Tržby maloobchodníků letí dolů

Maloobchodní tržby v listopadu výrazně propadly. V meziročním vyjádření se snížily o plných 7 % a oproti říjnu klesly o 5,6 %. Na vině byla vládní opatření a omezení ekonomiky.

Nejvíce lidé utráceli za potraviny, ale i u nich se tržby propadly o 0,2 %. Naopak útrata za pohonné hmoty šla dolů o 12,1 % a u nepotravinářského zboží klesly tržby maloobchodníkům o 10,3 %. V případě pohonných hmot je meziroční pokles tržeb stále opodstatněný, vzhledem k cenně ropy na světových trzích. Ta byla v listopadu meziročně výrazně nižší. U nepotravinářského zboží je důvod jasný – lidé utrácejí pouze za nezbytné zboží, tedy za potraviny.

Obava lidí o budoucí příjmy tlačí tržby malooobchdníků do mínusu. Nejhůře na tom byli obchodníci ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví, těm klesly tržby o 77,8 %. O 37,1 % klesly tržby v obchodech se sportovními potřebami, kulturou a rekreací.

Naopak skvěle se drží obchod přes internet a zásilkové služby, kterým tržby v listopadu rostly o 36,5 %. O něco málo (o 2,4 %) rostly tržby i obchodníkům s počítačovým a komunikačním zařízením.

Prosinec bude pravděpodobně opět lepší vzhledem k „oknu“, ve kterém vláda na několik dní otevřela obchody. V lednu znovu tržby padnou do hlubokého mínusu. Nečekáme, že by se v chování Čechů něco změnilo. Obavy o budoucí příjmy budou trvat a s nárůstem nezaměstnanosti v lednu se ještě prohloubí. V nejbližší době bude klíčový průběh očkování a termín znovuotevření ekonomiky.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.