Využijte velkého rozdílu na úrokových sazbách mezi CZK a USD

Ceny zboží letí raketově vzhůru a na tuto situaci reaguje česká centrální banka zvyšováním úrokových sazeb. Postup národní banky může mít negativní dopad na investiční záměry firem, ale i z této situace se dá vytěžit zajímavá výhoda. Rozdíl na sazbách mezi CZK a USD nyní přináší českým vývozcům výjimečnou příležitost.

ČNB jde se sazbami nahoru, FED s růstem sazeb vyčkává, a proto se dá předpokládat posilování české koruny v budoucnu. Pro českého exportéra obchodujícího v dolarech je směnný kurz pod psychologickou hladinou 21,50 USDCZK velmi nepříjemnou skutečností. Na druhou stranu může exportér rozdíl na úrokových sazbách koruny a dolaru využít ve svůj prospěch. Pokud si na měnovém páru USDCZK sjedná FORWARD na rok, vylepší si kurz o více než 20 haléřů.

Cena měnového forwardu se totiž skládá ze spotové ceny a tzv. forwardových bodů, které vychází z rozdílného úročení dvou měn. Výsledkem tohoto cenového mixu je pak forwardový směnný kurz. Pokud si firma sjedná forward, jednoduše to znamená, že dnes dojde pouze ke sjednání obchodu, ale k reálnému vypořádání může dojít až za týden, měsíc nebo kdykoli do dvou let. Čerpat z forwardu lze i průběžně díky měnovým swapům, a tak firma nemusí čekat až na konečné datum jeho vypořádání.

I když v ekonomice existuje mnoho neznámých, mohou firmy díky obezřetnému využívání termínových obchodů získat alespoň nějakou jistotu – zafixovaný kurz.

Využijte aktuálně příznivé situace na trhu pro fixaci kurzu USDCZK a kontaktujte Citfin na telefonu 234 092 020. Jaké máte možnosti fixace kurzu v Citfin? Více zde: Termínové obchody, Forwardy – Citfin