Zahraniční obchod v říjnu v přebytku 33,4 mld. korun

Tradičním tahounem zahraničního obchodu byl automobilový průmysl. Export aut se v říjnu zvedl o 9,3 mld. korun, což je hlavní důvod celkového výsledku. Koncem tohoto i začátkem příštího roku se bude do salda zahraničního obchodu ještě pozitivně projevovat nižší cena ropy, což má za následek nižší deficit bilance obchodu. V průběhu příštího roku už pozitivní vliv nízké srovnávací základny vyprchá.

V říjnu se do zahraničního obchodu také pozitivně projevila česká koruna. Ta se během tohoto měsíce pohybovala nad 27,20 EURCZK, což znamená výraznou pomoc vývozcům, kteří za svá eura utrží více korun. Naopak v listopadu se situace obrátila, protože se domácí měna dostala až ke 26,20 EURCZK. Posílila tedy o jednu korunu. I tak je ale stále dost slabá, aby působila jako pro exportní faktor i když s menším dopadem.

Cena ropy má pozitivní vliv i na obchod s Ruskem. S ním se bilance obchodu zvedla o 6,4 mld. korun, čímž jsme se dostali z negativního do kladného salda. Dobře si ČR stála i v obchodě s EU27. Zde jsme skončili v přebytku 80,7 mld. korun. V zahraniční výměně se dařilo zejména s Německem.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.