Zahraniční průmyslové zakázky hlásí v září nárůst

Podle ČSÚ se český průmysl v září propadl o 1,5 %, což je o něco lepší číslo, než jaké předpokládaly trhy. Navíc tempo průmyslu navázalo na minulé měsíce a meziročně se postupně dostává do kladných hodnot, ve kterých byl domácí průmysl naposledy v květnu 2019.

Oproti srpnu se průmyslová produkce zvedla o 4,1 %, což se dá hodnotit jako dobrý výsledek, protože se jedná o návrat k růstu.

Nejpříjemnější na dnešní statistice je však hodnota nových zakázek. Ty jsou z pohledu budoucího růstu klíčové. Jejich celková hodnota se v září zvedla o 4,8 %. Pro českou ekonomiku jsou důležité zejména nové zakázky ze zahraničí, které šly nahoru o 7,3 %. Ani tuzemské si nestály špatně, když klesly, ale pouze o 0,9 %. Tahounem se stává opět výroba motorových vozidel.

Nesmíme zapomenout, že se jedná o data za září, přičemž se dá čekat, že říjnová data, vzhledem k lockdownu, půjdou opět dolů. Avšak už fakt, že se rozjíždí zahraniční poptávka je velmi pozitivní. Tomu sice krátkodobě v těchto týdnech nepomáhá silná koruna, která výrazně posiluje a dnes ráno otevírá pod 26,60 EURCZK, ale do budoucna čekáme její návrat ke slabším úrovním, které by šly exportu naproti.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.