Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací

Tržby v maloobchodu rostly v listopadu téměř o 8 %

 • Tržby v maloobchodu rostly v listopadu téměř o 8 %
  11.01.2018 - 09:44

  Tržby v maloobchodu rostly v listopadu téměř o 8 %

  ČSÚ dnes zveřejnil údaje o maloobchodních tržbách za listopad. Dnešní čísla potvrzují neutuchající apetit spotřebitelů. Tržby bez motoristického segmentu vzrostly meziročně  o 7,8 %, výrazně nad očekávání  trhu. Oproti předchozímu měsíci vzrostly s blížícími se Vánocemi o 3,1 %.

  Výrazně rostly hlavně prodeje nepotravinářského zboží, a to tempem převyšujícím 10 %. O více než tři procenta rostly tržby za potraviny. Vysokou dynamiku růstu si již několik let drží prodeje přes internet, kde tržby vzrostly meziročně o 24 %.

  Jediné zklamání pak můžeme vidět v prodeji motorových vozidel, které dokonce meziročně mírně poklesly. Za tímto poklesem však nestojí horšící se situace tuzemských spotřebitelů, jako spíše nasycenost trhu a pokles nákupů ze strany zahraničních zákazníků, pro které v době intervenčního režimu byly tuzemské autosalony cenově lákavější.

  Situace spotřebitelů se nadále zlepšuje – z hlediska spotřebitele je situace na trhu práce výborná, nemusí se příliš obávat o práci, navíc výrazně rostou mzdy a tak se pouští i do nákupů zbytného zboží.

  Také letošní rok by měl být příznivý – spotřebitelská nálada se bude zřejmě dále držet vysoko a mzdy porostou opět poměrně rychlým tempem, přitom inflace zůstane relativně nízká.

   

  Autor: Jiří Šimek

  Zpět