Volby v USA se blíží a tamní trh práce se zlepšuje

Americký trh práce je jedním z hlavních témat pro nadcházející prezidentské volby v USA. Po hrozivých číslech se situace zlepšuje, když za minulý týden přibylo 787 tisíc nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Přestože se na první pohled může jednat o robustní výsledek, jeho klesající trend je jasně nastavený. Trhy očekávaly dokonce opětovný nárůst na 860 tisíc, což se nakonec nepotvrdilo. Největší pozitivní vliv si může připsat Kalifornie, kde se počet žádostí snížil na 159 tisíc. Tento stát je ve volbách pro oba kandidáty vždy velmi důležitý vzhledem k počtu obyvatel a především proto, že jejich preference jsou velmi vyrovnané.

Podobná situace je i v oblasti počtu pokračujících dávek v nezaměstnanosti. Těch bylo v předminulém týdnu 8,37 mil., zatímco analytici počítali s nárůstem na 9,5 mil. I tato statistika se postupně výrazně snižuje. Nejenže se jedná o první pokles pod hranici 9 mil. žádostí, ale dramaticky byla tato hladina proražena.

Pozitivní vývoj na trhu práce hraje výrazně do karet stávajícímu prezidentu D. Trumpovi. Ekonomická témata hrají v jeho kampani prim a Američané na to pravděpodobně budou slyšet. Jeho oponent J. Biden se se svou rétorikou soustředí především na šíření koronaviru. Zatímco D. Trump akcentuje nutnost podpory ekonomiky, J. Biden dává v kampani přednost právě zdravotnické otázce. Dolar se dnes obchoduje na 1,1850 EURUSD a 22,90 USDCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.