Eurodolar v pondělí v poklidu v úzkém rozmezí 1,155 – 1,159 EURUSD. Koruna vůči euru rovněž stabilní lehce pod úrovní 24,60 EURCZK. Dnes v ČR červencová CPI inflace a v USA odpoledne červencový index ISM ve službách.
EURCZK
USDCZK
Kurzy k 4. 8. 2025 | 8.30 hod. | 17.00 hod. | Změna |
---|---|---|---|
EURCZK | 24,5880 | 24,5880 | 0,00 % |
USDCZK | 21,2490 | 21,2690 | + 0,09 % |
EURUSD | 1,1571 | 1,1560 | - 0,1 % |
PLNCZK | 5,7545 | 5,7510 | - 0,06 % |
GBPCZK | 28,2155 | 28,2715 | + 0,2 % |
Začátek nového týdne nebyl z pohledu makroekonomických statistik a událostí příliš zajímavý. V eurozóně index důvěry investorů Sentix v srpnu poklesl na -3,7 z červencových 4,5 bodu. V USA odpoledne průmyslové zakázky v červnu poklesly o 4,8 % m/m, avšak z vysoké základny, když v květnu vzrostly o silných 8,3 % m/m.
Začátek týdne byl na devizovém trhu celkem klidný. Na hlavním měnovém páru se v pondělí obchodování vměstnalo do rozmezí 1,155 – 1,159 EURUSD. Dolar v pondělí dále neoslaboval, ale ani nedokázal smazat alespoň část ztrát z pátečního odpoledne po slabých statistikách z amerického pracovního trhu (NFP). Koruna se vůči dolaru pohybovala primárně v rozmezí 21,22 – 21,28 USDCZK. Středoevropské měny se včera vůči euru příliš nehýbaly. Obchodování koruny vůči euru se v pondělí odehrávalo i nadále několik haléřů pod hladinou 24,60 EURCZK. Maďarský forint ve druhé polovině odpoledne oslabil k úrovni 399 EURHUF. Polský zlotý se pohyboval primárně v pásmu 4,27 – 4,28 EURPLN a v souhrnu za celý den vůči euru mírně oslabil.
Co očekávat dnes? V ČR bude ráno zveřejněn předběžný odhad spotřebitelské inflace (CPI) za červenec. Tržní konsenzus činí +0,5 % m/m a +2,7 % r/r. meziroční inflace by tak měla zpomalit z červnových 2,9 %. V eurozóně bude publikována finální hodnota indexu PMI ve službách za červenec. V USA budou zveřejněny červnové statistiky zahraničního obchodu se zbožím a také červencový index ISM ve službách. Vzhledem k výrazně slabším číslům z amerického pracovního trhu (NFP) bude v rámci ISM ve službách obzvláště bedlivě sledována složka vývoje zaměstnanosti (v červnu pokles na 47,2 bodu). V případě výrobního sektoru podle ISM došlo v červenci k propadu zaměstnanosti na 43,4 bodu (neutrální úroveň je 50 bodů). Nejpravděpodobnější scénáře pro dnešek (psáno krátce pod 7 hodině). To, že by se na hlavním měnovém páru dnes obchodování udrželo stejně jako v pondělí výlučně v úzkém rozmezí 1,155 – 1,159 EURUSD není podle mě příliš pravděpodobné. Pravděpodobnější obchodování v širším pásmu cca 1,152 – 1,16 EURUSD a v případě, že odpoledne dojde k výraznějšími zhoršení zaměstnanosti v indexu ISM, tak to velmi dobře může posloužit jako impuls k oslabení americké měny. V případě koruny vůči euru nejpravděpodobnější variantou pokračování obchodování lehce pod hladinou 24,60 EURCZK, respektive v širším okolí hladiny 24,60 EURCZK. V 9 hodin může koruna silněji reagovat na výsledek červencové inflace, pokud se výrazněji odchýlí od tržního odhadu.
Očekávané události
V ČR bude v 9:00 zveřejněn předběžný odhad spotřebitelské inflace (CPI) za červenec.
Ráno budou zveřejněny finální údaje indexů PMI ve službách za červenec ve Francii a v Německu a v 10:00 finální PMI ve službách za eurozónu. V 11:00 bude v eurozóně zveřejněn index cen průmyslových výrobců za červen.
Ve 14:30 bude zveřejněna obchodní bilance za červen a v 16:00 index ISM v sektoru služeb za červenec.