Květnová míra nezaměstnanosti na novém minimu

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejnilo tuzemskou míru nezaměstnanosti za květen. Ta poklesla na novou minimální hodnotu, když podíl nezaměstnaných osob tvořil 2,6 % práceschopného obyvatelstva v ČR. Výsledek tak kopíroval očekávání, v meziměsíčním srovnání pak nezaměstnanost proti dubnu o 0,1 b.b. poklesla.  Za pokračujícím poklesem stojí především začátek sezonních prací v zemědělství a stavebnictví.

Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 4,4 % na 200 675. Počet volných pracovních míst se zvýšil o 2,0 % na 346 552, v dubnu to bylo pouze o 0,2 %.

Meziměsíčně klesla nezaměstnanost v 75 okresech ze 77. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okresech Karviná (6,8 %), Most (5,2 %) a Ostrava-město (5,1 %). Naopak nejnižší pak v okresech Praha-východ (1,0 %), Rychnov nad Kněžnou (1,1 %) a Jindřichův Hradec (1,2 %).

Podle posledních dostupných údajů Česká republika stále drží svou pozici země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU před Německem, Nizozemím a Maďarskem.

Do dalších měsíců s výrazným poklesem nezaměstnanosti nepočítáme vzhledem k tomu, že mnoho práceschopných lidí již na trhu k dispozici není. Tento fakt také bude pravděpodobně tlačit na další růst mezd a platů v ČR.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.