Dobré zprávy ze Švýcarska – deeskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou

Březnová čísla z maloobchodu potvrdila, že spotřeba domácností je aktuálně hlavním tahounem tuzemské ekonomiky. Nadějné zprávy ze švýcarské Ženevy – deeskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou. Dolar na informace o deeskalaci obchodního napětí dnes ráno prudce posiluje.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 9. 5. 2025 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,9400 24,9680 + 0,11 %
USDCZK 22,1980 22,1530 - 0,2 %
EURUSD 1,1235 1,1271 + 0,32 %
PLNCZK 5,8695 5,8950 + 0,43 %
GBPCZK 29,3875 29,4675 + 0,27 %

Z makroekonomických statistik stály v pátek za pozornost v ČR maloobchodní tržby za březen (+0,6 % m/m a +3,4 % r/r), které potvrdily, že spotřeba domácností je aktuálně hlavním tahounem tuzemské ekonomiky, a to navzdory tomu, že spotřebitelská důvěra byla na začátku letošního roku slabší než ve 4. čtvrtletí loňského roku. Detailněji zde. V Maďarsku byla zveřejněna spotřebitelská inflace CPI za duben (+4,2 % r/r a v jádrové složce +5,0 % r/r).

Na devizovém trhu v pátek měla koruna vůči euru tendenci mírně oslabovat a v průběhu dne se obchodování odehrávalo převážně v okolí hladiny 24,95 CZK/EUR. Maďarský forint v pátek ráno poměrně výrazně reagoval na dubnové výsledky spotřebitelské inflace (inflace sice zpomalila, ale méně, než se očekávalo) a posílil pod hladinu 405 HUF/EUR. Posílení forintu v návaznosti na nižší zpomalení inflace sice působí kontra intuitivně, ale vysvětlení lze nalézt v tom, že díky tomu bude muset Maďarská centrální banka (MNB) pravděpodobně držet úrokové sazby na současných hodnotách (hlavní sazba aktuálně 6,50 %) déle. Pokud tedy nechce riskovat prudké oslabení forintu. Polský zlotý v pátek dále posiloval až těsně nad úroveň 4,23 PLN/EUR, když dále těžil ze čtvrtečního projevu A. Glapińského (šéf NBP). Na hlavním měnovém páru v pátek dolar odevzdal část čtvrtečních zisků a obchodování se postupně přeneslo až k úrovni 1,127 USD/EUR.

Přes víkend se ve Švýcarsku uskutečnilo první vyjednávání mezi USA a Čínou ohledně deeskalace obchodní politiky. Americký ministr financí S. Bessent oznámil, že bylo dosaženo významného pokroku v jednáních. Čínští představitelé potvrdili, že dnes bude zveřejněno společné prohlášení. Aktuální zprávy hovoří o tom, že USA sníží cla na čínské zboží na 30 % ze současných 145 %, snížení bude platit 90 dnů. Čína sníží cla na americké zboží na 10 % ze současných 125 %, snížení bude platit 90 dnů.

Samotný začátek nového týdne není na makroekonomické statistiky příliš zajímavý a z globálního pohledu se budou hodnotit především výsledky z vyjednávání mezi USA a Čínou. Z pozitivních očekávání ohledně obchodu zatím těží americký dolar (samozřejmě i akciové trhy), který dnes ráno s úderem 9 hodiny prudce posílil pod hladinu 1,12 USD/EUR (měsíční maximum dolaru). Živější pohyby dnes nelze vyloučit v případě středoevropských měn. Na jedné straně mohou středoevropské měny těžit z aktuálního optimismu ohledně deeskalace obchodního napětí. Na straně druhé jim však nemusí být po chuti posilování amerického dolaru. Z domácích statistik dnes ráno bude zveřejněn podíl nezaměstnaných osob za duben, který v době psaní těchto řádků ještě nebyl zveřejněn. Nejedná se však o statistiku, na kterou by měla koruna výrazněji reagovat.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

V ČR bude v 10 hod. zveřejněna dubnová nezaměstnanost (podíl nezaměstnaných osob), jejíž hodnota by měla poklesnout na 4,2 %. A to především díky pozitivní sezónnosti.

Očekávané finanční události v Evropě

Zasedání Euroskupiny.

Očekávané finanční události ve světě

Hlavní pozornost bude upřena na zveřejnění výsledků obchodního jednání mezi USA a Čínou. Z makroekonomických statistik a událostí – projev Kuglerové (Fed) a výsledek federálního rozpočtu za duben.

Miroslav Novák miroslav.novak@citfin.cz   +420 605 299 883

Na finančních trzích působí od r. 2008 a to především jako makroekonomický analytik a měnový stratég. Jeho analýzy a postřehy pravidelně využívají česká média a odborné instituce. Jeho vášní je ekonomie, grafy, statistiky a samozřejmě devizový trh. Miroslav vystudoval obor finance na VŠE a obor finance a finanční služby na VŠFS.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.