Spotřebitelé v červenci utráceli

ČSÚ dnes zveřejnil statistiku červencových maloobchodních tržeb. Ty vzrostly meziročně o 7,0 % (bez aut). K vysokému číslu ale přispěly dva pracovní dny navíc v letošním červenci oproti loňskému. Po očištění o počet dní by růst činil stále slušných 4,6 %. Nejvíce nadále rostou tržby za prodej přes internet. Stále rychle rostoucí mzdy spolu s nízkou nezaměstnaností (i přes zvyšující se obavy spotřebitelů z dalšího vývoje) dovolují spotřebitelům nákupy zbytnějšího zboží. Rychle tak rostou nákupy počítačového a komunikačního zařízení (+14,8 %) a nákupy výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (+11,1 %). Celkově pak rychle rostly hlavně prodeje nepotravinářského zboří (+10,5 %).

Pozadu tentokrát nezůstal ani motoristický segment – tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly o 4,2 %.

I když v datech o spotřebitelské důvěře jsou již vidět obavy z budoucího ekonomického vývoje, tak chuť utrácet zatím spotřebitele neopouští. Mzdy si udržují poměrně vysokou dynamiku (7,2 % ve druhém čtvrtletí), současně nezaměstnanost je stále nízká (2,7 % v červenci), takže obavy spotřebitelé čerpají spíše z novinových titulků, než z reálného vývoje ve svém okolí. Domácí spotřeba by tak zatím měla zůstat hlavním tahounem české ekonomiky, což je při pohledu na vývoj v zahraničí jen dobře.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.