Jižní Korea se nebojí podpořit svou ekonomiku, proč my ano?

Jižní Korea myslí podporu své ekonomiky skutečně vážně. Česká vláda zvolila vlažnou pomoc a vlažný bude i efekt. Korejci si prostě věří, proč ne Češi?

Hlavně se nebát

Na první pohled by se mohlo zdát, že koronavirus je na korejskou ekonomiku krátký. Výrazně pro exportně zaměřená Korea podniká velmi odvážné kroky na podporu svých podniků. Vláda pošle do ekonomiky 200 mld. amerických dolarů, aby zmírnila dopady epidemie, což je přibližně 10 % z celkového HDP země. Podobně jsou na tom i další asijští tygři. Japonsko podpoří svou ekonomiku neuvěřitelnou částkou převyšující 1 bilion USD, Hong Kong téměř 290 mld. USD a Singapur necelými 64 mld. USD. Z tohoto úhlu pohledu je stimul české vlády hodně při zdi. Vydaných 300 mld. korun není ani 5 % HDP.

Celkově nízké zadlužení Koreje takto masivní podporu ekonomiky umožňuje. Ke konci loňského roku činil veřejný dluh Jižní Koreje necelých 37 % HDP. Pro srovnání, zadlužení ČR se pohybuje v blízkosti 30 %, takže česká vláda je ve velmi komfortní situaci, a přesto s výraznější pomocí ekonomice nepočítá. Například Německý dluh k HDP činí 60 %, Americký 80 % a Japonský téměř 200 %. Tyto země jsou mnohem více zadluženy, ale podpora jejich ekonomiky má přednost.

Korejci si prostě věří

Korejská květnová spotřebitelská důvěra se od začátku roku propadla, a to z úrovně kolem 100 b. jen na 77,6 b. Tento výsledek se ani vzdáleně nepřibližuje hodnotám v Evropě, kde důvěra spotřebitelů klesá mnohdy až na jednociferná čísla. O něco hůř je na tom tamní podnikatelská důvěra, která se v květnu dostala těsně pod magickou hranici 50 b.

Jižní Korea v číslech

Jižní Korea, země tvrdě zasažená koronavirem, se v 1.Q tohoto roku nepropadla do červených čísel a tamní HDP v meziročním vyjádření vzrostlo o 1,4 %. Ve stejném období ekonomiky většiny zemí světa naopak klesly. USA o 5 %, Česko o 2 %, Německo o 2,3 %, a takto můžeme pokračovat.

Nezaměstnanost se v zemi drží dlouhodobě kolem 4 %. V polovině loňského roku sice klesla na několik měsíců téměř ke 3 %, tento pozitivní výkyv však do konce 2019 vyprchal. Nejnovější dubnová nezaměstnanost dokonce stagnovala na 3,8 %, což dokazuje efektivnost korejského boje s koronavirem.

Klíčová úroková sazba, kterou nastavuje tamní centrální banka, byla snížena koncem května na 0,5 %, což je správná reakce na velmi nízkou inflaci. V květnu se totiž korejské ceny meziročně dokonce snížily o 0,3 %, takže snaha dostat se z deflace je na místě.

Se zadlužováním země je to složité. Příliš vysoký dluh zvyšuje náklady na jeho obsluhu. Velkou roli hraje také tendence vývoje zadlužení. V době, jakou nyní prožíváme, je především důležité, aby vláda vydala jasný signál trhům, že je připravena rázně bojovat proti poklesu výkonu HDP. Takto nekompromisní postoj ukazuje na akceschopnost vlády, což  finanční trhy vnímají pozitivně, o politických bodech nemluvě.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.