Vysoká inflace sráží reálnou mzdu

Ve 2. Q letošního roku průměrná hrubá mzda vzrostla na 34 271 korun. Oproti loňskému druhému čtvrtletí se jedná o nárůst o 160 korun. Problém jsou však rostoucí ceny, které vzrostly za toto období o 3,1 %. Reálně tak hrubá mzda šla dolů o 2,5 %.

Budoucnost mezd není příliš růžová. Na jejich pokles v nominální hodnotě bude do budoucna tlačit především fakt rostoucí nezaměstnanosti. Jakmile vláda přestane uměle udržovat pracovní místa ve firmách dotacemi, dojde ke skokovému nárůstu počtu lidí bez práce. Pro zaměstnavatele tak bude snazší najít zaměstnance. V takové situaci mzdy budou při nejlepším stagnovat.

Reálně se mzdy budou nadále snižovat, protože ČNB v první polovině roku úprkem snižobvala sazby z obavy negativních důsledků dopadu koronaviru. To však otevřelo cestu cenám k jejich růstu, což nyní vidíme. Za červenec ceny vzrostly o 3,4 % a dá se čekat, že v dalších měsících se sice tempo růstu cen bude snižovat, stále ale budeme daleko nad inflačním cílem ČNB a to bude srážet reálnou mzdu.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.