V dubnu se v celé EU registrovalo nejméně aut za 25 let

Vlivem utlumení jednotlivých ekonomik v EU se propadá segment, na kterém je mnoho zemí včetně ČR životně závislých. Automobilový průmysl má za sebou nejhorší měsíc v historii co do počtu registrovaných vozidel. V dubnu jich bylo zaevidováno pouze 270 682, což je v meziročním srovnání více než 76,3 % pokles.

Nejhůře na tom byla Itálie s meziročním poklesem registrací vozů o 97,6 %, následuje Španělsko s 96,5 %. Ve Francii bylo zaevidováno o 88,8 % méně vozů, než vloni.

V Německu se v dubnu propadl počet registrací o 61,1 %, přičemž celkový prodej automobilů v celé EU se propadl o neuvěřitelných 78,3 %, což znamená mírně přes 292 tisíc prodaných vozů.

Čísla za duben z ČR zatím nemáme, ale ta březnová ukazují, že obrázek o trhu automobilů bude vypadat podobně jako ve zbytku EU. V březnu se u nás prodej automobilů propadl o více než 30 %.

Dá se čekat, že v dalších měsících se prodeje i registrace vozidel v EU začnou pomalu zotavovat. Sekundární problém nastane v momentě otevření showroomů, protože spotřebitelé, a to jak domácnosti, tak firmy, budou mnohem obezřetnější ve svých výdajích zbytného zboží, mezi které nákup automobilu patří.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.