ČNB na mimořádném zasedání snížila sazby

ČNB v pondělí odpoledne na mimořádném zasedání snížila klíčovou 2T REPO sazbu o 50 bodů na 1,75 %. Děje se tak po velmi krátké době, kdy centrální bankéři naopak sazbu zvýšili. Touto optikou bylo jejich utažení měnových podmínek začátkem letošního roku chybné, ale v té době ještě riziko z COVID-19 nebylo zřejmé.

ČNB tak následuje FED, který snížil svou sazbu o víkendu. Navíc oznámil, že stejně jako ECB zahajuje kvantitativní uvolňování, což v překladu znamená, další finanční injekci do ekonomiky ve snaze předejít negativním vlivům koronaviru.

To, že je situace v ČR vážná lze doložit na faktu, že česká koruna se dnes pohybovala nad hranicí 26,80 EURCZK. Takto slabá koruna je sama o sobě velmi silný proinflační faktor, ale ani ten dle názoru ČNB nestačí, protože centrální bankéři přistoupili k dnešnímu snížení sazeb.

Dá se očekávat, že česká koruna bude nadále klesat, aktuálně se obchoduje u hranice 27,20 EURCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.