Chystáte se letos na dovolenou do Chorvatska? Nejezděte.

Čeští občané totiž mohou podpořit domácí ekonomiku více, než samotná vláda podpůrnými ekonomickými opatřeními, a to tím, že letošní dovolenou stráví v ČR.

Jestli patříte k těm, kteří si letní dovolenou neumí představit bez Chorvatska nebo jiné zahraniční dovolené, zpozorněte. Domácí ekonomika dostala v posledních měsících úder na solar a vládní podpora nebude v mnoha případech stačit. Češi mají možnost pomoci zachránit české firmy a podniky tuzemským turismem.

Utraťme peníze doma

Podle ČSÚ se každoročně počet cest Čechů do zahraničí zvyšuje. Vloni jich bylo 5,103 milionů. Plných 740 tis. z nich připadá na Chorvatsko, druhou top navštěvovanou zemí bylo Slovensko s 697 tis. a třetí Itálie s 605 tis. cestami.

V minulém roce dovolená jednoho Čecha vyšla přibližně na 23 000 korun. Uvážíme-li předpokládaný objem domácí ekonomiky 5,5 bilionu korun a počet cest do zahraničí, pak dojdeme k tomu, že stráví-li Češi dovolenou v tuzemsku, přispějí hrubému domácímu produktu minimálně 2 %. Prognózy na letošní pokles ekonomiky se pohybují nad 6 %, a tak by se mohlo zdát, že ony 2 % z turismu Čechů nic neřeší. Pravdou však je, že tyto útraty realizované v ČR mají multiplikační efekt i mimo turistický ruch a mohou hrát zásadní roli v podpoře dalších odvětví. Pomohou totiž zachránit české penziony, hotely, restaurace a na ně navázané podniky. Tím podpoří zaměstnanost a profit z takto utracených peněz doma se může ukázat v budoucnu jako naprosto klíčový.

Nákup cizích měn se letos prodraží  

Dalším důvodem, který hovoří ve prospěch tuzemské dovolené, je slabá koruna. Při nákupu cizích měn by si v meziročním srovnání letos museli Češi sáhnout hlouběji do kapsy. Chorvatská kuna totiž zdražila o téměř 4,5 %. Strávit dovolenou u středozemního moře na jihu Evropy vyžaduje euro, to však proti koruně podražilo o 6 %. Dovolená v exotice se neobejde bez dolaru. Ten oproti loňsku podražil o více než 10 %. Ještě hůře na tom jsou měny oblíbených exotických destinací, jako např. Egypt (libra o 21,5 %), Tunis (dinár o 13,5 %) a Maledivy (rupie o 10,6 %).

Naopak z pohledu nákupu cizí měny je na tom zatím nejlépe Jihoafrická republika, jejíž rand zlevnil o téměř 17 %, o necelých 9 % turecká lira a maďarský forint ztratil 5 %.

Kam tedy letos pojedete?

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.