Brexit proměnil obchod s Velkou Británií, zhoršil se

Zahraniční obchod s Velkou Británií se proměňuje. Letos máme data pouze za první dva měsíce roku, takže srovnání rokem 2020 zatím pokulhává, přesto lze vysledovat určité trendy. Obchod mezi ČR a Velkou Británií vykazuje odlišnosti oproti tendencím celkové zahraniční výměny.

Za první dva měsíce letošního roku se celkový export meziročně zvedl o 1,1 %, ale import klesl o 0,7 %. S Velkou Británií šel však meziročně vývoz dolů o 11 % a dovoz dokonce o 27 %. Špatná kondice dovozu ukazuje na nízkou aktivitu v domácí ekonomice. Zatímco celkové saldo obchodní bilance ČR se zlepšuje, bilance s Velkou Británií má opačný směr a zhoršuje se.

Zahraniční obchod s Velkou Británií

Nejčastější zboží, které putuje z ČR do Velké Británie, byly za první dva měsíce letošního roku tradičně osobní auta a další motorová vozidla včetně příslušenství, dále osvětlovací a signalizační přístroje nebo monitory či telefonní přístroje. Největší nárůst v oblasti exportu za toto období zaznamenaly vývozci tříkolek, kočárků, koloběžek, panenek a hraček obecně. Celkově jich šlo za leden a únor přes lamanšský průliv za téměř jednu mld. korun, což je oproti loňsku nárůst o 50 %. U exportu platí, že Spojenému království patřila loni pátá příčka mezi všemi zeměmi, za první dva měsíce letošního roku je to zatím pád na šestou pozici.

V oblasti dovozu patří největší podíl obchodu s Velkou Británií strojům, automobilům a jejich příslušenství. Pravdou je, že import z ostrovů je sotva 25 % vůči exportu. V oblasti dovozu se Velká Británie propadla ze 14. místa v roce 2020 na 17. pozici za leden a únor 2021 našich nejdůležitějších obchodních partnerů.

Zajímavá je statistika zahraničního obchodu se státy EU27 a mimo EU 27. Ještě loni byla Velká Británie v kolonce EU28, kde vylepšovala českou obchodní bilanci. Dnes se již počítá mezi země mimo EU a ještě navíc prohlubuje schodek zahraniční výměny s těmito státy. Podle posledních čísel z ČSÚ se v únoru zvětšil přebytek obchodu se státy EU27 o 8,6 mld. korun a se státy mimo EU27 se deficit prohloubil o 6,2 mld. korun.

Britská libra

Začátkem prosince loňského roku se podařilo koruně posílit až ke 28,54 GBPCZK, od té doby však libra koriguje své ztráty, které utrpěla vlivem nejasné situace kolem brexitu, jejíž vyřešení přišlo až v samém závěru roku. Krátkodobé maximum libry bylo na úrovni 30,80 GBPCZK letos v březnu, dnes se koruna drží v blízkosti 29,70 GBPCZK. Sílicí koruna není dobrou zprávou pro české exportéry, jelikož jim znesnadňuje dostat se na britský trh a krátí jim marže.

K euru je situace mnohem přehlednější. Libra od září 2020, kdy se obchodovala kolem 0,924 EURGBP, kontinuálně posilovala a začátkem dubna se podívala až k 0,8520 EURGBP. Od té doby své zisky částečně odevzdala a zamířila k dnešním 0,869 EURGBP.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.