Tržby maloobchodníkům opět vzrostly

Český statistický úřad dnes ráno zveřejnil výsledek dubnových maloobchodních tržeb. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní oproti březnu 2019 tržby vzrostly o 0,2 % meziměsíčně. Meziročně se proti loňskému dubnu zvýšily tržby maloobchodníků o 6,9 % (resp. o 5,4 % po očištění), čekal se růst o 5,4 %.

Nejvyšším meziročním růstem se opět prezentovaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb, tentokrát to bylo přesně o 20 %. Výrazně vzrostly tržby také nespecializovaným prodejnám s převahou potravin, ale meziroční růst o 10,4 % byl do značné míry způsoben velikonočními svátky, které letos připadly na duben. Prodejci s počítačovým a komunikačním zařízením si připsaly nárůst tržeb o 15,4 % a prodejci výrobků pro domácnost o 4,7 %.

I pro další měsíce roku 2019 očekáváme pokračující růst maloobchodních tržeb. Přetrvávajícími důvody by měla být nízká míra nezaměstnanosti a další růst příjmů obyvatel.

 

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.