Tržby maloobchodníkům opět vzrostly

Český statistický úřad dnes ráno zveřejnil výsledek maloobchodních tržeb za červen. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní oproti květnu 2019 tržby vzrostly o 1,7 % meziměsíčně. Meziročně se proti loňskému červnu zvýšily tržby maloobchodníků o 4,6 % (resp. o 6,2 % po očištění), čekal se růst pouze o 3,2 %.

Nejvyšším meziročním růstem se opět prezentovaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb, tentokrát to bylo o 14,3 %. Výrazně vzrostly tržby také specializovaným prodejnám s nepotravinářským zbožím, když se dařilo především prodejcům oděvů a obuvi (+17,4 %). Prodejci s počítačovým a komunikačním zařízením si připsaly nárůst tržeb o 7,3 %, o stejné procento vzrostly i prodeje potřeb pro domácnost. Specializované prodejny potravin v meziročním vyjádření poklesly o 3,9 %.

I pro další měsíce roku 2019 očekáváme růst maloobchodních tržeb. Přetrvávajícími důvody by měla být nízká míra nezaměstnanosti a další růst příjmů obyvatel.

 

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.