Zlato je poprvé v historii nad 2000 USD/unci

Včera večer našeho času se zlato převalilo přes magickou hranici 2000 USD/unci. V dnešní době platí, že ať se ve světě stane doslova cokoli negativního, investoři automaticky nakupují zlato.

Nakažených koronavirem stále přibývá a dramatické zlepšení situace je v nedohlednu. V oblasti vakcíny nebo dokonce léku je prakticky nulový posun a nedá se čekat, že by se v dohledné době něco změnilo. Do toho se přidávají obavy části trhů, které mají základ v politice D. Trumpa. Nadcházející volby v USA, které proběhnou v listopadu, budou nejspíš silným faktorem, který vyžene cenu zlata na další milníky směrem vzhůru. Eskalace vztahů mezi USA a Čínou je doutnající rozbuškou. D. Trump nejpozději v říjnu zakáže v USA sociální síť TikTok.

Na naší straně Atlantiku čeká další kostlivec ve skříni v podobě BREXITu a možné NEdohody mezi Velkou Británií a EU. Obě strany mají čas do konce tohoto roku stanovit pravidla fungování od ledna 2021. Do toho se může kdykoli objevit zpráva typu exploze v Libanonu a cena zlata poletí opět vzhůru.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.