Po pěti měsících se domácí průmysl vrací do červených čísel

Domácí průmyslová výroba za srpen znovu potvrdila svou špatnou kondici, když se dokonce snížila o 1,4 %. V meziměsíčním vyjádření pak šla dolů o 3,2 %. Obě čísla jsou nepříjemným překvapením, protože trhy čekaly jen zpomalení růstu, výsledek je však pokles. Naposledy přidal a zlepšil svou kondici letos v dubnu.

Nové zakázky jen kloužou po povrchu. Hodnota těch domácích se zvedla pouze o 4,3 % a ze zahraničí dokonce jen o 3,2 %.

Jedná se o pokračující vliv několika faktorů. Jedním je srovnávací základna s loňským rokem, která způsobuje opačný vývoj, než jak tomu bylo před 12 měsíci. Loňský dubnový propad byl vykompenzován letošním dubnovým nárůstem. Zatímco loni se situace v následných měsících pozvolna zlepšovala, letos se stejným tempem zhoršuje. Nejedná se o zásadní propad, na vině je především srovnání s loňskými extrémy. Ve výsledku to znamená, že průmyslová produkce má mírně kladné znaménko, pohybuje se však jen několik málo procentních bodů nad nulou.

 Mezi další důvody patří obecné potíže v průmyslu v souvislosti s opožděnými dodávkami, vysoké ceně vstupů, dlouhé čekací lhůty atd. Do celé věci navíc promlouvá ne příliš dobrá situace na trhu práce., kde přibývá volných míst, ale dlouhodobě ubývá uchazečů. Firmy tak v budoucnu budou více a více narážet na potenciál trhu práce.

V dalších měsících se dá čekat, že se tempo průmyslové produkce ustálí mírně v kladných číslech. ČNB prudkým zvedáním sazeb navíc ztěžuje situaci pro exportéry, jelikož ti za vyvezené zboží inkasují eura, která následně směňují do koruny, avšak za horší a horší kurz, protože koruna má tendenci posilovat.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.