Zdražování v ČR po 7 měsících opět zrychlilo

Domácí ceny opět zrychlily svůj růst a po sedmi zpomaleních růstu cenové hladiny přichází změna a zdražování opět zrychlilo. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně vzrostly o 2,3 % a meziměsíčně o 0,2 %.

Nejvíce zdražoval tabák a alkohol, dále pohonné hmoty, ale také automobily a náklady na bydlení. Dolů šly ceny potravin a to jak zeleniny, tak masa, dále nealkoholických nápojů a telekomunikačních služeb.

Rozvolnění restriktivních opatření bude znamenat nárůst poptávky a spotřeby, což nutně povede k opětovnému růstu cenové hladiny. Počítáme s tím, že pokud vše půjde hladce, v dalších měsících se budeme držet v těsné blízkosti 2% tempa růstu spotřebitelských cen. Následovat bude nejspíš rychlejší zdražování a v takové chvíli přijde se zvýšením sazeb ČNB. Ta už avizovala, že se sazbou vzhůru půjde nejdříve koncem letošního roku. V případě, že inflační tlaky budou slabé, dojde k utažení měnových podmínek až příští rok.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.