Češi se chystají spořit, spotřebitelská důvěra po třech měsících roste

Ještě před rokem opomíjený ukazatel spotřebitelské a podnikatelské důvěry se dostává rychle do popředí. Za duben hlásí spotřebitelé výrazný posun, kdy jejich důvěra vyskočila na 93,9b. Podnikatelská důvěra vzrostla na 94,8b. Obě čísla znamenají výrazné zlepšení a především nejlepší výsledky za posledních několik měsíců.

Důležitou oblastí, která je stěžejní z pohledu nejbližšího vývoje, je situace ve službách. Ty jsou přes čtyři měsíce většinově zavřené. U podnikatelů ve službách šla důvěra vzhůru na 85,4b. Obecně lepšící se situace a očekávání brzkého rozvolnění vládních restrikcí znamenají, že se zvýšil počet těch, kteří věří v dalších těch měsících ve zvýšení poptávky.

Po třech měsících se poprvé zlepšila očekávání také mezi spotřebiteli. Jejich důvěra vzrostla na 93,9b. Snížil se počet těch, kteří očekávají v dalších 12 měsících zhoršení celkové ekonomické situace. Dokonce se snížil i počet respondentů, kteří se obávají z růstu nezaměstnanosti. Lidé stále očekávají růst cen, ale pozitivní je, že se zvedl podíl těch, kteří v dalším roce budou tvořit rezervy, což je oproti minulým měsícům posun k lepšímu.

Slunné počasí, slušná čísla kolem C19, obecná neochota lidí dodržovat restriktivní opatření vedoucí k pocitu „spiklenectví“ a především zatím opatrné rozvolňování stojí za tím, že jde důvěra v ekonomickou situaci prudce nahoru. Dá se čekat, že květnová data budou také ve velmi slušné kondici, protože se bude jednat o měsíc, ve kterém se bude pravděpodobně výrazně rozvolňovat.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.