Koruna vůči dolaru posílila pod hladinu 21 USDCZK

Americký dolar si v samotném závěru června připsal další ztráty. Inflace v Německu v červnu dosedla na 2 %. Dnešek je poměrně bohatý na makroekonomické statistiky a události.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 30. 6. 2025 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,7240 24,7300 + 0,02 %
USDCZK 21,0910 21,0790 - 0,06 %
EURUSD 1,1723 1,1732 + 0,08 %
PLNCZK 5,8305 5,8305 0,00 %
GBPCZK 28,9100 28,8680 - 0,15 %

Krátce ke včerejším makroekonomickým statistikám a událostem. V evropských zemích byly zveřejněny předběžné odhady červnové inflace (CPI). V Německu inflace 0 % m/m a +2,0 % r/r. Více zde. V Polsku inflace +0,1 % m/m a +4,1 % r/r. Předběžný odhad červnové inflace v ČR bude zveřejněn na konci týdne s tím, že meziroční tempo pravděpodobně zrychlilo těsně pod 3 %. V pondělí ráno ještě zklamala čísla z Německa v podobě slabšího květnového maloobchodu. V portugalské Sintře začalo pravidelné fórum centrálních bankéřů pod záštitou Evropské centrální banky (ECB) – obdoba amerického Jackson Hole.

Na devizovém trhu byl sice včera během dne klid, ale v závěru odpoledne se dal do pohybu americký dolar. Pozdě večer tak dolar vůči euru oslabil až těsně pod hladinu 1,18 EURUSD. Koruna vůči dolaru díky tomu zamířila lehce pod hladinu 21 USDCZK, kde se pohybovala naposledy před čtyřmi roky. Včerejší oslabení dolaru lze odůvodnit zvyšujícími se sázkami na to, že americký Fed ve 3. čtvrtletí obnoví snižování úrokových sazeb. Vůči euru se koruna v pondělí pohybovala primárně v rozmezí 24,72 – 24,75 EURZCK, cca na ročním minimu. Další středoevropské měny své zisky z minulého týdne nerozšířily. Maďarský forint mírně oslabil a obchodování se přesunulo těsně pod hranici 400 EURHUF. Polský zlotý se pohyboval v okolí hladiny 4,24 EURPLN a později večer ještě výše. Z nadhledu celého června se vůbec nedařilo americkému dolaru, který vůči euru oslabil o téměř 4 %. Ve srovnání s koncem ledna je dolar vůči euru slabší o více jak 15 %! V červnu se naopak dařilo středoevropským měnám.

Co očekávat dnes? Ve středoevropském regionu budou dopoledne poutat pozornost červnové výsledky podnikatelských nálad ve výrobě (PMI). V Německu budou zveřejněna červnová čísla z tamního pracovního trhu a bude také publikován předběžný odhad inflace v eurozóně. Druhým dnem dnes probíhá fórum centrálních bankéřů v portugalské Sintře, když nejdůležitější panel s Ch. Lagardeovou aj. Powellem začne v 15:30. Odpoledne rovněž odstartuje série statistik z amerického pracovního trhu, která bude zakončena mimořádně již ve čtvrtek nejsledovanější statistikou NFP (v pátek je totiž v USA státní svátek – Den nezávislosti). Do toho se blíží 9. červenec, kdy by mělo dojít k obchodním dohodám mezi USA a zbytkem světa a v USA se schvaluje „Velký krásný zákon“. Oslabování dolaru může pokračovat i na začátku července, a to navzdory tomu, že si americká měna v závěru června připsala poměrně výrazné ztráty. A z oslabování dolaru by samozřejmě mohly dále profitovat středoevropské měny vůči euru.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

V ČR bude dnes v 9:30 zveřejněn index PMI ve výrobním sektoru za červen a odpoledne ve 14:00 plnění státního rozpočtu rovněž za červen. Červnové indexy PMI ve výrobě budou ráno publikovány i v Maďarsku a v Polsku.

Očekávané finanční události v Evropě

V Německu budou krátce před 10 hodinou zveřejněna červnová čísla z tamního pracovního trhu. V 10:00 bude publikován finální údaj červnového indexu PMI ve výrobě za eurozónu a v 11:00 předběžný odhad červnové spotřebitelské inflace (HICP) v eurozóně. V 15:30 bude mít projev Ch. Lagardeová (prezidentka Evropské centrální banky).

Očekávané finanční události ve světě

V USA bude v 16:00 zveřejněn červnový index ISM ve výrobě a také počet celkových otevřených pozic v americké ekonomice za květen (průzkum JOLT). V 15:30bude mít projev šéf amerického Fedu J. Powell.

Miroslav Novák miroslav.novak@citfin.cz   +420 605 299 883

Na finančních trzích působí od r. 2008 a to především jako makroekonomický analytik a měnový stratég. Jeho analýzy a postřehy pravidelně využívají česká média a odborné instituce. Jeho vášní je ekonomie, grafy, statistiky a samozřejmě devizový trh. Miroslav vystudoval obor finance na VŠE a obor finance a finanční služby na VŠFS.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.