Koruna vůči euru vylepšila letošní maximum na 24,12 EURCZK. Pravděpodobnost, že Fed v prosinci sníží úrokové sazby, se dále snižuje. Dnes budou zveřejněna čísla z amerického pracovního trhu.
EURCZK
USDCZK
| Kurzy k 19. 11. 2025 | 8.30 hod. | 17.00 hod. | Změna |
|---|---|---|---|
| EURCZK | 24,1765 | 24,1685 | - 0,03 % |
| USDCZK | 20,8625 | 20,9295 | + 0,32 % |
| EURUSD | 1,1588 | 1,1548 | - 0,35 % |
| PLNCZK | 5,7015 | 5,7175 | + 0,28 % |
| GBPCZK | 27,4265 | 27,3735 | - 0,19 % |
Středeční ráno a dopoledne patřilo spotřebitelské inflaci. Nejprve byla zveřejněna říjnová inflace ve Spojeném království s růstem o 0,4 % m/m a 3,6 % r/r a v jádrové složce o 0,3 % m/m a 3,4 % r/r. Inflace ve službách zůstává přes zpomalení stále vysoko na 4,5 % r/r. Šance, že Bank of England (BoE) na prosincovém zasedání sníží úrokové sazby je nyní vyrovnaná zhruba 50 na 50. V eurozóně inflace (HICP) v říjnu finálně vzrostla 0,2 % m/m a o 2,1 % r/r, tj. přesně v souladu s předběžným odhadem. V jádrové složce inflace vzrostla o 0,3 % m/m a o 2,4 % r/r a ve službách mírně zrychlila na 3,4 % r/r. Z pohledu Evropské centrální banky (ECB) se jedná o předvídatelný vývoj, když v prognóze pro 4. čtvrtletí predikuje ECB růst HICP o 2 % r/r. ECB drží úrokové sazby stabilní (hlavní sazba na 2 %) od poloviny letošního roku a téměř jistě je ponechá beze změny i na prosincovém zasedání a pravděpodobně i po větší část roku 2026. V USA obchodní bilance v srpnu skončila schodkem 59,6 mld. dolarů. Americká ekonomika má podle pobočky Fedu v Atlantě ve 4. čtvrtletí našlápnuto k anualizovanému růstu HDP o 4,2 %. Záznam (minutes) z říjnového zasedání Fedu ukázal, že mezi centrálními bankéři panuje rozkol ohledně potřeby dalšího snížení úrokových sazeb na prosincovém zasedání. Část z nich uvedla, že v roce 2025 už nebude potřeba žádné další snížení sazeb. Trh tak dále přehodnotil očekávání na výsledek prosincového zasedání Fedu, když snížení sazeb o 25 bodů je nyní zaceněno jen z 21 %. To samozřejmě pomáhá dolaru.
Na devizovém trhu ve středu výrazněji posílily středoevropské měny vůči euru, a to především v odpoledních hodinách. Středoevropské měny přitom posilovaly navzdory tomu, že na hlavním měnovém páru oslabovalo euro vůči americkému dolaru. Konkrétně koruna vůči euru posílila až na úroveň 24,12 EURCZK a vylepšila tak své letošní maximum. Ke konci odpoledne však koruna část zisků zase velmi rychle odevzdala. Maďarský forint posílil pod hladinu 382 EURHUF. Forint je aktuálně nejsilnější v letošním roce a zároveň od ledna 2024. Oproti začátku letošního roku forint vůči euru posílil již o téměř 7 % a významně k tomu přispívá i restriktivní měnová politika Maďarské centrální banky (MNB) – více ZDE. Polský zlotý posílil pod hladinu 4,23 EURPLN. Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru oslabovalo a pozdě večer se dostalo až na úroveň 1,152 EURUSD. Dolaru pomáhala lepší čísla z americké ekonomiky a snižující se pravděpodobnost, že Fed v prosinci sníží úrokové sazby.
Co očekávat dnes? Makroekonomický kalendář v eurozóně i ve středoevropském regionu je dnes de facto prázdný. Hlavní pozornost tak bude upřena na odpolední statistiky z USA, a to především na zářijovou nezaměstnanost a tvorbu pracovních míst (NFP). Normálně bývají tyto statistiky zveřejněny vždy první pátek po konci předchozího měsíce, ale vzhledem k rekordně dlouhému shutdownu v USA jsou nyní publikovány se zpožděním jednoho a půl měsíce. Očekává se stagnace míry nezaměstnanosti na 4,3 % a růst zaměstnanosti NFP o 55 tis., když zářijová čísla ještě nebyla negativně ovlivněna shutdownem.
Nejpravděpodobnější scénáře pro dnešek (psáno před 8 hodinou ranní). Na hlavním měnovém páru nelze vyloučit oslabení eura k úrovním ze začátku listopadu (1,147 EURUSD) a to v případě lepších statistik z amerického pracovního trhu. Koruna vůči euru – pokračování obchodování lehce pod hladinou 24,20 EURCZK. K dalšímu posílení koruny směrem k hladině 24,10 EURCZK by byly potřeba následující předpoklady: (1) vývoj na eurodolaru s posilováním eura, (2) další růst korunových tržních úrokových sazeb a (3) pozitivní sentiment na finančních trzích. To, že má zatím koruna z aktuálních hodnot problém dále udržitelně posílit ostatně dobře ilustroval i včerejšek, kdy po rychlém posílení k hladině 24,12 EURCZK koruna následně zisky velmi rychle odevzdala.
Očekávané události
Na Slovensku bude v 10:00 zveřejněna míra nezaměstnanosti za říjen.
V Německu dnes ráno výrobní inflace (PPI) v říjnu +0,1 % m/m a -1,8 % r/r.
Ve 14:30 bude zveřejněna míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP za září. Dále index výrobní aktivity v okolí Philadelphie za listopad či prodeje starších domů za říjen.
