Ropa koriguje a zlato opět roste, averze k riziku jde nahoru

Zlato je opět v kurzu. V těchto týdnech zažívá jakožto bezpečné aktivum zvýšený zájem a dostává se k silným hodnotám.  Ještě v první polovině března se zlato podívalo k 1700 dolarům za unci. Ve druhé polovině března cena zlata mírně korigovala a vrátila se až k 1450 USD/unci. Za posledních několik hodin jsme však opět zaznamenali nárůst téměř k 1650 USD za unci. Nejsme tak daleko od historické hranice 1900 USD/unci. Tu zlato pokořilo v září roku 2011.

Za včerejším zhodnocením zlata stojí především naprosto tragická hodnota počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti za poslední týden. Těch totiž bylo neuvěřitelných 6,648 mil. Jen pro ilustraci, před 14 dny jich bylo 3,283 mil. Za normálního stavu ekonomiky se toto číslo pohybuje těsně nad úrovní 200 tisíc žádostí. Takto brutální nárůst nikdo nečekal a averze k riziku na trzích opět dosáhla svých maxim.

Další zlato, ale tentokrát to černé, se také včera mírně zotavilo. Ropa WTI se z ranních hranic kolem 22 USD/barel podívala až k odpoledním 25,50 USD/barel. Bylo to v reakci na slova D. Trumpa o tom, že Rusko a především Saudská Arábie brzy oznámí snížení produkce černého zlata s cílem dostat cenu ropy o něco výše. Státní rozpočty obou zmíněných zemí jsou na ropě zcela závislé.

Z tohoto důvodu dolar posílil, jelikož, stejně jako japonský yen či zlato, požívá status bezpečného aktiva v době turbulencí na trhu. Japonská měna se od začátku března drží v pásmu 102,00 – 111,00 USDJPY. Po včerejších datech na hodnotě tohoto pásma v blízkosti 108,00 yenů za dolar.

Dokud bude na trzích přetrvávat zvýšená averze k riziku, poptávka po bezpečných aktivech půjde nahoru. V nejistých dobách je to běžné chování hráčů na trhu a dnešní situace turbulentní je. D. Trump čeká kulminaci epidemie v USA za čtrnáct dnů, což se může vyplnit, ale také nemusí. Čím dříve se situace uklidní a trhy se vrátí do alespoň přibližně normálních kolejí, tím rychleji se zotaví cena ropy vlivem zvýšené spotřeby a dolar či yen budou čelit nižšímu nákupnímu tlaku.    

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.