Tržby maloobchodníků v únoru překvapily nárůstem o 7,4 %

Únorová čísla maloobchodní tržeb ukázala na meziroční růst o 3,9 %. Bez očištění o kalendářní vliv dokonce o 7,4 %.

Lidé utráceli u maloobchodníků s nepotravinářským zbožím o 10,5 %, s potravinářským o 5,3 % více než loni. Češi tradičně nakupovali přes internet, který vzrostl o 19,2 %. Tento způsob prodeje v dalších měsících bude dosahovat robustních nárůstů.

Propad tržeb maloobchodníků v březnu bude samozřejmě drtivý. Vládní restrikce byly zavedeny v první polovině března, takže není velkým překvapením, že únorová čísla z domácí ekonomiky jsou ještě v relativně dobré kondici.

S postupným oživováním domácí ekonomiky se dá čekat velký hlad spotřebitelů po zboží, zážitcích a setkávání se s ostatními. Krotit by ho mohla jen nejistota budoucích příjmů. Dalším rozměrem, který by se mohl v budoucnu u části spotřebitelů změnit je preference domácích výrobků a podpora lokálního prodeje.

Podobný scénář u všech čísel z ekonomiky uvidíme i v dalších měsících, kdy budeme svědky velkých propadů v meziročním vyjádření, avšak s uvolňováním vládních opatření se budou meziměsíční srovnání postupně zlepšovat.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.