Koruna padá na čtyř měsíční minima

Česká koruna čelí výprodejním tlakům a během včerejšího obchodování zamířila zpět nad 27 korun za euro. Nad touto magickou hranicí byla naposledy na konci května. K dolaru je situace velmi podobná. Koruna se propadla nad hladinu 23 korun za dolar, kde byla naposledy začátkem července.

Podobné výprodeje vidíme i na cenách zlata, kterému po delší době hrozí propad pod 1900 USD/unci. Podobný scénář vidíme také u stříbra, které se ještě minulý týden pohybovalo kolem 27,30 USD/unci, ale dnes jsme téměř pod 24,00 USD/unci. Cena ropy za posledních několik dní také ztratila a dnes se obchoduje pod 41,50 USD/barel. Výprodejům čelí také akciové trhy. Propady se týkají také indexů a to napříč trhy, americký S&P500 nebo německý DAX nevyjímaje.

Jednoznačným vítězem celé situace je americký dolar, který se z hranic kolem 1,2000 EURUSD na přelomu srpna a září dostal až na dnešní 1,1735 EURUSD, což znamená posílení americké měny o 2,5 %.

Důvodů pro vyšší turbulence na trzích je hned několik, ale vyzdvihnout se dá především bankovní aféra, která odkryla několik let trvající provádění nezákonných transakcí, což táhne evropský bankovní sektor dolů. Tím hlavním důvodem je však druhá vlna koronaviru. Jednotlivé státy hlásí nové případy nákazy, ale především ohlašují opětovné zavedení restriktivních opatření. Ty státy, které ponechaly většinu ochranných opatření aktivních, jen potvrzují, že se situace měnit v tomto směru dlouho nebude.

I přesto, že aktuální stav šíření nemoci je výrazně dramatičtější, než tomu bylo v březnu, kdy došlo k vypnutí mnoha ekonomik, k tomuto kroku se už žádná vláda neodhodlá. Dílčí omezení však nejspíš přicházet ještě budou, a proto se nedá čekat brzké zotavení ani pro českou korunu.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.