Průmysl v dubnu vzrostl o 55,1 %

Tempo české průmyslové produkce jde výrazně nahoru. Zatímco v březnu vzrostla o 14,9 %, dnes ČSÚ zveřejnil jeho výsledek za duben, který ukázal na meziroční růst o 55,1 %. Meziměsíčně se domácí průmyslová výroba zvedla o 1,9 %.

Jedná se především o dva pozitivní efekty. První faktorem, který stojí za robustním růstem průmyslu, je nízká srovnávací základna z minulého roku. Loni touto dobou se průmysl propadal, což v procentuálním vyjádření pomáhá dnešnímu číslu. Dále se také jedná o obecně se lepšící náladu na trzích. Postupné uvolňování ekonomických restrikcí doma i v zahraničí zlepšuje výhled i náladu spotřebitelů ohledem na očekávání budoucích příjmů.

Skvělá zpráva je, že hodnota nových zakázek vzrostla o 90 %. Nové zakázky ze zahraničí povyskočily dokonce o 98, 6 %, ty domácí o 74 %. Nejvíce zakázek bylo v oblasti výroby elektrických zařízení.

Robustní růst průmyslové produkce čekáme díky velmi nízké srovnávací základně i v dalších měsících. V průmyslu nyní vnímáme dvě hlavní rizika. Jednak se stále více hovoří o problémech na straně vstupů a omezených dodávkách materiálů a druhak jejich následná zvyšující se cena. V obou případech to bude v dalších měsících znamenat rostoucí inflaci. Pokud by však tyto problémy přetrvávaly, není vyloučeno, že snížené dodávky vstupů negativně postihnou aktivitu v průmyslu jako takovou.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.