Mzdy i letos rostou nad očekávání

ČSÚ dnes zveřejnil údaje o vývoji mezd v prvním čtvrtletí letošního roku. Ty vzrostly nominálně o 7,4 %, reálně pak o 4,6 %. Čísla překonala jak očekávání trhu, tak prognózu ČNB. Průměrná mzda se tak vyšplhala na 32 466 Kč, medián na 27 582 Kč.

Nejrychleji rostly mzdy v kultuře, školství, administrativě či zdravotnictví, kde se projevilo zvýšení platů státních zaměstnanců. Kvůli přetrvávajícímu napětí na trhu práce rostou mzdy i mimo státní sektor, tam ale již růst zpomaluje (nicméně 6,4 % ve zpracovatelském průmyslu je stále slušné číslo). Oproti loňskému roku, kdy mzdy vzrostly o 8,1 %, bude letošní dynamika o něco nižší. Za poslední roky se mzdové náklady firem poměrně výrazně zvýšily a v současné situaci (hlavně vnější rizika) budou ve zvyšování mezd o něco opatrnější, ale přesto kvůli situaci na trhu práce bude růst mezd pokračovat slušným tempem i letos.

Rychlý růst mezd by měl i nadále podporovat inflační tlaky (i když spotřebitelé z obav z budoucnosti začínají už šetřit), ale co se týče reakce ČNB, my nadále předpokládáme stabilitu sazeb pro celý letošní rok a domníváme se, že sazby jsou pokud ne na vrcholu, tak v jeho blízkosti.

 

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.