Srpnová průmyslová produkce meziročně klesla o 1,2 %

Průmyslová produkce v meziročním vyjádření a po očištění o sezónní vlivy klesla o 1,2 % (resp. o 3,8 % bez očištění), meziměsíčně pak o 0,1 %. Stejně tak se o 0,9 % snížila hodnota nových zakázek.

Na meziročním poklesu se nejvíce podepsala nižší výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů o 12,7 %. Snížil se také objem výroby základních kovů či hutního zpracování kovů a slévárenství (-14,6 %) nebo kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (-3,3 %). Naopak rostla výroba v odvětví motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+4,5 %) nebo výroba elektrických zařízení (+7,0 %).

Srpnová hodnota nových zakázek klesla o 0,9 %. Zatímco zakázky ze zahraničí vzrostly o 0,6 %, domácí zakázky klesly o 4,2 %. Nejvíce se snížily zakázky v odvětvích výroby strojů a zařízení (-9,8 %) a výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů (-8,2 %). Nárůstu zakázek se naopak „dočkaly“ odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+5,6 %) a výroby elektrických zařízení (+2,7 %).

Aktuální výsledek není vysloveně zklamáním, protože tržní očekávání bylo nastaveno na 2% meziroční pokles. Srpnová průmyslová produkce do značné míry kopíruje slabší výsledky několika předchozích měsíců. Ani do posledního kvartálu roku 2019 nepočítáme s obnovením silnějšího růstu průmyslové produkce vzhledem k vyčerpanému domácímu trhu práce a vzrůstající srovnávací základně.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.