Srpnové maloobchodní tržby za očekáváním mírně zaostaly

Český statistický úřad dnes dopoledne zveřejnil výsledek domácích maloobchodních tržeb za srpen. Bez očištění o sezonnost v meziročním vyjádření tržby maloobchodníkům vzrostly o 3,7 % (bez prodejů motorových vozidel), očekávání bylo nastaveno na růst o 3,9 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní (srpen 2019 měl o jeden pracovní den méně než srpen 2018) tržby vzrostly o 4,6 %. V meziměsíčním vyjádření došlo k nárůstu o 0,1 %.

Nejvyšším meziročním růstem se i tentokrát prezentovaly internetové a zásilkové obchody, kde tržby vzrostly o 14,6 %. Růstem o 8,0 % se prezentovaly prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením se tržby zvýšily o 7,5 %. Pokles prodejů o 2,7 % tentokrát zaznamenaly prodejny s potravinami.

V rámci sezonně neočištěných maloobchodních tržeb se zvýšily prodeje nepotravinářského zboží o 6,6 % a prodeje potravin a pohonných hmot shodně o 1,0 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly v srpnu v meziročním vyjádření o 4,0 %.

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.