Únorové maloobchodní tržby lehce nad očekávání

Český statistický úřad zveřejnil výsledek únorových maloobchodních tržeb. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní oproti lednu 2019 tržby meziměsíčně vzrostly o 0,4 % a meziročně se zvýšily o 5,1 %, čekal se růst o 4,5 %

Jako obvykle se nejvýraznějším meziročním růstem prezentovaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb, tentokrát o 18,6 %. Prodejcům obuvi a oděvů vzrostly tržby o 13,6 % a obchodníkům se zbožím pro kulturu, sport a rekreaci o 12,3 %. Pokles tržeb o 3,4 % naopak zaznamenaly prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím.  Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v únoru meziročně zvýšily o 1,0 %, meziměsíčně pak o 1,7 %.

I pro další měsíce čekáme pokračující růst maloobchodních tržeb z důvodu nízké míry nezaměstnanosti a dalšího růstu příjmů. I pro letošní rok očekáváme, že spotřeba domácností výrazným způsobem potáhne tuzemské hospodářství.

 

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.