Únorová průmyslová produkce ČR vzrostla o 1,5 %

Tuzemská únorová průmyslová produkce vzrostla v meziročním vyjádření dle očekávání o 1,5 %. Meziměsíčně si pak oproti lednu 2019 připsala nárůst o 0,5 %.

Nejvíce k meziročnímu růstu tentokrát přispěla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (+6,7 %) a výroba strojů a zařízení (+2,3 %). Naopak meziročním poklesem se tentokrát prezentovalo zpracování dřeva a výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků (-7,0 %), výroba chemických látek a chemických přípravků (-2,7 %) a výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (-0,8 %).

Hodnota nových zakázek v únoru meziročně vzrostla o 1,4 %, když zakázky ze zahraničí vzrostly o 1,3 % a z tuzemska o 1,5 %.

Pro další měsíce nepočítáme s vysokými přírůstky průmyslové výroby. Důvodem jsou především vyčerpané kapacity domácích pracovních sil. Rizikem i nadále zůstává zpomalování německé ekonomiky a v menší míře i nejistota spojená s brexitem.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.