Počty registrací aut se v Česku rychle zlepšují

Počet registrací aut se v ČR v červnu zotavil a robustně vzrostl. Za posledních několik měsíců se jedná o nejlepší čísla v oblasti nových i ojetých osobních aut. Celkové maloobchodní tržby se v červnu pravděpodobně dostanou do kladných čísel. Češi ukazují, že cesta z krize vede přes optimismus.

Automobilové odvětví patří dlouhodobě k nejdůležitějším v domácí ekonomice. V dobrých časech je tento segment hlavním tahounem růstu, naopak v časech poklesu výkonu ekonomiky je koulí na noze. Červen však ukázal, že se situace na domácím trhu s automobily zlepšuje.

Nových aut Češi v červnu zaregistrovali celkem 20 771, což je nejlepší výsledek od loňského srpna, kdy jich bylo přes 25 tisíc. V prvních dvou měsících letošního roku byla situace ještě stabilní a počty registrací nových aut korespondovaly s minulými roky. Během března, dubna a května se počty registrací propadly, ale šestý měsíc ukázal na jejich opětovné slušné tempo růstu.

Podobně jsou na tom i počty registrací ojetin. Červnové číslo je nejlepší od loňského listopadu.

Podíváme-li se na loňská červnová čísla v porovnání se zbytkem roku, jednalo se o slabší měsíc. Ten letošní ukazuje na postupné zotavení poptávky po autech. Tento trend potvrzují i poslední data z ČSÚ o tržbách maloobchodníků. Po březnovém a dubnovém propadu o 5,6 % a o 10,5 %, následuje zatím nejnovější statistika z května, kdy tržby klesly pouze o 0,7 %. Dá se čekat, že červen se už dostane z červených čísel a budeme sledovat meziroční nárůst. Ten bude částečně tvořen odloženou spotřebou z minulých měsíců, která se nyní realizuje. Druhým faktorem je návrat k běžnému fungování trhu.

V dalších měsících vnímáme rizika především na straně obavy spotřebitelů o své budoucí příjmy. V takové situaci lidé omezují nákupy zbytného zboží a zboží dlouhodobé spotřeby, mezi které patří právě nákup automobilu.

Češi však v posledních týdnech dokazují, že se černých scénářů příliš neobávají a jejich apetit utrácet může nadále růst. Tomu budou dále pomáhat vládní programy na udržitelnost zaměstnanosti a podpory firem. V neposlední řadě k obnově ekonomik přispěje také fond obnovy EU, který schválili zástupci jednotlivých států, a ze kterého pro ČR může připadnout až 9 mld. EUR (přepočet aktuálním kurzem = 238 mld. korun).  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.