Zahraniční obchod za červenec ukazuje na pokles exportu i importu

ČSÚ dnes zveřejnil výsledek zahraničního obchodu za červenec. Bilance skončila v přebytku 13,4 mld. korun, což je o 15,2 mld. korun více, než loni v červenci.

Pohled na samotnou bilanci může být zkreslující. Pokud se podíváme na konstrukci výpočtu, zjistíme, že meziročně celkový vývoz klesl o 1,1 % a dovoz dokonce o 6,2 %. To ukazuje na stále nízké tempo zotavení zahraniční poptávky. Dovoz pak dokládá nízkou aktivitu v domácí ekonomice, která se ještě nedostala ani na loňské hodnoty.

Lze však vysledovat i pozitivní trendy. Bilance se státy EU se meziročně zvedla o 7,5 mld. korun a schodek se státy mimo EU se snížil o 7,6 mld. korun.

Tahounem zahraničního obchodu byl tradičně obchod s motorovými vozidly, který skončil v přebytku 6,1 mld. korun. Vlivem nižších cen na světových trzích se snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem o 4,7 mld. korun.

Stejně jako v případě dnes zveřejněného výsledku průmyslové produkce, bude i v případě obchodní bilance klíčová kondice zahraniční poptávky. ČR bude v budoucnu těžit z toho, že Německo hodlá masivně podpořit svou ekonomiku dotacemi nad rámec peněz z EU.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.