Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %

Podle zpřesněných čísel klesla česká ekonomika meziročně ve 3.Q letošního roku o 5 %, zatímco původní odhady hovořily o poklesu o 5,8 %. Mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %, předchozí odhady ukázaly na růst pouze o 6,2 %. Dnešní čísla jsou tak revizí směrem vzhůru.

Oproti minulému roku se na poklesu ekonomiky nejvíce negativně podílely domácnosti. Jejich ochota či možnost utrácet byla nižší, což podseklo výdaje na konečnou spotřebu domácností meziročně o 3,9 %. Mezičtvrtletně výdaje domácností naopak vzrostly o 5 %.

Domácnosti omezily zejména výdaje na služby a na zboží střednědobé spotřeby. Pokles v odvětví služeb je ve 3.Q překvapením, jelikož se jednalo o období, kdy byla česká ekonomika „otevřena“. Na tomto faktu je dobře vidět, že domácnosti v obavě o budoucí příjmy a svou ekonomickou situaci omezily zbytné výdaje, mezi které patří jak služby, tak zboží střednědobé i dlouhodobé spotřeby.

Otázka prodloužení programu Antivirus, kterým vláda přispívá na platy zaměstnanců, bude v dalších týdnech klíčová. Pokud tento program skončí a nebude nahrazen či prodloužen, dočkáme se nárůstu nezaměstnanosti hned za leden. Pokud by vláda přistoupila k jeho prodloužení, pomůže tím zachovat mnohá pracovní místa mj. ve službách, které však reálně už dávno neexistují. Pro tento sektor jsou první měsíce v roce vždy velmi složité kvůli nižší spotřebě a dá se čekat, že jiné to nebude ani nyní. Naděje v podobě vakcíny znamená zajímavé dilema pro vládu. Nabízí se totiž možnost prodloužení podpory těchto pracovních míst až do startu distribuce vakcíny.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.