Za první tři měsíce česká ekonomika meziročně klesla o 2,2 %

Podle ČSÚ se domácí ekonomika meziročně propadla o 2,2 %, mezičtvrtletně to bylo o 3,6 %.

Dnešní předběžná čísla o výkonu ekonomiky korespondují s odhady trhu. Vládní opatření proti šíření koronaviru sice začala platit až v průběhu března, přesto se domácí ekonomika výrazně propadla. Bylo to především vlivem nízké zahraniční poptávky. Naši obchodní partneři se totiž začali potýkat s koronavirem dříve než my, což mělo za následek snížení jejich ekonomické aktivity.

ČNB na průběžná data reaguje snižováním sazeb a v posledních dnech začala otevřeně hovořit o dalších nástrojích na podporu ekonomiky. Mezi ty patří i intervence proti české koruně ve snaze podpořit ekonomiku.

V dalších měsících se dočkáme růstu nezaměstnanosti, stabilizování inflace kolem inflačního cíle ČNB či pod ním, poklesu průmyslové produkce a propadu tržeb maloobchodníků. Dá se tedy čekat, že se ve 2.Q. tohoto roku domácí ekonomika propadne mnohem výrazněji. ČNB ve svých prognózách počítá s letošním propadem HDP o 8 %.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.