Zářijové maloobchodní tržby dopadly nad očekávání

Český statistický úřad dnes dopoledne zveřejnil výsledek domácích maloobchodních tržeb za měsíc září. Očekávání bylo nastaveno na meziroční růst o 6,7 %, v reálu maloobchodníkům tržby vzrostly o 7,3 % bez očištění o kalendářní vlivy. Po očištění maloobchodní tržby vzrostly o 5,1 %. Září tohoto roku mělo oproti loňskému září o 2 pracovní dny více. V meziměsíčním vyjádření po očištění tržby vzrostly o 0,7 %.

Nejvyšším meziročním růstem se i tentokrát prezentovaly internetové a zásilkové obchody, kde tržby vzrostly o 25,9 %. Tempem o 18,1 % rostly tržby obchodníkům s počítačovým a komunikačním zařízením a o 10,4 % prodejcům s výrobky pro domácnost. Dále pak prodejnám s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím vzrostly prodeje o 10,2 %.

Tržby za prodeje a opravy motorových vozidel po očištění vzrostly meziměsíčně o 1,0 % a meziročně o 3,7 %.

I do dalších měsíců stále počítáme s růstem tržeb maloobchodníků vzhledem k rekordně nízké nezaměstnanosti a růstu reálných mezd.

 

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.