Domácí průmysl se probouzí a roste o 11,4 %

Česká průmyslová výroba za červen meziročně robustně vzrostla o 11,4 %. Oproti minulému měsíci to bylo o 1 %. Jedná se o skvělý výsledek, který dalece předčil očekávání trhů.

Obzvlášť dobré zprávy hlásí statistika nových zakázek, které šly vůči loňskému červnu nahoru o 22,8 %. Probuzení domácí průmyslu je vidět na nových tuzemských průmyslových zakázkách, které vyskočily o 27,9 %, zatímco zahraniční vzrostly „jen“ o 20,5 %. Tradičním tahounem jak v oblasti nových zakázek, tak v oblasti celkových čísel byl automobilový průmysl.

V nejbližších měsících se bude domácí průmysl nadále potýkat se dvěma hlavními problémy, které spolu úzce souvisejí. Budou to nedostatečné dodávky vstupů do výroby některých komponentů a vlivem jejich nedostatku na trhu se jejich cena bude dál šplhat nahoru. Domácí průmysl je tedy v situaci, že dodávky vstupů do výroby jsou buď drahé, nebo jejich množství nestačí, což může vést k dalšímu omezování výroby. Situace s dodávkami, a především jejich cenou by se měla pomalu stabilizovat na přelomu roku. Do celé věci však bude výrazně promlouvat další vlna C19 a případné opětovné omezování ekonomik.

ČNB se s rostoucími cenami v ekonomice vypořádává zvyšováním sazeb. Naposledy zvedla sazbu na 0,75 % včera. Otázkou však zůstává, do jaké míry je ČNB schopna těmito kroky ovlivnit „importovanou“ inflaci. Ceny v ekonomice jdou nahoru také z důvodu zdražování dovážených vstupů do výroby, což vede k vyšší ceně pro koncového spotřebitele. S růstem cen dovozů toho však ČNB moc nesvede.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.