, která využily možnosti přesunout svůj provoz na internet, fungují dobře a často i oproti veškerým očekáváním lépe, než v běžné době. Jedná se především o internetový prodej sportovního vybavení, obuvi, elektroniky a počítačových her. Boom zažívají e-shopy s dětským zbožím, společenskými hrami a hračkami. Samotná existence e-shopu však není samospásná. Nezbytnou nutností k internetovému obchodu je funkční a dobře nastavená distribuční síť, tzn. doručovací služby, výdejny a odběrová místa.  

Dále se daří firmám podnikajícím ve zdravotnictví. Rostoucí obraty zažívají internetové obchody s hygienickými přípravky nebo 3D tiskárnami. Internetové sexshopy si drží svůj standard a nedá se říct, že by se jich omezení nějak významně dotkla.

Některé společnosti se transformovaly nebo rozšířily, a ke svým výrobkům přidaly další sortiment. Nejedna společnost vyrábějící oděvy nyní šije roušky či rukavice.  

Oddálená spotřeba

Některé firmy už mají restart za sebou. Například malé opravny aut byly také omezeny, avšak zvýšený zájem o jejich služby po znovuotevření, propad tržeb vykompenzoval. Podobně na tom budou také optiky, opraváři, kadeřnictví a salóny pečující o tělo. Jedná se především o drobné živnostníky, pro které je výpadek příjmů složitý, ale pokud se jim podaří přežít, pravděpodobně se mohou těšit na skutečně velmi rychlé pracovní tempo a na nedostatek zákazníků si nejspíš nebudou moci stěžovat. Co si lidé nemohli dopřát v době vládních omezení, to budou nakupovat, jakmile opadne strach z nákazy.

Česká ekonomika situaci zvládne velmi dobře

České ekonomice hraje do karet mnoho faktorů. Jedním z nich je skutečnost, že náš největší obchodní partner Německo, nepřikročil k tvrdým restriktivním opatřením. To se týká také dalších zemí, které jsou pro náš zahraniční obchod důležité. D. Trump v minulých dnech prohlásil, že v některých státech se může ekonomika oživovat už koncem dubna. I přes nové případy nákazy v Číně se tamní ekonomika pomalu staví na nohy. Itálie a Španělsko jsou na tom nyní v evropském měřítku nejhůře, ale i u nich bude brzy docházet k uvolnění podmínek. Česká republika z této situace může těžit. Vracet se do normálního života se sice budeme pravděpodobně ještě dlouho, přesto vidím na celé situaci pozitiva.

Ještě před půl rokem lidé toužili po novém telefonu, domě či automobilu. Dnes chtějí zejména kontakt s ostatními a setkávat se s přáteli. Lidé si váží věcí, které brali dřív jako samozřejmost bez jakéhokoli povšimnutí. Firmy zjistily, že dokážou být velmi efektivní. Lidé se najednou zajímají o potřeby ostatních. Všechny tyto věci jsou pozitivní a mohou v lidech zůstat i v budoucnu.

Ke konci loňského roku se často hovořilo o přicházející ekonomické krizi. Dalo by se dokonce říct, že jsme se jako společnost rozhodli, že je čas na krizi a tak se o ní začalo mluvit. Tím se lidé, domácnosti ale i firmy začali chovat jako v období přicházející krize, čímž se z ní postupně stávala skutečnost. Najednou přišel koronavirus a všechno je jinak. To, že nás čeká pokles ekonomiky, je jasné. Podle MMF letos klesne česká ekonomika o více než 6 %. Překvapením by nebyl ani dvouciferný pokles. Na druhé straně, pro rok 2021 dle MMF se už opět pohybujeme v odhadech růstu HDP nad 7 %.

Ekonomická krize, jako například v roce 2008, byla mnohem horší, než bude ta koronavirová. Před 12 lety jsme čelili vleklému, ale nikterak hlubokému poklesu ekonomiky. Nyní se dá čekat, že se státy s virem vypořádají mnohem rychleji, než s nákazou ekonomiky. S následky se samozřejmě budeme potýkat velmi dlouho, ale rychlé zmrazení ekonomiky před několika týdny se za krátkou dobu změní v její rychlé zotavení.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.