Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun

Srpnový zahraniční obchod dosáhl přebytku 7,6 mld. korun. Oproti srpnu minulého roku se export propadl o 5,4 % a import o 4,9 % a to byl ještě letošní srpen delší o jeden pracovní den.

Se státy EU přebytek obchodní bilance klesl o 1,5 mld. korun. Propad se týká také Polska, Maďarska a především Německa. S posledním naším sousedem Slovenskem, se přebytek naopak mírně zvýšil. Podobná situace je i u států mimo EU, se kterými se schodek mírně zvedl o 0,3 mld. korun.

Koulí na noze je tradiční tahoun zahraničního obchodu, tedy automobilový průmysl. Jeho přebytek bilance klesl o 5 mld. korun. Dobře se naopak vyvíjel obchod s ropou a zemním plynem, což ale nesouvisí s obecně se zlepšující situací, ale s meziročním poklesem ceny těchto komodit na světových trzích.

V dalších měsících se bude vše odvíjet o zahraniční poptávky. Druhá vlna koronaviru a následné restriktivní opatření vlád mohou poslat český zahraniční obchod ještě do větší propasti. Situaci může pomoci masivní podpora německé vlády tamní ekonomice, avšak tento efekt nemůže změnit celkové paradigma. Dokud se bude nad Evropou vznášet hrozba koronaviru a dokud vlády zemí budou mít na stole další omezení ekonomik, obava lidí se bude jen prohlubovat a chuť utrácet bude na bodu mrazu.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.