Německá inflace na dvouletém maximu. Euro vůči dolaru zpět pod hladinou 1,15 EURUSD. Dnes bude zveřejněna březnová inflace v eurozóně.
EURCZK
USDCZK
| Kurzy k 30. 3. 2026 | 8.30 hod. | 17.00 hod. | Změna |
|---|---|---|---|
| EURCZK | 24,5280 | 24,5635 | + 0,14 % |
| USDCZK | 21,3017 | 21,4230 | + 0,57 % |
| EURUSD | 1,1515 | 1,1466 | - 0,43 % |
| PLNCZK | 5,7287 | 5,7215 | - 0,13 % |
| GBPCZK | 28,2745 | 28,2738 | 0,00 % |
FX výhled pro dnešek (psáno před 8 hodinou). Hlavní pozornost zůstává upřena na Blízky východ. Americký prezident D. Trump stupňuje tlak na Írán, aby otevřel Hormuzský průliv, jinak USA zničí všechny íránské elektrárny, ropná pole, ostrov Kharg a případně i všechna odsolovací zařízení. Podle izraelského premiéra B. Netanjahua je válka rozhodně za polovinou z hlediska splněných úkolů. Makroekonomické statistiky hrají tzv. druhé housle a bude tomu pravděpodobně i dnes navzdory statistkám z eurozóny (inflace) a z USA (spotřebitelská důvěra, report JOLT). Na hlavním měnovém páru lze dnes očekávat obchodování v rozmezí cca 1,145 – 1,15 EURUSD a vyloučit rozhodně nelze další oslabení až k hladině 1,14 EURUSD. Alternativně návrat eura nad hladinu 1,15 EURUSD v případě pozitivních zprávách z Blízkého východu. Koruna vůči euru zůstává nad hladinou 24,50 EURCZK a nejpravděpodobnější variantou je pomalé oslabování směrem k hladině 24,60 EURCZK. Na korunu negativně doléhá vyšší riziková averze na trzích v kombinaci s vysokými cenami energetických komodit a silnějším dolarem.
Krátce ke včerejším statistikám a událostem. Americký prezident D. Trump zkraje odpoledne na své sociální síti Truth Social napsal, že se vedou vážná jednání s novým a rozumnějším íránským režimem o ukončení amerických vojenských operací v Íránu. Jednalo se o podobný vzorec jako minulé pondělí (23/3) se zveřejněním pozitivní zprávy na úvod týdne před otevřením amerických trhů s tím rozdílem, že dopad na trhy byl tentokráte nesrovnatelně slabší. Krátce ke statistikám. V eurozóně index podnikatelské a spotřebitelské důvěry v březnu poklesl na 96,6 z únorových 98,2 bodu. Důvěra se snížila především mezi spotřebiteli a u firem hlavně v maloobchodu a v menší míře ve službách, zatímco v průmyslu důvěra stagnovala a ve stavebnictví došlo k mírnému zlepšení. V Německu spotřebitelská inflace (CPI) v březnu podle předběžného odhadu vzrostla o 1,1 % m/m a o 2,7 % r/r (nejvyšší meziroční růst inflace za více jak dva roky). K silnému meziměsíčnímu růstu inflace přispěly dominantně vyšší ceny pohonných hmot. V USA šéf Fedu J. Powell prohlásil, že vyšší ceny energií vyplývající z války s Íránem zatím nevyžadují okamžitý zásah měnové politiky, protože Fed si může dovolit vyčkat a posoudit ekonomické a inflační dopady konfliktu.
Stručně ke včerejšímu obchodování na devizovém trhu. Na hlavním měnovém páru se v úvodu týdne obchodování přesunulo pod hladinu 1,15 EURUSD a v závěru pondělního odpoledne až na 1,145 EURUSD. Koruna vůči dolaru oslabila k úrovni 21,40 USDCZK. Středoevropské měny vůči euru zůstávají pod prodejním tlakem. Koruna vůči euru oslabila lehce nad hladinu 24,55 EURCZK, maďarský forint se pohyboval v širším okolí hladiny 390 EURHUF a polský zlotý těsně pod hladinou 4,29 EURPLN. V noci z pondělí na úterý však forint a zlotý vůči euru mírně posílily.
Jaké makroekonomické statistiky a události nás čekají dnes? Hlavní pozornost zůstává i nadále upřena na Blízký východ. Z makroekonomických statistik budou v ČR zveřejněny čtvrtletní sektorové účty za 4. čtvrtletí r. 2025 a v rámci nich bude představen i třetí odhad HDP (podle zpřesněného odhadu ze začátku března +0,6 % k/k a +2,6 % r/r). V eurozóně bude pozornost upřena na předběžný odhad březnové HICP inflace, kde lze očekávat výrazný meziměsíční nárůst v návaznosti na růst cen pohonných hmot. V jádrové složce by však inflace měla zpomalit. Předběžný odhad březnové CPI inflace bude zveřejněn i v Polsku. Z pohledu USA je tento týden ve znamení čerstvých statistik z amerického pracovního trhu, když konkrétně dnes bude zveřejněn počet volných pracovních míst (JOLTs) a kromě toho také spotřebitelská důvěra (CB) za březen.
Očekávané události
Konflikt na Blízkém východě. V ČR budou v 9:00 zveřejněny čtvrtletní sektorové účty v rámci kterých bude uveden i třetí odhad HDP za 4. čtvrtletí. V Polsku bude v 9:30 zveřejněn předběžný odhad březnové inflace (CPI).
Konflikt na Blízkém východě. V Německu budou v 8:00 zveřejněny únorové maloobchodní tržby a v 9:55 březnová míra nezaměstnanosti. V eurozóně bude v 11:00 zveřejněn předběžný odhad březnové inflace (HICP).
Konflikt na Blízkém východě. V 15:00 bude zveřejněn index cen nemovitostí za leden a v 16:00 březnová spotřebitelská důvěra a celkový počet otevřených pracovních míst (JOLTs) za únor. Z centrálních bankéřů (Fed) budou mít projevy Goolsbee, Barr a Bowmanová.
